Spring til indhold

Erhvervsbarometer: juli 2020

I juli 2020 blev der startet 6.909 nye virksomheder i Danmark, 26 % flere end i juli 2019. 3.184 virksomheder ophørte, og der blev afsagt 5 konkursdekreter.

Nye virksomheder
6.909
+26,1 % mod juli 2019
Ophørte virksomheder
3.184
−39,1 % mod juli 2019
Konkurser
5
mindst, se metode
Nettotilgang
+3.725
nye minus ophørte

De seneste 13 måneder

De seneste 13 måneder
MånedNyeOphørteNettoKonkurser
juli 20206.9093.184+3.7255
juni 20207.4485.871+1.5772
maj 20206.2785.707+5714
april 20205.7275.220+5075
marts 20206.0727.224−1.1521
februar 20206.6995.791+9086
januar 20209.6446.205+3.4399
december 20195.77912.403−6.6247
november 20196.6546.464+1907
oktober 20196.8986.360+5384
september 20196.7116.101+6105
august 20195.6754.736+9392
juli 20195.4815.229+2522

Kommuner

Nye, ophørte og konkurser pr. kommune, juli 2020
KommuneNyeOphørteNettoKonkurser
København1.139591+5481
Aarhus434158+2760
Aalborg259114+1450
Odense23380+1530
Frederiksberg15299+530
Roskilde13559+760
Gentofte11576+390
Esbjerg11451+631
Vejle10049+510
Randers9948+510
Gladsaxe9851+470
Silkeborg9839+590
Horsens9737+600
Viborg9131+600
Slagelse8946+430
Holbæk8931+580
Næstved8853+350
Helsingør8740+470
Lyngby-Taarbæk8439+450
Rudersdal7757+200
Kolding7729+480
Høje-Taastrup7531+440
Herning7347+260
Køge7334+391
Guldborgsund7130+410
Skanderborg7015+550
Greve6630+360
Gribskov6529+360
Hvidovre6529+360
Aabenraa6433+310
Svendborg6136+250
Ballerup6024+360
Frederikshavn6020+400
Furesø5935+240
Faaborg-Midtfyn5724+331
Hjørring5413+410
Haderslev5326+270
Sønderborg5323+300
Frederikssund5322+310
Middelfart5210+420
Egedal5118+330
Favrskov5118+330
Vejen5115+360
Mariagerfjord5114+370
Fredensborg5022+280
Albertslund4922+270
Hørsholm4911+380
Hillerød4837+110
Herlev4823+250
Fredericia4818+300
Tårnby4817+310
Hedensted4815+330
Norddjurs4517+280
Syddjurs4423+210
Varde4413+310
Thisted4313+300
Rødovre4222+200
Faxe4220+220
Kalundborg4123+180
Vordingborg4038+20
Holstebro4014+260
Lejre409+310
Jammerbugt3921+180
Ringsted3816+220
Sorø3812+260
Brøndby3718+190
Halsnæs3630+60
Ringkøbing-Skjern3618+180
Assens3612+240
Odsherred3516+190
Bornholm3511+240
Skive3421+130
Allerød3420+140
Billund3413+210
Rebild349+250
Vesthimmerlands3216+160
Solrød3215+170
Brønderslev329+230
Nordfyns318+230
Nyborg2911+180
Ikast-Brande2719+80
Odder275+220
Lolland2421+30
Tønder2412+120
Glostrup2411+130
Morsø237+160
Vallensbæk2220+20
Kommune ikke oplyst2216+60
Kerteminde2212+100
Stevns2114+70
Dragør196+130
Ishøj1816+20
Struer116+50
Lemvig105+50
Langeland8801
Kommune ikke oplyst81+70
Kommune ikke oplyst76+10
Ærø61+50
Kommune ikke oplyst43+10
Samsø42+20
Fanø21+10
Læsø12−10
Kommune ikke oplyst10+10
Kommune ikke oplyst02−20
Kommune ikke oplyst01−10

Brancher (DB25-hovedgrupper)

Nye, ophørte og konkurser pr. hovedgruppe, juli 2020
HovedgruppeNyeOphørteNettoKonkurser
Organisationers og foreningers aktiviteter1.066256+8100
Finansielle tjenesteydelser, undtagen forsikring og pensionsforsikring892282+6100
Detailhandel480265+2151
Specialiserede bygge- og anlægsaktiviteter432217+2151
Aktiviteter i forbindelse med fast ejendom341109+2320
Serviceydelser i forbindelse med ejendomme samt landskabspleje252147+1050
Personlige serviceydelser24899+1490
Andre liberale, videnskabelige og tekniske aktiviteter232118+1140
Aktiviteter inden for sundhedsvæsen229105+1240
Hovedsæders aktiviteter og ledelsesrådgivning216136+800
Restaurationsaktiviteter216116+1000
Computerprogrammering og -konsulentbistand samt lignende aktiviteter208161+470
Undervisning19666+1301
Engroshandel169102+670
Plante- og husdyravl, jagt og serviceydelser i forbindelse hermed14367+760
Reklameaktiviteter, markedsanalyse og public relations13451+830
Arkitekt- og ingeniøraktiviteter; teknisk afprøvning og analyse12968+610
Kunstnerisk skaben og aktiviteter i forbindelse med scenekunst12572+530
Post- og kuréraktiviteter9234+580
Juridiske og regnskabsmæssige aktiviteter8435+490
Administrations- og kontorservice samt andre forretningsserviceaktiviteter7837+410
Landtransport og rørtransport7391−180
Produktion af film, videoer og TV-programmer, lydoptagelser og musikudgivelser6926+430
Udgiveraktiviteter5618+380
Hovedgruppe 455542+130
Reparation og vedligeholdelse af computere, varer til personlig brug og husholdningsbrug samt motorkøretøjer og motorcykler508+421
Udlejning og leasing4012+280
Sportsaktiviteter, forlystelser og fritidsaktiviteter3516+190
Fremstilling af fødevarer3510+250
Sociale foranstaltninger uden institutionsophold333300

Viser 30 af 83. Hent alle tal som CSV.

Sådan er tallene opgjort

  • Nye virksomheder tælles på startdatoen i CVR, alle virksomhedsformer. En virksomhed, der registreres sent med en tidligere startdato, kommer med i sin startmåned, så den seneste måned kan stige lidt de første uger.
  • Ophørte virksomheder tælles på ophørsdatoen, uanset årsag (frivillig lukning, tvangsopløsning, afsluttet konkurs, fusion).
  • Konkurser er afsagte konkursdekreter, talt på datoen for dekretet. CVR viser kun konkursen, mens boet er under behandling, så for måneder før oktober 2026 er tallet et minimum: konkurser, hvor boet allerede er afsluttet, mangler.
  • Kommune og branche (DB25-hovedgruppe) er virksomhedens nuværende. Tallene genberegnes hver nat for hele perioden.

Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR), Erhvervsstyrelsen, bearbejdet af Firmaradar. Tallene må genbruges under CC BY 4.0; angiv “Firmaradar, Erhvervsbarometer” og CVR som kilde. Dette er ikke officiel statistik fra Danmarks Statistik.