Spring til indhold

Erhvervsbarometer: februar 2017

I februar 2017 blev der startet 5.677 nye virksomheder i Danmark. 2.665 virksomheder ophørte, og der blev afsagt 3 konkursdekreter.

Nye virksomheder
5.677
Ophørte virksomheder
2.665
Konkurser
3
mindst, se metode
Nettotilgang
+3.012
nye minus ophørte

De seneste 13 måneder

De seneste 13 måneder
MånedNyeOphørteNettoKonkurser
februar 20175.6772.665+3.0123
januar 20178.3532.866+5.4870
december 20165.5119.028−3.5174
november 20165.8653.173+2.6923
oktober 20166.1483.346+2.8022
september 20160000
august 20160000
juli 20160000
juni 20160000
maj 20160000
april 20160000
marts 20160000
februar 20160000

Kommuner

Nye, ophørte og konkurser pr. kommune, februar 2017
KommuneNyeOphørteNettoKonkurser
København987451+5360
Aarhus382161+2210
Aalborg17992+870
Frederiksberg16467+970
Odense15689+670
Gentofte12955+740
Roskilde10537+681
Vejle10533+720
Kolding9240+520
Esbjerg8939+500
Silkeborg8932+570
Randers8631+550
Viborg8245+370
Holbæk7733+440
Lyngby-Taarbæk7334+390
Gladsaxe7332+410
Horsens7139+320
Slagelse6632+340
Næstved6534+310
Helsingør6446+180
Køge6223+390
Skanderborg5617+390
Gribskov5229+230
Fredensborg5224+280
Greve5026+240
Herning5024+260
Sønderborg5022+280
Favrskov4825+230
Hvidovre4728+190
Hjørring4721+260
Guldborgsund4718+290
Holstebro4525+200
Vordingborg4522+230
Mariagerfjord4521+240
Tårnby4516+290
Syddjurs4325+180
Rudersdal4227+150
Aabenraa4223+190
Albertslund4216+260
Hillerød4216+260
Høje-Taastrup4123+180
Thisted4121+200
Vejen4120+210
Hedensted4021+190
Frederikshavn3926+130
Odsherred396+330
Svendborg383801
Frederikssund3814+240
Faaborg-Midtfyn3619+170
Kalundborg3617+190
Herlev3615+210
Varde3520+150
Haderslev3518+170
Furesø359+260
Ballerup3433+10
Solrød3419+150
Egedal3418+160
Hørsholm3325+80
Assens3315+180
Ringkøbing-Skjern3314+190
Rødovre3216+160
Norddjurs3215+171
Jammerbugt328+240
Nordfyns327+250
Skive3121+100
Sorø3114+170
Brøndby318+230
Ringsted3014+160
Brønderslev2920+90
Rebild2915+140
Faxe2821+70
Glostrup2810+180
Tønder289+190
Fredericia2614+120
Bornholm2612+140
Lejre2515+100
Kommune ikke oplyst255+200
Allerød2410+140
Stevns239+140
Halsnæs2217+50
Ikast-Brande2210+120
Kerteminde226+160
Lolland2120+10
Middelfart2114+70
Vesthimmerlands2111+100
Dragør217+140
Nyborg1719−20
Ishøj175+120
Odder165+110
Billund1411+30
Vallensbæk147+70
Struer125+70
Lemvig113+80
Kommune ikke oplyst110+110
Langeland107+30
Samsø102+80
Kommune ikke oplyst73+40
Morsø63+30
Ærø61+50
Kommune ikke oplyst60+60
Kommune ikke oplyst52+30
Fanø41+30
Kommune ikke oplyst1100
Læsø10+10
Kommune ikke oplyst01−10

Brancher (DB25-hovedgrupper)

Nye, ophørte og konkurser pr. hovedgruppe, februar 2017
HovedgruppeNyeOphørteNettoKonkurser
Finansielle tjenesteydelser, undtagen forsikring og pensionsforsikring949239+7101
Detailhandel433267+1660
Organisationers og foreningers aktiviteter416112+3040
Specialiserede bygge- og anlægsaktiviteter330167+1630
Aktiviteter i forbindelse med fast ejendom284101+1830
Computerprogrammering og -konsulentbistand samt lignende aktiviteter248116+1321
Hovedsæders aktiviteter og ledelsesrådgivning23491+1430
Aktiviteter inden for sundhedsvæsen21852+1660
Andre liberale, videnskabelige og tekniske aktiviteter20499+1050
Restaurationsaktiviteter195117+780
Engroshandel190147+430
Serviceydelser i forbindelse med ejendomme samt landskabspleje17699+770
Personlige serviceydelser17197+740
Undervisning13456+780
Arkitekt- og ingeniøraktiviteter; teknisk afprøvning og analyse11239+730
Kunstnerisk skaben og aktiviteter i forbindelse med scenekunst10222+800
Reklameaktiviteter, markedsanalyse og public relations8424+600
Plante- og husdyravl, jagt og serviceydelser i forbindelse hermed8066+140
Administrations- og kontorservice samt andre forretningsserviceaktiviteter7538+370
Landtransport og rørtransport7138+330
Hovedgruppe 457059+110
Produktion af film, videoer og TV-programmer, lydoptagelser og musikudgivelser6529+360
Udgiveraktiviteter5725+320
Juridiske og regnskabsmæssige aktiviteter4920+290
Udlejning og leasing4522+230
Reparation og vedligeholdelse af computere, varer til personlig brug og husholdningsbrug samt motorkøretøjer og motorcykler4412+320
Opførelse af bygninger4322+210
IT-infrastruktur, databehandling, hosting og andre informationsaktiviteter4028+120
Sociale foranstaltninger uden institutionsophold3520+150
Aktiviteter i forbindelse med finansielle tjenesteydelser og forsikringsaktiviteter3211+210

Viser 30 af 82. Hent alle tal som CSV.

Sådan er tallene opgjort

  • Nye virksomheder tælles på startdatoen i CVR, alle virksomhedsformer. En virksomhed, der registreres sent med en tidligere startdato, kommer med i sin startmåned, så den seneste måned kan stige lidt de første uger.
  • Ophørte virksomheder tælles på ophørsdatoen, uanset årsag (frivillig lukning, tvangsopløsning, afsluttet konkurs, fusion).
  • Konkurser er afsagte konkursdekreter, talt på datoen for dekretet. CVR viser kun konkursen, mens boet er under behandling, så for måneder før oktober 2026 er tallet et minimum: konkurser, hvor boet allerede er afsluttet, mangler.
  • Kommune og branche (DB25-hovedgruppe) er virksomhedens nuværende. Tallene genberegnes hver nat for hele perioden.

Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR), Erhvervsstyrelsen, bearbejdet af Firmaradar. Tallene må genbruges under CC BY 4.0; angiv “Firmaradar, Erhvervsbarometer” og CVR som kilde. Dette er ikke officiel statistik fra Danmarks Statistik.