Spring til indhold

Erhvervsbarometer: november 2016

I november 2016 blev der startet 5.865 nye virksomheder i Danmark. 3.173 virksomheder ophørte, og der blev afsagt 3 konkursdekreter.

Nye virksomheder
5.865
Ophørte virksomheder
3.173
Konkurser
3
mindst, se metode
Nettotilgang
+2.692
nye minus ophørte

De seneste 13 måneder

De seneste 13 måneder
MånedNyeOphørteNettoKonkurser
november 20165.8653.173+2.6923
oktober 20166.1483.346+2.8022
september 20160000
august 20160000
juli 20160000
juni 20160000
maj 20160000
april 20160000
marts 20160000
februar 20160000
januar 20160000
december 20150000
november 20150000

Kommuner

Nye, ophørte og konkurser pr. kommune, november 2016
KommuneNyeOphørteNettoKonkurser
København1.016570+4460
Aarhus434202+2320
Aalborg21294+1180
Odense207114+930
Frederiksberg14574+710
Gentofte14469+750
Vejle9552+430
Roskilde9468+260
Randers9063+270
Rudersdal9035+550
Horsens8938+510
Herning8934+550
Lyngby-Taarbæk8931+580
Silkeborg8641+450
Helsingør7648+280
Kolding7643+330
Gladsaxe7432+420
Esbjerg7270+20
Viborg7144+271
Næstved6436+280
Holbæk6434+300
Skanderborg6429+350
Slagelse6232+300
Hjørring5714+430
Sønderborg5622+340
Køge5528+270
Rødovre5527+280
Greve5430+240
Frederikshavn5335+180
Høje-Taastrup5328+250
Hvidovre5133+180
Favrskov5015+350
Gribskov4628+180
Fredensborg4432+120
Ballerup4420+240
Egedal4321+220
Svendborg4319+240
Faxe4219+230
Frederikssund4216+260
Faaborg-Midtfyn4125+160
Albertslund4027+130
Holstebro4024+160
Guldborgsund4021+190
Furesø4019+210
Ringkøbing-Skjern3928+110
Tårnby3928+111
Aabenraa3924+150
Hillerød3923+160
Hørsholm3917+220
Hedensted3833+50
Thisted3720+170
Ringsted3717+200
Brøndby3527+80
Fredericia3525+100
Vordingborg3417+170
Haderslev3323+100
Allerød3318+150
Jammerbugt3216+160
Mariagerfjord3117+140
Tønder3014+160
Assens2919+100
Syddjurs2917+121
Ishøj2910+190
Kalundborg2821+70
Sorø2821+70
Middelfart2816+120
Varde2816+120
Ikast-Brande2813+150
Herlev2716+110
Norddjurs2716+110
Glostrup2714+130
Brønderslev2713+140
Stevns2713+140
Bornholm2614+120
Odsherred2611+150
Lejre2512+130
Nyborg2418+60
Skive238+150
Solrød238+150
Vejen2228−60
Halsnæs2215+70
Kerteminde215+160
Rebild2018+20
Vesthimmerlands1921−20
Lolland1917+20
Billund1912+70
Struer178+90
Langeland176+110
Vallensbæk1611+50
Nordfyns155+100
Lemvig148+60
Odder148+60
Kommune ikke oplyst133+100
Dragør1214−20
Morsø105+50
Kommune ikke oplyst52+30
Kommune ikke oplyst51+40
Kommune ikke oplyst50+50
Ærø24−20
Fanø21+10
Samsø21+10
Læsø20+20
Kommune ikke oplyst10+10
Kommune ikke oplyst01−10

Brancher (DB25-hovedgrupper)

Nye, ophørte og konkurser pr. hovedgruppe, november 2016
HovedgruppeNyeOphørteNettoKonkurser
Finansielle tjenesteydelser, undtagen forsikring og pensionsforsikring1.013236+7770
Detailhandel514324+1900
Organisationers og foreningers aktiviteter473116+3570
Specialiserede bygge- og anlægsaktiviteter285163+1220
Computerprogrammering og -konsulentbistand samt lignende aktiviteter272117+1550
Aktiviteter i forbindelse med fast ejendom254148+1061
Hovedsæders aktiviteter og ledelsesrådgivning230117+1130
Aktiviteter inden for sundhedsvæsen19364+1290
Andre liberale, videnskabelige og tekniske aktiviteter18988+1010
Restaurationsaktiviteter185131+540
Personlige serviceydelser18375+1080
Engroshandel175164+110
Serviceydelser i forbindelse med ejendomme samt landskabspleje168105+630
Eksterritoriale organisationers og organers aktiviteter124365−2410
Undervisning12367+560
Arkitekt- og ingeniøraktiviteter; teknisk afprøvning og analyse12256+660
Kunstnerisk skaben og aktiviteter i forbindelse med scenekunst10732+750
Landtransport og rørtransport10360+430
Reklameaktiviteter, markedsanalyse og public relations8645+410
Administrations- og kontorservice samt andre forretningsserviceaktiviteter7441+330
Produktion af film, videoer og TV-programmer, lydoptagelser og musikudgivelser6724+430
Juridiske og regnskabsmæssige aktiviteter6429+350
Plante- og husdyravl, jagt og serviceydelser i forbindelse hermed5578−232
Hovedgruppe 455567−120
Udgiveraktiviteter5524+310
Opførelse af bygninger4842+60
Reparation og vedligeholdelse af computere, varer til personlig brug og husholdningsbrug samt motorkøretøjer og motorcykler4613+330
Udlejning og leasing4316+270
Sociale foranstaltninger uden institutionsophold4234+80
Post- og kuréraktiviteter3727+100

Viser 30 af 84. Hent alle tal som CSV.

Sådan er tallene opgjort

  • Nye virksomheder tælles på startdatoen i CVR, alle virksomhedsformer. En virksomhed, der registreres sent med en tidligere startdato, kommer med i sin startmåned, så den seneste måned kan stige lidt de første uger.
  • Ophørte virksomheder tælles på ophørsdatoen, uanset årsag (frivillig lukning, tvangsopløsning, afsluttet konkurs, fusion).
  • Konkurser er afsagte konkursdekreter, talt på datoen for dekretet. CVR viser kun konkursen, mens boet er under behandling, så for måneder før oktober 2026 er tallet et minimum: konkurser, hvor boet allerede er afsluttet, mangler.
  • Kommune og branche (DB25-hovedgruppe) er virksomhedens nuværende. Tallene genberegnes hver nat for hele perioden.

Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR), Erhvervsstyrelsen, bearbejdet af Firmaradar. Tallene må genbruges under CC BY 4.0; angiv “Firmaradar, Erhvervsbarometer” og CVR som kilde. Dette er ikke officiel statistik fra Danmarks Statistik.