Spring til indhold

Danmarks hurtigst voksende bygge- og anlægsvirksomheder

Listen rangerer aktive danske bygge- og anlægsvirksomheder efter vækst i bruttofortjeneste fra året før. Nr. 1 er HomeDeko Renovering ApS (+398 %), efterfulgt af Rawa A/S (+336 %) og LÜTZHØFT & HULD ApS (+261 %). Tallene kommer fra CVR og de offentliggjorte årsregnskaber og blev opdateret 13.10.2026.

Hele listen 50

Vækst i bruttofortjeneste fra året før. Driftsvirksomheder med mindst 10 ansatte og mindst 5 mio. kr. i bruttofortjeneste året før.

  1. 01
    HomeDeko Renovering ApS
    Kolding
    Regnskab til
    +398 %
    5,1 mio. kr. → 25,4 mio. kr.
  2. 02
    Rawa A/S
    Hillerød
    Regnskab til
    +336 %
    6,1 mio. kr. → 26,5 mio. kr.
  3. 03
    LÜTZHØFT & HULD ApS
    Skovlunde
    Regnskab til
    +261 %
    8,1 mio. kr. → 29,3 mio. kr.
  4. 04
    Regnskab til
    +261 %
    9,7 mio. kr. → 34,9 mio. kr.
  5. 05
    Profil Byg Danmark ApS
    Rødovre
    Regnskab til
    +256 %
    6,2 mio. kr. → 22,2 mio. kr.
  6. 06
    Verdo Forsyningsservice A/S
    Randers NV
    Regnskab til
    +251 %
    15,7 mio. kr. → 55,1 mio. kr.
  7. 07
    GNC ApS
    Nuuk
    Regnskab til
    +243 %
    14,7 mio. kr. → 50,5 mio. kr.
  8. 08
    G. V. L. ENTREPRISE A/S
    Hellerup
    Regnskab til
    +237 %
    8,6 mio. kr. → 28,9 mio. kr.
  9. 09
    Momentum El ApS
    Herlev
    Regnskab til
    +208 %
    8,4 mio. kr. → 26,0 mio. kr.
  10. 10
    Format Entreprise A/S
    Rødovre
    Regnskab til
    +204 %
    14,3 mio. kr. → 43,5 mio. kr.
  11. 11
    A/S MORTENSEN & NYMARK
    Klarup
    Regnskab til
    +187 %
    14,1 mio. kr. → 40,3 mio. kr.
  12. 12
    LAFUCO A/S
    Ishøj
    Regnskab til
    +182 %
    5,9 mio. kr. → 16,6 mio. kr.
  13. 13
    Jysk Elevatorservice.dk ApS
    Ballerup
    Regnskab til
    +179 %
    5,3 mio. kr. → 14,6 mio. kr.
  14. 14
    LKA ENTREPRISE A/S
    Rødovre
    Regnskab til
    +178 %
    10,4 mio. kr. → 28,8 mio. kr.
  15. 15
    Ny-Byg og Bolig ApS
    Roskilde
    Regnskab til
    +152 %
    13,5 mio. kr. → 34,0 mio. kr.
  16. 16
    Staler Industries ApS
    Langeskov
    Regnskab til
    +149 %
    14,8 mio. kr. → 36,8 mio. kr.
  17. 17
    KNUD JENSEN VVS A/S
    Havdrup
    Regnskab til
    +149 %
    6,3 mio. kr. → 15,6 mio. kr.
  18. 18
    LIST BYG A/S
    Kolding
    Regnskab til
    +145 %
    8,6 mio. kr. → 21,0 mio. kr.
  19. 19
    E Electric ApS
    Esbjerg
    Regnskab til
    +142 %
    8,6 mio. kr. → 20,8 mio. kr.
  20. 20
    LINDNER PROJECT DANMARK ApS
    København K
    Regnskab til
    +138 %
    10,0 mio. kr. → 23,9 mio. kr.
  21. 21
    MgO Group ApS
    Smørum
    Regnskab til
    +134 %
    6,8 mio. kr. → 15,9 mio. kr.
  22. 22
    CITEA ApS
    Køge
    Regnskab til
    +125 %
    10,9 mio. kr. → 24,7 mio. kr.
  23. 23
    KHN Power ApS
    Ringe
    Regnskab til
    +124 %
    7,5 mio. kr. → 16,8 mio. kr.
  24. 24
    Viebke & West A/S
    Søborg
    Regnskab til
    +123 %
    58,5 mio. kr. → 130 mio. kr.
  25. 25
    Wak Pilotering ApS
    Silkeborg
    Regnskab til
    +123 %
    5,3 mio. kr. → 11,7 mio. kr.
  26. 26
    Hybel Linddal ApS
    Svendborg
    Regnskab til
    +121 %
    6,8 mio. kr. → 15,0 mio. kr.
  27. 27
    T&S Entreprise ApS
    Kastrup
    Regnskab til
    +119 %
    9,9 mio. kr. → 21,7 mio. kr.
  28. 28
    REPTO A/S
    Værløse
    Regnskab til
    +119 %
    19,6 mio. kr. → 42,9 mio. kr.
  29. 29
    Heibæk Entreprenør A/S
    Horsens
    Regnskab til
    +118 %
    12,3 mio. kr. → 26,9 mio. kr.
  30. 30
    Hobro Malerfirma P/S
    Hobro
    Regnskab til
    +118 %
    9,2 mio. kr. → 20,0 mio. kr.
  31. 31
    DSH Montage ApS
    Taastrup
    Regnskab til
    +117 %
    5,8 mio. kr. → 12,5 mio. kr.
  32. 32
    Helge Frandsen Stilladser A/S
    Vejle
    Regnskab til
    +116 %
    19,8 mio. kr. → 42,8 mio. kr.
  33. 33
    BA Brolægning Aps
    Greve
    Regnskab til
    +114 %
    11,9 mio. kr. → 25,5 mio. kr.
  34. 34
    Regnskab til
    +113 %
    5,8 mio. kr. → 12,4 mio. kr.
  35. 35
    M & Bertelsen ApS
    Rødovre
    Regnskab til
    +113 %
    8,3 mio. kr. → 17,7 mio. kr.
  36. 36
    H&H Entreprise Aps
    Nørre Alslev
    Regnskab til
    +112 %
    7,9 mio. kr. → 16,8 mio. kr.
  37. 37
    Skærbæk Nedbrydning ApS
    Føvling
    Regnskab til
    +111 %
    5,9 mio. kr. → 12,4 mio. kr.
  38. 38
    L.P. MONTAGE ApS
    Nykøbing F
    Regnskab til
    +111 %
    6,8 mio. kr. → 14,4 mio. kr.
  39. 39
    M.L. Larsen Entreprise ApS
    Roskilde
    Regnskab til
    +110 %
    18,4 mio. kr. → 38,6 mio. kr.
  40. 40
    HTO Nedrivning A/S
    Roskilde
    Regnskab til
    +105 %
    6,1 mio. kr. → 12,5 mio. kr.
  41. 41
    Tekum ApS
    Rødekro
    Regnskab til
    +103 %
    37,6 mio. kr. → 76,5 mio. kr.
  42. 42
    VENDIA HUSET A/S
    Tårs
    Regnskab til
    +103 %
    7,9 mio. kr. → 16,0 mio. kr.
  43. 43
    THYHOLM MURER A/S
    Thyholm
    Regnskab til
    +103 %
    5,6 mio. kr. → 11,3 mio. kr.
  44. 44
    CBC Construction ApS
    Hvidovre
    Regnskab til
    +101 %
    14,3 mio. kr. → 28,7 mio. kr.
  45. 45
    Regnskab til
    +101 %
    16,8 mio. kr. → 33,7 mio. kr.
  46. 46
    JUNGE BYG A/S
    Grindsted
    Regnskab til
    +101 %
    38,2 mio. kr. → 76,8 mio. kr.
  47. 47
    Regnskab til
    +100 %
    5,5 mio. kr. → 11,1 mio. kr.
  48. 48
    PEJ-ENTREPRISE ApS
    Skævinge
    Regnskab til
    +98 %
    13,3 mio. kr. → 26,2 mio. kr.
  49. 49
    MV Group ApS
    Gørding
    Regnskab til
    +97 %
    9,9 mio. kr. → 19,6 mio. kr.
  50. 50
    SJ BETONGULVE ApS
    Rødding
    Regnskab til
    +96 %
    6,1 mio. kr. → 12,0 mio. kr.

Sektoren omfatter DB25-hovedgrupperne 41–43 efter virksomhedens registrerede hovedbranche. Aktive virksomheder med seneste regnskab afsluttet inden for 24 måneder, i danske kroner. Kilde: CVR og offentliggjorte årsrapporter fra Erhvervsstyrelsen. Bruttofortjeneste er ikke det samme som omsætning.

Flere toplister