Spring til indhold

Erhvervsbarometer: januar 2022

I januar 2022 blev der startet 8.809 nye virksomheder i Danmark, 6 % færre end i januar 2021. 4.281 virksomheder ophørte, og der blev afsagt 6 konkursdekreter.

Nye virksomheder
8.809
−5,9 % mod januar 2021
Ophørte virksomheder
4.281
+7,6 % mod januar 2021
Konkurser
6
mindst, se metode
Nettotilgang
+4.528
nye minus ophørte

De seneste 13 måneder

De seneste 13 måneder
MånedNyeOphørteNettoKonkurser
januar 20228.8094.281+4.5286
december 20215.96210.968−5.0068
november 20216.6525.057+1.5953
oktober 20217.1605.187+1.97314
september 20217.0334.935+2.0985
august 20216.2014.409+1.7924
juli 20215.7434.026+1.71768
juni 20217.3466.895+45114
maj 20217.1373.799+3.3383
april 20217.2963.689+3.6072
marts 20218.4705.242+3.2286
februar 20217.6373.635+4.00210
januar 20219.3613.979+5.3823

Kommuner

Nye, ophørte og konkurser pr. kommune, januar 2022
KommuneNyeOphørteNettoKonkurser
København1.454747+7070
Aarhus581324+2571
Aalborg294146+1480
Odense291129+1620
Frederiksberg21794+1230
Vejle15269+830
Roskilde14763+841
Gentofte14391+520
Silkeborg13552+830
Esbjerg13263+690
Horsens13071+590
Randers12164+570
Viborg12154+670
Næstved11248+640
Rudersdal10953+560
Skanderborg10740+670
Herning10553+521
Kolding10361+420
Lyngby-Taarbæk10348+550
Slagelse10256+462
Køge9938+610
Helsingør9767+300
Gladsaxe9448+460
Sønderborg9227+650
Holbæk8650+360
Hillerød8632+540
Høje-Taastrup8432+520
Holstebro8120+610
Svendborg8039+410
Greve8027+530
Hvidovre7840+380
Hjørring7835+430
Ringkøbing-Skjern7828+500
Haderslev7731+460
Frederikssund7638+380
Syddjurs7627+490
Gribskov7327+460
Frederikshavn7326+470
Fredericia7324+490
Furesø6941+280
Vordingborg6842+260
Aabenraa6838+300
Hedensted6828+400
Faaborg-Midtfyn6722+450
Guldborgsund6532+330
Mariagerfjord6240+220
Thisted6219+430
Fredensborg6130+310
Jammerbugt6116+450
Ballerup5940+190
Kalundborg5933+260
Varde5925+340
Rødovre5731+260
Favrskov5719+380
Vejen5623+330
Middelfart5527+280
Ikast-Brande5522+330
Egedal5330+230
Assens5325+281
Tønder5319+340
Hørsholm5126+250
Odsherred4833+150
Lejre4822+260
Bornholm4819+290
Brønderslev4719+280
Ringsted4718+290
Faxe4432+120
Norddjurs4422+220
Sorø4418+260
Nordfyns4413+310
Tårnby4231+110
Rebild4222+200
Skive4220+220
Lolland4128+130
Vesthimmerlands4112+290
Albertslund4036+40
Allerød3918+210
Herlev3823+150
Kommune ikke oplyst3714+230
Halsnæs3620+160
Brøndby3426+80
Glostrup3324+90
Billund3317+160
Nyborg3217+150
Lemvig3213+190
Odder3116+150
Stevns319+220
Struer3010+200
Solrød2915+140
Ishøj2217+50
Dragør229+130
Morsø1917+20
Vallensbæk189+90
Kerteminde1715+20
Ærø169+70
Kommune ikke oplyst124+80
Langeland115+60
Kommune ikke oplyst95+40
Kommune ikke oplyst95+40
Samsø83+50
Fanø82+60
Kommune ikke oplyst23−10
Læsø1100

Brancher (DB25-hovedgrupper)

Nye, ophørte og konkurser pr. hovedgruppe, januar 2022
HovedgruppeNyeOphørteNettoKonkurser
Finansielle tjenesteydelser, undtagen forsikring og pensionsforsikring1.079456+6230
Organisationers og foreningers aktiviteter808410+3980
Detailhandel629358+2710
Specialiserede bygge- og anlægsaktiviteter570300+2701
Aktiviteter i forbindelse med fast ejendom496151+3450
Aktiviteter inden for sundhedsvæsen425130+2950
Hovedsæders aktiviteter og ledelsesrådgivning322151+1710
Personlige serviceydelser316154+1620
Computerprogrammering og -konsulentbistand samt lignende aktiviteter313179+1341
Serviceydelser i forbindelse med ejendomme samt landskabspleje313169+1440
Undervisning29191+2000
Kunstnerisk skaben og aktiviteter i forbindelse med scenekunst28785+2020
Andre liberale, videnskabelige og tekniske aktiviteter263157+1060
Plante- og husdyravl, jagt og serviceydelser i forbindelse hermed24976+1730
Restaurationsaktiviteter226169+570
Reklameaktiviteter, markedsanalyse og public relations20980+1290
Post- og kuréraktiviteter166118+480
Arkitekt- og ingeniøraktiviteter; teknisk afprøvning og analyse16678+880
Engroshandel149121+280
Administrations- og kontorservice samt andre forretningsserviceaktiviteter14355+880
Landtransport og rørtransport13690+460
Juridiske og regnskabsmæssige aktiviteter10535+700
Produktion af film, videoer og TV-programmer, lydoptagelser og musikudgivelser10142+590
Sociale foranstaltninger uden institutionsophold7754+230
Reparation og vedligeholdelse af computere, varer til personlig brug og husholdningsbrug samt motorkøretøjer og motorcykler7622+540
Sportsaktiviteter, forlystelser og fritidsaktiviteter7020+500
Aktiviteter i forbindelse med finansielle tjenesteydelser og forsikringsaktiviteter5320+330
Udgiveraktiviteter5138+130
Reparation, vedligeholdelse og installation af maskiner og udstyr4712+350
Overnatningsfaciliteter4411+330

Viser 30 af 82. Hent alle tal som CSV.

Sådan er tallene opgjort

  • Nye virksomheder tælles på startdatoen i CVR, alle virksomhedsformer. En virksomhed, der registreres sent med en tidligere startdato, kommer med i sin startmåned, så den seneste måned kan stige lidt de første uger.
  • Ophørte virksomheder tælles på ophørsdatoen, uanset årsag (frivillig lukning, tvangsopløsning, afsluttet konkurs, fusion).
  • Konkurser er afsagte konkursdekreter, talt på datoen for dekretet. CVR viser kun konkursen, mens boet er under behandling, så for måneder før oktober 2026 er tallet et minimum: konkurser, hvor boet allerede er afsluttet, mangler.
  • Kommune og branche (DB25-hovedgruppe) er virksomhedens nuværende. Tallene genberegnes hver nat for hele perioden.

Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR), Erhvervsstyrelsen, bearbejdet af Firmaradar. Tallene må genbruges under CC BY 4.0; angiv “Firmaradar, Erhvervsbarometer” og CVR som kilde. Dette er ikke officiel statistik fra Danmarks Statistik.