Spring til indhold

Erhvervsbarometer: januar 2020

I januar 2020 blev der startet 9.644 nye virksomheder i Danmark, 2 % flere end i januar 2019. 6.205 virksomheder ophørte, og der blev afsagt 9 konkursdekreter.

Nye virksomheder
9.644
+2,4 % mod januar 2019
Ophørte virksomheder
6.205
+38,4 % mod januar 2019
Konkurser
9
mindst, se metode
Nettotilgang
+3.439
nye minus ophørte

De seneste 13 måneder

De seneste 13 måneder
MånedNyeOphørteNettoKonkurser
januar 20209.6446.205+3.4399
december 20195.77912.403−6.6247
november 20196.6546.464+1907
oktober 20196.8986.360+5384
september 20196.7116.101+6105
august 20195.6754.736+9392
juli 20195.4815.229+2522
juni 20195.9027.412−1.5102
maj 20195.8164.204+1.6123
april 20197.3863.081+4.3052
marts 20197.6804.521+3.1593
februar 20196.3793.866+2.5132
januar 20199.4204.485+4.9352

Kommuner

Nye, ophørte og konkurser pr. kommune, januar 2020
KommuneNyeOphørteNettoKonkurser
København1.4301.027+4033
Aarhus599411+1880
Aalborg321213+1080
Odense277176+1010
Gentofte200104+963
Frederiksberg190166+240
Vejle175103+720
Kolding16477+870
Randers15399+540
Silkeborg14869+790
Viborg13780+570
Rudersdal13681+550
Esbjerg13292+400
Slagelse12752+750
Lyngby-Taarbæk12679+470
Helsingør12255+670
Roskilde120157−371
Herning119100+190
Næstved11772+450
Gladsaxe11698+180
Holbæk11185+260
Horsens11181+300
Skanderborg10257+450
Køge10254+480
Hillerød9944+550
Hvidovre9253+390
Sønderborg9251+410
Aabenraa8848+400
Svendborg8767+200
Guldborgsund8764+230
Hjørring8343+400
Fredensborg8244+380
Ringkøbing-Skjern7955+240
Haderslev7954+250
Syddjurs7940+390
Ballerup7858+200
Hedensted7742+350
Vejen7637+390
Favrskov7631+450
Holstebro7547+280
Høje-Taastrup7470+40
Varde7354+190
Vordingborg7336+370
Greve7253+190
Thisted7230+420
Frederikssund7144+270
Tønder7119+520
Gribskov7050+200
Middelfart7036+340
Halsnæs6937+320
Frederikshavn6847+210
Faaborg-Midtfyn6841+270
Mariagerfjord6749+180
Tårnby6439+250
Furesø6341+220
Egedal6332+310
Ikast-Brande6135+260
Lejre6134+270
Kalundborg6039+210
Skive5833+251
Faxe5734+230
Norddjurs5639+170
Rebild5635+210
Jammerbugt5530+250
Vesthimmerlands5527+280
Rødovre5526+290
Fredericia5443+110
Nyborg5335+180
Sorø5331+220
Kommune ikke oplyst5317+361
Lolland5246+60
Assens5133+180
Stevns5024+260
Bornholm4930+190
Odsherred4829+190
Ringsted4738+90
Hørsholm4730+170
Solrød4729+180
Brønderslev4727+200
Herlev4541+40
Billund4425+190
Brøndby4331+120
Glostrup4320+230
Albertslund424200
Odder3934+50
Nordfyns3925+140
Kerteminde3822+160
Lemvig3317+160
Dragør2815+130
Morsø2720+70
Allerød262600
Struer2520+50
Ishøj2517+80
Vallensbæk2419+50
Kommune ikke oplyst206+140
Kommune ikke oplyst202+180
Langeland1910+90
Samsø1810+80
Ærø143+110
Kommune ikke oplyst124+80
Kommune ikke oplyst112+90
Fanø74+30
Læsø51+40
Kommune ikke oplyst01−10

Brancher (DB25-hovedgrupper)

Nye, ophørte og konkurser pr. hovedgruppe, januar 2020
HovedgruppeNyeOphørteNettoKonkurser
Organisationers og foreningers aktiviteter1.3002.146−8460
Finansielle tjenesteydelser, undtagen forsikring og pensionsforsikring1.230520+7104
Detailhandel592330+2620
Aktiviteter inden for sundhedsvæsen511105+4060
Aktiviteter i forbindelse med fast ejendom497162+3351
Specialiserede bygge- og anlægsaktiviteter447243+2042
Hovedsæders aktiviteter og ledelsesrådgivning371197+1740
Serviceydelser i forbindelse med ejendomme samt landskabspleje364193+1710
Personlige serviceydelser360142+2180
Undervisning332107+2250
Andre liberale, videnskabelige og tekniske aktiviteter312135+1770
Computerprogrammering og -konsulentbistand samt lignende aktiviteter304176+1280
Plante- og husdyravl, jagt og serviceydelser i forbindelse hermed29892+2060
Kunstnerisk skaben og aktiviteter i forbindelse med scenekunst29781+2160
Restaurationsaktiviteter273155+1180
Engroshandel194158+360
Arkitekt- og ingeniøraktiviteter; teknisk afprøvning og analyse16959+1100
Reklameaktiviteter, markedsanalyse og public relations14760+870
Juridiske og regnskabsmæssige aktiviteter13143+881
Administrations- og kontorservice samt andre forretningsserviceaktiviteter115119−40
Landtransport og rørtransport115108+70
Produktion af film, videoer og TV-programmer, lydoptagelser og musikudgivelser11034+760
Reparation og vedligeholdelse af computere, varer til personlig brug og husholdningsbrug samt motorkøretøjer og motorcykler7916+630
Udgiveraktiviteter7739+380
Sportsaktiviteter, forlystelser og fritidsaktiviteter6419+450
Hovedgruppe 456274−120
Post- og kuréraktiviteter6040+200
Udlejning og leasing5827+310
Sociale foranstaltninger uden institutionsophold5141+100
Opførelse af bygninger4148−70

Viser 30 af 83. Hent alle tal som CSV.

Sådan er tallene opgjort

  • Nye virksomheder tælles på startdatoen i CVR, alle virksomhedsformer. En virksomhed, der registreres sent med en tidligere startdato, kommer med i sin startmåned, så den seneste måned kan stige lidt de første uger.
  • Ophørte virksomheder tælles på ophørsdatoen, uanset årsag (frivillig lukning, tvangsopløsning, afsluttet konkurs, fusion).
  • Konkurser er afsagte konkursdekreter, talt på datoen for dekretet. CVR viser kun konkursen, mens boet er under behandling, så for måneder før oktober 2026 er tallet et minimum: konkurser, hvor boet allerede er afsluttet, mangler.
  • Kommune og branche (DB25-hovedgruppe) er virksomhedens nuværende. Tallene genberegnes hver nat for hele perioden.

Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR), Erhvervsstyrelsen, bearbejdet af Firmaradar. Tallene må genbruges under CC BY 4.0; angiv “Firmaradar, Erhvervsbarometer” og CVR som kilde. Dette er ikke officiel statistik fra Danmarks Statistik.