Spring til indhold

Erhvervsbarometer: januar 2017

I januar 2017 blev der startet 8.353 nye virksomheder i Danmark. 2.866 virksomheder ophørte, og der blev afsagt 0 konkursdekreter.

Nye virksomheder
8.353
Ophørte virksomheder
2.866
Konkurser
0
mindst, se metode
Nettotilgang
+5.487
nye minus ophørte

De seneste 13 måneder

De seneste 13 måneder
MånedNyeOphørteNettoKonkurser
januar 20178.3532.866+5.4870
december 20165.5119.028−3.5174
november 20165.8653.173+2.6923
oktober 20166.1483.346+2.8022
september 20160000
august 20160000
juli 20160000
juni 20160000
maj 20160000
april 20160000
marts 20160000
februar 20160000
januar 20160000

Kommuner

Nye, ophørte og konkurser pr. kommune, januar 2017
KommuneNyeOphørteNettoKonkurser
København1.302443+8590
Aarhus488194+2940
Aalborg289110+1790
Odense24494+1500
Frederiksberg19877+1210
Gentofte16174+870
Vejle14861+870
Kolding14661+850
Randers13750+870
Esbjerg13250+820
Viborg12737+900
Silkeborg12634+920
Roskilde12444+800
Helsingør11632+840
Rudersdal11233+790
Næstved10726+810
Lyngby-Taarbæk10529+760
Gladsaxe10528+770
Herning10237+650
Horsens9330+630
Køge9327+660
Gribskov9123+680
Hillerød8537+480
Thisted8316+670
Slagelse8224+580
Skanderborg8026+540
Aabenraa8026+540
Hvidovre7727+500
Faaborg-Midtfyn7617+590
Hjørring7536+390
Svendborg7322+510
Haderslev7230+420
Frederikshavn7128+430
Greve7124+470
Guldborgsund7123+480
Favrskov7122+490
Holbæk6728+390
Frederikssund6713+540
Sønderborg6626+400
Egedal6523+420
Høje-Taastrup6517+480
Holstebro6424+400
Vordingborg6414+500
Fredensborg6116+450
Ringkøbing-Skjern6019+410
Syddjurs5922+370
Tårnby5920+390
Ballerup5917+420
Albertslund5719+380
Faxe5517+380
Varde5423+310
Fredericia5325+280
Kalundborg5317+360
Hørsholm5226+260
Herlev529+430
Allerød5115+360
Ringsted5112+390
Jammerbugt5110+410
Mariagerfjord5022+280
Bornholm4920+290
Tønder4917+320
Middelfart4911+380
Assens4823+250
Odsherred4820+280
Vejen4815+330
Ikast-Brande4716+310
Sorø4522+230
Hedensted4518+270
Skive4417+270
Furesø4314+290
Stevns4314+290
Halsnæs4310+330
Norddjurs4310+330
Glostrup4211+310
Nordfyns429+330
Odder424+380
Kommune ikke oplyst409+310
Rødovre3921+180
Vesthimmerlands3817+210
Solrød3714+230
Brønderslev3519+160
Lejre357+280
Lolland3317+160
Brøndby3316+170
Nyborg3314+190
Rebild3211+210
Dragør3112+190
Morsø316+250
Billund299+200
Struer269+170
Kerteminde254+210
Kommune ikke oplyst201+190
Ishøj1811+70
Vallensbæk186+120
Lemvig147+70
Kommune ikke oplyst132+110
Langeland124+80
Kommune ikke oplyst112+90
Ærø111+100
Kommune ikke oplyst73+40
Samsø73+40
Fanø31+20
Kommune ikke oplyst21+10
Læsø21+10
Kommune ikke oplyst01−10

Brancher (DB25-hovedgrupper)

Nye, ophørte og konkurser pr. hovedgruppe, januar 2017
HovedgruppeNyeOphørteNettoKonkurser
Finansielle tjenesteydelser, undtagen forsikring og pensionsforsikring1.034187+8470
Detailhandel648291+3570
Organisationers og foreningers aktiviteter525160+3650
Aktiviteter inden for sundhedsvæsen45598+3570
Specialiserede bygge- og anlægsaktiviteter432150+2820
Aktiviteter i forbindelse med fast ejendom403127+2760
Computerprogrammering og -konsulentbistand samt lignende aktiviteter376114+2620
Hovedsæders aktiviteter og ledelsesrådgivning36176+2850
Andre liberale, videnskabelige og tekniske aktiviteter29589+2060
Personlige serviceydelser29169+2220
Plante- og husdyravl, jagt og serviceydelser i forbindelse hermed28169+2120
Undervisning27468+2060
Serviceydelser i forbindelse med ejendomme samt landskabspleje273113+1600
Restaurationsaktiviteter270129+1410
Engroshandel263143+1200
Kunstnerisk skaben og aktiviteter i forbindelse med scenekunst18239+1430
Juridiske og regnskabsmæssige aktiviteter14424+1200
Arkitekt- og ingeniøraktiviteter; teknisk afprøvning og analyse13456+780
Reklameaktiviteter, markedsanalyse og public relations12844+840
Landtransport og rørtransport10659+470
Produktion af film, videoer og TV-programmer, lydoptagelser og musikudgivelser10023+770
Sociale foranstaltninger uden institutionsophold9640+560
Administrations- og kontorservice samt andre forretningsserviceaktiviteter9126+650
Hovedgruppe 458851+370
Udgiveraktiviteter7523+520
Sportsaktiviteter, forlystelser og fritidsaktiviteter6213+490
Udlejning og leasing6113+480
Reparation og vedligeholdelse af computere, varer til personlig brug og husholdningsbrug samt motorkøretøjer og motorcykler5719+380
Opførelse af bygninger5040+100
Andre fremstillingsaktiviteter4320+230

Viser 30 af 85. Hent alle tal som CSV.

Sådan er tallene opgjort

  • Nye virksomheder tælles på startdatoen i CVR, alle virksomhedsformer. En virksomhed, der registreres sent med en tidligere startdato, kommer med i sin startmåned, så den seneste måned kan stige lidt de første uger.
  • Ophørte virksomheder tælles på ophørsdatoen, uanset årsag (frivillig lukning, tvangsopløsning, afsluttet konkurs, fusion).
  • Konkurser er afsagte konkursdekreter, talt på datoen for dekretet. CVR viser kun konkursen, mens boet er under behandling, så for måneder før oktober 2026 er tallet et minimum: konkurser, hvor boet allerede er afsluttet, mangler.
  • Kommune og branche (DB25-hovedgruppe) er virksomhedens nuværende. Tallene genberegnes hver nat for hele perioden.

Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR), Erhvervsstyrelsen, bearbejdet af Firmaradar. Tallene må genbruges under CC BY 4.0; angiv “Firmaradar, Erhvervsbarometer” og CVR som kilde. Dette er ikke officiel statistik fra Danmarks Statistik.