Spring til indhold

Erhvervsbarometer: januar 2023

I januar 2023 blev der startet 9.060 nye virksomheder i Danmark, 3 % flere end i januar 2022. 4.734 virksomheder ophørte, og der blev afsagt 17 konkursdekreter.

Nye virksomheder
9.060
+2,8 % mod januar 2022
Ophørte virksomheder
4.734
+10,6 % mod januar 2022
Konkurser
17
mindst, se metode
Nettotilgang
+4.326
nye minus ophørte

De seneste 13 måneder

De seneste 13 måneder
MånedNyeOphørteNettoKonkurser
januar 20239.0604.734+4.32617
december 20225.94412.019−6.07514
november 20226.4755.299+1.17618
oktober 20226.4724.766+1.70627
september 20226.7635.407+1.3568
august 20226.2094.136+2.07311
juli 20225.0003.520+1.48015
juni 20226.3426.518−17611
maj 20226.2364.603+1.6339
april 20226.0223.846+2.1762
marts 20227.0626.409+65319
februar 20226.2324.752+1.48011
januar 20228.8094.281+4.5286

Kommuner

Nye, ophørte og konkurser pr. kommune, januar 2023
KommuneNyeOphørteNettoKonkurser
København1.426804+6222
Aarhus545304+2413
Aalborg308182+1260
Odense286140+1460
Frederiksberg239110+1290
Roskilde18262+1201
Vejle16284+780
Gentofte14880+681
Silkeborg14177+641
Esbjerg13764+730
Kolding13196+350
Viborg13063+670
Horsens13050+800
Randers12768+591
Næstved11759+580
Lyngby-Taarbæk11444+700
Slagelse10768+390
Gladsaxe10343+600
Sønderborg9936+630
Holbæk9664+320
Helsingør9561+340
Syddjurs9444+500
Herning9163+280
Høje-Taastrup9142+491
Køge9056+340
Rudersdal9044+460
Aabenraa9034+560
Skanderborg8934+550
Hjørring8245+370
Varde8037+430
Haderslev8032+480
Fredericia7944+350
Svendborg7940+390
Guldborgsund7748+291
Ringkøbing-Skjern7742+351
Holstebro7730+470
Hillerød7642+341
Thisted7638+380
Vordingborg7529+460
Hvidovre7441+330
Frederikshavn7430+441
Greve7339+340
Fredensborg7331+420
Faaborg-Midtfyn6946+230
Gribskov6941+280
Skive6928+410
Tårnby6832+360
Vejen6632+340
Hedensted6535+300
Ballerup6432+321
Herlev6319+440
Rødovre6231+310
Furesø6127+340
Kalundborg5835+230
Lolland5825+330
Kommune ikke oplyst5819+390
Tønder5633+230
Ringsted5523+320
Brønderslev5522+330
Favrskov5328+250
Norddjurs5233+190
Frederikssund5232+200
Brøndby5231+210
Middelfart5224+280
Bornholm5221+310
Hørsholm4817+310
Rebild4733+140
Jammerbugt4727+200
Odsherred4636+100
Sorø4622+241
Faxe4523+220
Vesthimmerlands4518+270
Mariagerfjord4327+160
Albertslund4325+180
Egedal4244−20
Ikast-Brande4225+170
Halsnæs4217+250
Assens3722+150
Odder3716+210
Nyborg3626+100
Lejre3617+190
Nordfyns3516+190
Solrød3417+170
Struer3417+170
Billund3416+180
Kerteminde3313+200
Ishøj3021+90
Allerød2921+80
Glostrup282800
Stevns2821+71
Vallensbæk2713+140
Dragør2012+80
Lemvig209+110
Morsø1910+90
Langeland1710+70
Ærø151+140
Kommune ikke oplyst134+90
Kommune ikke oplyst106+40
Samsø102+80
Kommune ikke oplyst82+60
Læsø53+20
Fanø52+30
Kommune ikke oplyst52+30

Brancher (DB25-hovedgrupper)

Nye, ophørte og konkurser pr. hovedgruppe, januar 2023
HovedgruppeNyeOphørteNettoKonkurser
Organisationers og foreningers aktiviteter1.559695+8640
Finansielle tjenesteydelser, undtagen forsikring og pensionsforsikring845388+4571
Detailhandel604379+2253
Aktiviteter inden for sundhedsvæsen447165+2820
Specialiserede bygge- og anlægsaktiviteter427336+915
Serviceydelser i forbindelse med ejendomme samt landskabspleje372211+1612
Hovedsæders aktiviteter og ledelsesrådgivning365171+1940
Personlige serviceydelser363167+1960
Aktiviteter i forbindelse med fast ejendom324143+1811
Kunstnerisk skaben og aktiviteter i forbindelse med scenekunst283100+1830
Undervisning277148+1290
Computerprogrammering og -konsulentbistand samt lignende aktiviteter268174+941
Reklameaktiviteter, markedsanalyse og public relations260116+1440
Andre liberale, videnskabelige og tekniske aktiviteter259139+1200
Plante- og husdyravl, jagt og serviceydelser i forbindelse hermed23098+1320
Restaurationsaktiviteter223140+831
Engroshandel197137+601
Post- og kuréraktiviteter15285+670
Arkitekt- og ingeniøraktiviteter; teknisk afprøvning og analyse14186+550
Landtransport og rørtransport12588+370
Produktion af film, videoer og TV-programmer, lydoptagelser og musikudgivelser11051+590
Administrations- og kontorservice samt andre forretningsserviceaktiviteter10953+561
Juridiske og regnskabsmæssige aktiviteter9634+620
Reparation og vedligeholdelse af computere, varer til personlig brug og husholdningsbrug samt motorkøretøjer og motorcykler7016+540
Udgiveraktiviteter6837+310
Sportsaktiviteter, forlystelser og fritidsaktiviteter5731+260
Udlejning og leasing5722+350
Sociale foranstaltninger uden institutionsophold5443+110
Aktiviteter i forbindelse med finansielle tjenesteydelser og forsikringsaktiviteter4625+210
Opførelse af bygninger4531+140

Viser 30 af 82. Hent alle tal som CSV.

Sådan er tallene opgjort

  • Nye virksomheder tælles på startdatoen i CVR, alle virksomhedsformer. En virksomhed, der registreres sent med en tidligere startdato, kommer med i sin startmåned, så den seneste måned kan stige lidt de første uger.
  • Ophørte virksomheder tælles på ophørsdatoen, uanset årsag (frivillig lukning, tvangsopløsning, afsluttet konkurs, fusion).
  • Konkurser er afsagte konkursdekreter, talt på datoen for dekretet. CVR viser kun konkursen, mens boet er under behandling, så for måneder før oktober 2026 er tallet et minimum: konkurser, hvor boet allerede er afsluttet, mangler.
  • Kommune og branche (DB25-hovedgruppe) er virksomhedens nuværende. Tallene genberegnes hver nat for hele perioden.

Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR), Erhvervsstyrelsen, bearbejdet af Firmaradar. Tallene må genbruges under CC BY 4.0; angiv “Firmaradar, Erhvervsbarometer” og CVR som kilde. Dette er ikke officiel statistik fra Danmarks Statistik.