Spring til indhold

Erhvervsbarometer: april 2024

I april 2024 blev der startet 7.200 nye virksomheder i Danmark, 13 % flere end i april 2023. 4.674 virksomheder ophørte, og der blev afsagt 26 konkursdekreter.

Nye virksomheder
7.200
+13,2 % mod april 2023
Ophørte virksomheder
4.674
+11,3 % mod april 2023
Konkurser
26
mindst, se metode
Nettotilgang
+2.526
nye minus ophørte

De seneste 13 måneder

De seneste 13 måneder
MånedNyeOphørteNettoKonkurser
april 20247.2004.674+2.52626
marts 20246.5165.417+1.09921
februar 20246.6334.679+1.95422
januar 20249.0584.526+4.53230
december 20235.82811.584−5.75622
november 20236.5355.257+1.27839
oktober 20236.6645.013+1.65127
september 20236.5375.258+1.27915
august 20236.3934.572+1.8219
juli 20235.6923.832+1.86018
juni 20236.3407.268−92824
maj 20236.6264.734+1.89213
april 20236.3634.198+2.16511

Kommuner

Nye, ophørte og konkurser pr. kommune, april 2024
KommuneNyeOphørteNettoKonkurser
København1.145792+3535
Aarhus486296+1901
Aalborg242148+940
Odense196137+590
Frederiksberg17985+940
Vejle13682+540
Kolding13175+561
Herning11464+501
Roskilde11071+390
Randers10973+360
Silkeborg10964+450
Gentofte10697+90
Næstved10362+410
Esbjerg10174+272
Viborg9661+350
Horsens9169+220
Skanderborg8939+501
Gladsaxe8759+280
Lyngby-Taarbæk8559+261
Rudersdal8351+320
Helsingør8267+150
Holbæk8154+270
Hvidovre8035+451
Holstebro7847+310
Hjørring7544+310
Skive7223+490
Hillerød6740+271
Slagelse6652+140
Haderslev6539+260
Køge6448+162
Gribskov6433+310
Sønderborg6255+70
Ballerup6127+340
Syddjurs5840+180
Vordingborg5745+120
Furesø5628+280
Greve5536+190
Faaborg-Midtfyn5442+120
Frederikssund5439+150
Svendborg5429+250
Guldborgsund5332+211
Fredensborg5330+230
Ringkøbing-Skjern5245+70
Favrskov5236+160
Brønderslev5216+361
Høje-Taastrup515101
Jammerbugt5114+370
Fredericia5042+80
Hedensted5034+160
Solrød5019+310
Aabenraa4834+140
Egedal4735+120
Thisted4722+250
Vejen4716+310
Varde4537+80
Middelfart4533+120
Kalundborg4527+180
Odsherred4518+270
Frederikshavn4232+100
Rødovre4139+21
Mariagerfjord4126+150
Herlev4125+160
Rebild4124+170
Lejre4121+200
Brøndby4034+62
Ikast-Brande4017+230
Faxe3927+120
Norddjurs3919+200
Halsnæs3821+170
Tønder3632+40
Tårnby3632+41
Ringsted3531+40
Albertslund3518+171
Lolland3515+200
Morsø355+300
Hørsholm3432+20
Bornholm3423+110
Nyborg3123+80
Allerød3120+110
Assens3035−50
Vesthimmerlands2831−30
Sorø2824+40
Ishøj2819+90
Odder2818+100
Stevns2728−10
Billund2716+110
Lemvig2611+150
Glostrup2521+41
Nordfyns2231−90
Dragør2118+30
Kommune ikke oplyst2018+20
Vallensbæk2015+51
Kerteminde1613+30
Struer159+60
Langeland146+80
Ærø123+90
Kommune ikke oplyst116+50
Kommune ikke oplyst94+50
Kommune ikke oplyst83+50
Kommune ikke oplyst82+60
Fanø41+30
Samsø23−10
Læsø01−10

Brancher (DB25-hovedgrupper)

Nye, ophørte og konkurser pr. hovedgruppe, april 2024
HovedgruppeNyeOphørteNettoKonkurser
Organisationers og foreningers aktiviteter1.249503+7460
Finansielle tjenesteydelser, undtagen forsikring og pensionsforsikring952520+4323
Detailhandel449409+401
Specialiserede bygge- og anlægsaktiviteter403307+965
Serviceydelser i forbindelse med ejendomme samt landskabspleje326212+1143
Hovedsæders aktiviteter og ledelsesrådgivning271184+871
Aktiviteter i forbindelse med fast ejendom262152+1101
Reklameaktiviteter, markedsanalyse og public relations25996+1630
Personlige serviceydelser247198+490
Restaurationsaktiviteter244172+721
Aktiviteter inden for sundhedsvæsen240133+1070
Computerprogrammering og -konsulentbistand samt lignende aktiviteter238176+621
Undervisning180136+440
Andre liberale, videnskabelige og tekniske aktiviteter161148+130
Kunstnerisk skaben og aktiviteter i forbindelse med scenekunst157106+510
Arkitekt- og ingeniøraktiviteter; teknisk afprøvning og analyse13984+550
Engroshandel123120+33
Plante- og husdyravl, jagt og serviceydelser i forbindelse hermed11494+200
Landtransport og rørtransport9777+203
Produktion af film, videoer og TV-programmer, lydoptagelser og musikudgivelser8041+390
Administrations- og kontorservice samt andre forretningsserviceaktiviteter7666+100
Reparation og vedligeholdelse af computere, varer til personlig brug og husholdningsbrug samt motorkøretøjer og motorcykler7413+610
Juridiske og regnskabsmæssige aktiviteter6138+230
Sociale foranstaltninger uden institutionsophold5235+170
Udgiveraktiviteter4936+130
Sportsaktiviteter, forlystelser og fritidsaktiviteter4619+270
Reparation, vedligeholdelse og installation af maskiner og udstyr4618+280
Opførelse af bygninger3538−31
IT-infrastruktur, databehandling, hosting og andre informationsaktiviteter3328+50
Post- og kuréraktiviteter31101−700

Viser 30 af 81. Hent alle tal som CSV.

Sådan er tallene opgjort

  • Nye virksomheder tælles på startdatoen i CVR, alle virksomhedsformer. En virksomhed, der registreres sent med en tidligere startdato, kommer med i sin startmåned, så den seneste måned kan stige lidt de første uger.
  • Ophørte virksomheder tælles på ophørsdatoen, uanset årsag (frivillig lukning, tvangsopløsning, afsluttet konkurs, fusion).
  • Konkurser er afsagte konkursdekreter, talt på datoen for dekretet. CVR viser kun konkursen, mens boet er under behandling, så for måneder før oktober 2026 er tallet et minimum: konkurser, hvor boet allerede er afsluttet, mangler.
  • Kommune og branche (DB25-hovedgruppe) er virksomhedens nuværende. Tallene genberegnes hver nat for hele perioden.

Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR), Erhvervsstyrelsen, bearbejdet af Firmaradar. Tallene må genbruges under CC BY 4.0; angiv “Firmaradar, Erhvervsbarometer” og CVR som kilde. Dette er ikke officiel statistik fra Danmarks Statistik.