Spring til indhold

Erhvervsbarometer: maj 2024

I maj 2024 blev der startet 6.526 nye virksomheder i Danmark, 2 % færre end i maj 2023. 4.508 virksomheder ophørte, og der blev afsagt 28 konkursdekreter.

Nye virksomheder
6.526
−1,5 % mod maj 2023
Ophørte virksomheder
4.508
−4,8 % mod maj 2023
Konkurser
28
mindst, se metode
Nettotilgang
+2.018
nye minus ophørte

De seneste 13 måneder

De seneste 13 måneder
MånedNyeOphørteNettoKonkurser
maj 20246.5264.508+2.01828
april 20247.2004.674+2.52626
marts 20246.5165.417+1.09921
februar 20246.6334.679+1.95422
januar 20249.0584.526+4.53230
december 20235.82811.584−5.75622
november 20236.5355.257+1.27839
oktober 20236.6645.013+1.65127
september 20236.5375.258+1.27915
august 20236.3934.572+1.8219
juli 20235.6923.832+1.86018
juni 20236.3407.268−92824
maj 20236.6264.734+1.89213

Kommuner

Nye, ophørte og konkurser pr. kommune, maj 2024
KommuneNyeOphørteNettoKonkurser
København1.016776+2405
Aarhus422285+1377
Odense227137+902
Aalborg211152+592
Frederiksberg15399+542
Vejle13386+470
Gentofte11876+420
Esbjerg9960+390
Viborg9861+370
Silkeborg9572+230
Herning9353+401
Lyngby-Taarbæk9257+350
Næstved9253+390
Roskilde9175+161
Horsens9064+260
Kolding8374+91
Sønderborg8138+430
Hillerød8136+450
Holbæk8052+280
Randers7855+230
Helsingør7746+310
Gladsaxe7370+30
Rudersdal7055+150
Høje-Taastrup6551+140
Skanderborg6440+240
Svendborg6326+370
Greve6132+290
Aabenraa6035+250
Køge5748+90
Guldborgsund5630+260
Ballerup5553+20
Slagelse5341+121
Gribskov5334+190
Hørsholm5234+180
Hedensted5142+90
Holstebro5128+230
Ringkøbing-Skjern5124+270
Hvidovre5045+50
Hjørring5043+70
Rødovre5038+120
Vordingborg5033+170
Frederikshavn4937+120
Vejen4923+260
Thisted4834+140
Tårnby4834+140
Fredensborg4733+140
Haderslev4723+240
Favrskov4639+70
Frederikssund4634+120
Skive4629+170
Syddjurs4329+140
Egedal4235+70
Herlev4231+110
Norddjurs4225+171
Mariagerfjord4135+60
Fredericia4130+110
Kommune ikke oplyst4112+290
Ikast-Brande3917+220
Odsherred3917+220
Faxe3840−20
Kalundborg3730+70
Varde3725+120
Ringsted3723+142
Middelfart3720+170
Furesø3632+40
Jammerbugt3626+100
Bornholm3618+180
Albertslund3534+10
Faaborg-Midtfyn3527+80
Nyborg3517+180
Lejre3422+120
Vesthimmerlands3421+130
Brøndby3335−20
Tønder3323+100
Assens3233−10
Solrød3218+140
Billund3211+210
Halsnæs3127+40
Lolland3022+80
Odder3016+140
Sorø2827+10
Glostrup2720+72
Brønderslev2716+110
Allerød2713+140
Ishøj2615+110
Vallensbæk2611+150
Rebild2511+140
Kerteminde2510+150
Nordfyns2023−30
Stevns1723−60
Dragør1618−21
Morsø169+70
Lemvig154+110
Langeland129+30
Struer1014−40
Kommune ikke oplyst103+70
Ærø95+40
Samsø84+40
Kommune ikke oplyst710−30
Kommune ikke oplyst72+50
Kommune ikke oplyst56−10
Læsø13−20
Christiansø10+10
Fanø06−60

Brancher (DB25-hovedgrupper)

Nye, ophørte og konkurser pr. hovedgruppe, maj 2024
HovedgruppeNyeOphørteNettoKonkurser
Organisationers og foreningers aktiviteter1.025451+5740
Finansielle tjenesteydelser, undtagen forsikring og pensionsforsikring900526+3746
Detailhandel412379+330
Specialiserede bygge- og anlægsaktiviteter406308+982
Serviceydelser i forbindelse med ejendomme samt landskabspleje312199+1130
Aktiviteter inden for sundhedsvæsen264128+1360
Personlige serviceydelser251151+1001
Hovedsæders aktiviteter og ledelsesrådgivning246173+732
Aktiviteter i forbindelse med fast ejendom242149+933
Restaurationsaktiviteter221175+461
Computerprogrammering og -konsulentbistand samt lignende aktiviteter204160+441
Undervisning190119+710
Andre liberale, videnskabelige og tekniske aktiviteter172144+280
Kunstnerisk skaben og aktiviteter i forbindelse med scenekunst151101+500
Reklameaktiviteter, markedsanalyse og public relations14199+420
Engroshandel137142−50
Arkitekt- og ingeniøraktiviteter; teknisk afprøvning og analyse11383+301
Plante- og husdyravl, jagt og serviceydelser i forbindelse hermed9077+130
Landtransport og rørtransport8794−72
Administrations- og kontorservice samt andre forretningsserviceaktiviteter7349+240
Reparation og vedligeholdelse af computere, varer til personlig brug og husholdningsbrug samt motorkøretøjer og motorcykler6520+450
Produktion af film, videoer og TV-programmer, lydoptagelser og musikudgivelser6446+181
Udgiveraktiviteter5443+110
Juridiske og regnskabsmæssige aktiviteter4839+90
Udlejning og leasing4541+41
Sociale foranstaltninger uden institutionsophold4230+120
Reparation, vedligeholdelse og installation af maskiner og udstyr3828+100
Aktiviteter i forbindelse med finansielle tjenesteydelser og forsikringsaktiviteter3412+220
Sportsaktiviteter, forlystelser og fritidsaktiviteter3126+50
Opførelse af bygninger3046−162

Viser 30 af 84. Hent alle tal som CSV.

Sådan er tallene opgjort

  • Nye virksomheder tælles på startdatoen i CVR, alle virksomhedsformer. En virksomhed, der registreres sent med en tidligere startdato, kommer med i sin startmåned, så den seneste måned kan stige lidt de første uger.
  • Ophørte virksomheder tælles på ophørsdatoen, uanset årsag (frivillig lukning, tvangsopløsning, afsluttet konkurs, fusion).
  • Konkurser er afsagte konkursdekreter, talt på datoen for dekretet. CVR viser kun konkursen, mens boet er under behandling, så for måneder før oktober 2026 er tallet et minimum: konkurser, hvor boet allerede er afsluttet, mangler.
  • Kommune og branche (DB25-hovedgruppe) er virksomhedens nuværende. Tallene genberegnes hver nat for hele perioden.

Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR), Erhvervsstyrelsen, bearbejdet af Firmaradar. Tallene må genbruges under CC BY 4.0; angiv “Firmaradar, Erhvervsbarometer” og CVR som kilde. Dette er ikke officiel statistik fra Danmarks Statistik.