Spring til indhold

Erhvervsbarometer: januar 2024

I januar 2024 blev der startet 9.058 nye virksomheder i Danmark, på niveau med januar 2023. 4.526 virksomheder ophørte, og der blev afsagt 30 konkursdekreter.

Nye virksomheder
9.058
−0,0 % mod januar 2023
Ophørte virksomheder
4.526
−4,4 % mod januar 2023
Konkurser
30
mindst, se metode
Nettotilgang
+4.532
nye minus ophørte

De seneste 13 måneder

De seneste 13 måneder
MånedNyeOphørteNettoKonkurser
januar 20249.0584.526+4.53230
december 20235.82811.584−5.75622
november 20236.5355.257+1.27839
oktober 20236.6645.013+1.65127
september 20236.5375.258+1.27915
august 20236.3934.572+1.8219
juli 20235.6923.832+1.86018
juni 20236.3407.268−92824
maj 20236.6264.734+1.89213
april 20236.3634.198+2.16511
marts 20237.6356.200+1.43528
februar 20236.6884.284+2.40426
januar 20239.0604.734+4.32617

Kommuner

Nye, ophørte og konkurser pr. kommune, januar 2024
KommuneNyeOphørteNettoKonkurser
København1.460727+7337
Aarhus518291+2278
Aalborg304145+1591
Odense281155+1260
Frederiksberg21889+1290
Silkeborg17769+1080
Vejle164102+620
Gentofte16086+740
Kolding14978+710
Esbjerg14573+721
Horsens13464+700
Roskilde12965+640
Helsingør12458+660
Viborg11968+510
Randers11062+483
Gladsaxe10845+630
Skanderborg10759+481
Slagelse10656+501
Rudersdal10645+610
Holbæk10557+481
Herning10553+520
Lyngby-Taarbæk10155+460
Næstved9554+410
Svendborg9445+490
Ringkøbing-Skjern9132+590
Høje-Taastrup8647+391
Hjørring8451+330
Sønderborg7938+410
Gribskov7843+350
Aabenraa7741+360
Haderslev7637+390
Frederikshavn7538+370
Køge7447+272
Guldborgsund7446+280
Mariagerfjord7424+500
Vordingborg7337+360
Egedal7325+480
Syddjurs7134+370
Hillerød7028+420
Varde6829+390
Frederikssund6741+260
Tønder6719+480
Kalundborg6632+340
Thisted6530+350
Fredericia6342+210
Vesthimmerlands6318+450
Favrskov6237+250
Hvidovre6227+351
Holstebro6131+300
Kommune ikke oplyst6118+431
Assens6115+460
Ikast-Brande6031+290
Faxe6029+310
Middelfart6029+310
Greve5934+250
Fredensborg5834+240
Ballerup5833+250
Rebild5812+460
Rødovre5732+251
Skive5730+270
Odsherred5729+280
Vejen5722+350
Jammerbugt5527+280
Faaborg-Midtfyn5437+171
Tårnby5430+240
Hedensted5329+240
Lejre5219+330
Bornholm5131+200
Herlev4932+170
Brøndby4817+310
Sorø4720+270
Brønderslev4719+280
Lolland4631+150
Hørsholm4527+180
Nordfyns4519+260
Ringsted4437+70
Furesø4229+130
Albertslund4212+300
Halsnæs4121+200
Nyborg4120+210
Allerød4015+250
Stevns3919+200
Solrød3817+210
Billund3811+270
Norddjurs3517+180
Struer3317+160
Vallensbæk3015+150
Glostrup2620+60
Lemvig266+200
Ishøj2515+100
Odder2413+110
Langeland2112+90
Dragør2011+90
Kommune ikke oplyst206+140
Morsø1915+40
Kerteminde1710+70
Kommune ikke oplyst173+140
Ærø146+80
Kommune ikke oplyst104+60
Fanø93+60
Kommune ikke oplyst82+60
Samsø7700
Læsø42+20
Christiansø10+10

Brancher (DB25-hovedgrupper)

Nye, ophørte og konkurser pr. hovedgruppe, januar 2024
HovedgruppeNyeOphørteNettoKonkurser
Organisationers og foreningers aktiviteter1.419464+9551
Finansielle tjenesteydelser, undtagen forsikring og pensionsforsikring933482+4513
Detailhandel594341+2533
Aktiviteter inden for sundhedsvæsen463134+3290
Specialiserede bygge- og anlægsaktiviteter437302+1352
Hovedsæders aktiviteter og ledelsesrådgivning403168+2350
Serviceydelser i forbindelse med ejendomme samt landskabspleje369217+1521
Aktiviteter i forbindelse med fast ejendom348140+2083
Personlige serviceydelser345155+1900
Computerprogrammering og -konsulentbistand samt lignende aktiviteter341189+1520
Undervisning300108+1920
Kunstnerisk skaben og aktiviteter i forbindelse med scenekunst268102+1660
Reklameaktiviteter, markedsanalyse og public relations244120+1240
Andre liberale, videnskabelige og tekniske aktiviteter236162+741
Plante- og husdyravl, jagt og serviceydelser i forbindelse hermed22998+1310
Restaurationsaktiviteter227158+694
Engroshandel176153+232
Arkitekt- og ingeniøraktiviteter; teknisk afprøvning og analyse15781+761
Landtransport og rørtransport12182+390
Administrations- og kontorservice samt andre forretningsserviceaktiviteter11172+391
Juridiske og regnskabsmæssige aktiviteter9536+590
Produktion af film, videoer og TV-programmer, lydoptagelser og musikudgivelser9043+470
Reparation og vedligeholdelse af computere, varer til personlig brug og husholdningsbrug samt motorkøretøjer og motorcykler8016+640
Sociale foranstaltninger uden institutionsophold7236+360
Fiskeri og akvakultur688+600
Sportsaktiviteter, forlystelser og fritidsaktiviteter6422+420
Udgiveraktiviteter5934+250
Post- og kuréraktiviteter5493−390
Reparation, vedligeholdelse og installation af maskiner og udstyr4815+331
Udlejning og leasing4427+170

Viser 30 af 82. Hent alle tal som CSV.

Sådan er tallene opgjort

  • Nye virksomheder tælles på startdatoen i CVR, alle virksomhedsformer. En virksomhed, der registreres sent med en tidligere startdato, kommer med i sin startmåned, så den seneste måned kan stige lidt de første uger.
  • Ophørte virksomheder tælles på ophørsdatoen, uanset årsag (frivillig lukning, tvangsopløsning, afsluttet konkurs, fusion).
  • Konkurser er afsagte konkursdekreter, talt på datoen for dekretet. CVR viser kun konkursen, mens boet er under behandling, så for måneder før oktober 2026 er tallet et minimum: konkurser, hvor boet allerede er afsluttet, mangler.
  • Kommune og branche (DB25-hovedgruppe) er virksomhedens nuværende. Tallene genberegnes hver nat for hele perioden.

Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR), Erhvervsstyrelsen, bearbejdet af Firmaradar. Tallene må genbruges under CC BY 4.0; angiv “Firmaradar, Erhvervsbarometer” og CVR som kilde. Dette er ikke officiel statistik fra Danmarks Statistik.