Spring til indhold

København Kommune: september 2021

I september 2021 blev der startet 1.213 nye virksomheder i København Kommune, 7 % færre end i september 2020. 806 virksomheder ophørte, og der blev afsagt 2 konkursdekreter.

Nye virksomheder
1.213
−6,6 % mod september 2020
Ophørte virksomheder
806
+2,3 % mod september 2020
Konkurser
2
mindst, se metode
Andel af landets nye
17,2 %
af alle nye virksomheder

København: de seneste 13 måneder

København: de seneste 13 måneder
MånedNyeOphørteNettoKonkurser
september 20211.213806+4072
august 20211.044787+2570
juli 20211.000693+30726
juni 20211.1841.052+1325
maj 20211.222622+6000
april 20211.228753+4750
marts 20211.483998+4850
februar 20211.256538+7182
januar 20211.562600+9620
december 20201.1451.457−3121
november 20201.248836+4120
oktober 20201.284658+6260
september 20201.299788+5111

Brancher (DB25-hovedgrupper)

Nye, ophørte og konkurser pr. hovedgruppe i København Kommune, september 2021
HovedgruppeNyeOphørteNettoKonkurser
Finansielle tjenesteydelser, undtagen forsikring og pensionsforsikring183102+810
Organisationers og foreningers aktiviteter8155+260
Detailhandel8084−40
Computerprogrammering og -konsulentbistand samt lignende aktiviteter7441+330
Kunstnerisk skaben og aktiviteter i forbindelse med scenekunst6831+370
Andre liberale, videnskabelige og tekniske aktiviteter6349+140
Hovedsæders aktiviteter og ledelsesrådgivning5331+220
Aktiviteter inden for sundhedsvæsen4615+310
Undervisning4427+170
Aktiviteter i forbindelse med fast ejendom4416+280
Personlige serviceydelser4030+100
Post- og kuréraktiviteter4019+210
Specialiserede bygge- og anlægsaktiviteter3623+130
Serviceydelser i forbindelse med ejendomme samt landskabspleje3519+161
Restaurationsaktiviteter3438−40
Reklameaktiviteter, markedsanalyse og public relations3121+100
Produktion af film, videoer og TV-programmer, lydoptagelser og musikudgivelser2825+30
Arkitekt- og ingeniøraktiviteter; teknisk afprøvning og analyse2724+30
Engroshandel252501
Landtransport og rørtransport2312+110
Udgiveraktiviteter1312+10
Administrations- og kontorservice samt andre forretningsserviceaktiviteter1311+20
Juridiske og regnskabsmæssige aktiviteter139+40
Aktiviteter i forbindelse med finansielle tjenesteydelser og forsikringsaktiviteter108+20
IT-infrastruktur, databehandling, hosting og andre informationsaktiviteter105+50
Andre fremstillingsaktiviteter95+40
Opførelse af bygninger86+20
Fremstilling af beklædningsartikler76+10
Arbejdsformidling71+60
Sociale foranstaltninger uden institutionsophold68−20
Rejsebureauers og rejsearrangørers aktiviteter og andre reservationstjenesteydelser og tjenesteydelser i forbindelse hermed63+30
Videnskabelig forskning og udvikling63+30
Sportsaktiviteter, forlystelser og fritidsaktiviteter54+10
El-, gas- og fjernvarmeforsyning51+40
Fremstilling af fødevarer42+20
Reparation og vedligeholdelse af computere, varer til personlig brug og husholdningsbrug samt motorkøretøjer og motorcykler41+30
Oplagring, opbevaring og støtteaktiviteter i forbindelse med transport32+10
Udlejning og leasing27−50
Overnatningsfaciliteter2200
Fremstilling af andre ikke-metalholdige mineralske produkter21+10
Fremstilling af elektrisk udstyr21+10
Fremstilling af maskiner og udstyr i.a.n.21+10
Reparation, vedligeholdelse og installation af maskiner og udstyr21+10
Fremstilling af drikkevarer20+20
Fremstilling af færdige metalprodukter, undtagen maskiner og udstyr20+20
Fremstilling af tekstiler20+20
Hovedgruppe 4515−40
Anlægsarbejder12−10
Fremstilling af farmaceutiske råvarer og farmaceutiske præparater1100
Efterforskning og vagt- og sikkerhedsaktiviteter10+10
Forsikring, genforsikring og pensionsforsikring, undtagen lovpligtig socialforsikring10+10
Fremstilling af computere, elektroniske og optiske produkter10+10
Fremstilling af lædervarer og lignende varer af andre materialer10+10
Fremstilling af møbler10+10
Private husholdningers produktion af udifferentierede varer og tjenesteydelser til eget brug10+10
Program-, radio- og TV-aktiviteter, nyhedsbureauer og anden distribution af medieindhold10+10
Trykning og reproduktion af indspillede medier10+10
Lotteri- og andre spilleaktiviteter02−20
Skibsfart02−20
Aktiviteter i forbindelse med institutionsophold01−10
Anden råstofindvinding01−10
Biblioteks-, arkiv- og museumsaktiviteter samt andre kulturelle aktiviteter01−10
Dyrlægeaktiviteter01−10
Fremstilling af kemiske produkter01−10
Skovbrug og skovning01−10
Telekommunikation01−10

Virksomheder i København Kommune →

Sådan er tallene opgjort

  • Nye virksomheder tælles på startdatoen i CVR, alle virksomhedsformer. En virksomhed, der registreres sent med en tidligere startdato, kommer med i sin startmåned, så den seneste måned kan stige lidt de første uger.
  • Ophørte virksomheder tælles på ophørsdatoen, uanset årsag (frivillig lukning, tvangsopløsning, afsluttet konkurs, fusion).
  • Konkurser er afsagte konkursdekreter, talt på datoen for dekretet. CVR viser kun konkursen, mens boet er under behandling, så for måneder før oktober 2026 er tallet et minimum: konkurser, hvor boet allerede er afsluttet, mangler.
  • Kommune og branche (DB25-hovedgruppe) er virksomhedens nuværende. Tallene genberegnes hver nat for hele perioden.

Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR), Erhvervsstyrelsen, bearbejdet af Firmaradar. Tallene må genbruges under CC BY 4.0; angiv “Firmaradar, Erhvervsbarometer” og CVR som kilde. Dette er ikke officiel statistik fra Danmarks Statistik.