Spring til indhold

Erhvervsbarometer: marts 2017

I marts 2017 blev der startet 6.854 nye virksomheder i Danmark. 3.420 virksomheder ophørte, og der blev afsagt 3 konkursdekreter.

Nye virksomheder
6.854
Ophørte virksomheder
3.420
Konkurser
3
mindst, se metode
Nettotilgang
+3.434
nye minus ophørte

De seneste 13 måneder

De seneste 13 måneder
MånedNyeOphørteNettoKonkurser
marts 20176.8543.420+3.4343
februar 20175.6772.665+3.0123
januar 20178.3532.866+5.4870
december 20165.5119.028−3.5174
november 20165.8653.173+2.6923
oktober 20166.1483.346+2.8022
september 20160000
august 20160000
juli 20160000
juni 20160000
maj 20160000
april 20160000
marts 20160000

Kommuner

Nye, ophørte og konkurser pr. kommune, marts 2017
KommuneNyeOphørteNettoKonkurser
København1.134552+5820
Aarhus456216+2400
Aalborg262128+1341
Odense19992+1070
Frederiksberg17086+840
Gentofte15762+950
Vejle13455+790
Kolding11446+680
Rudersdal10948+610
Randers10051+490
Roskilde9846+521
Viborg9746+510
Gladsaxe9645+510
Herning9644+520
Esbjerg9258+340
Silkeborg8261+210
Lyngby-Taarbæk8029+510
Næstved7846+320
Helsingør7748+290
Slagelse7537+380
Greve7528+470
Køge7520+550
Holbæk7248+240
Horsens7244+281
Skanderborg6831+370
Favrskov6427+370
Hillerød6134+270
Hvidovre6131+300
Svendborg5923+360
Faaborg-Midtfyn5724+330
Holstebro5539+160
Gribskov5534+210
Hjørring5527+280
Varde5423+310
Guldborgsund5334+190
Høje-Taastrup5323+300
Frederikshavn5231+210
Fredensborg5029+210
Ballerup5024+260
Hørsholm5015+350
Haderslev4929+200
Fredericia4915+340
Aabenraa4830+180
Frederikssund4825+230
Syddjurs4823+250
Mariagerfjord4820+280
Ringsted4820+280
Vordingborg4818+300
Egedal4739+80
Thisted4727+200
Jammerbugt4512+330
Furesø4425+190
Sønderborg4421+230
Ringkøbing-Skjern4142−10
Herlev4123+180
Ikast-Brande4027+130
Halsnæs4016+240
Norddjurs4014+260
Hedensted3924+150
Rebild3919+200
Odsherred3916+230
Lejre396+330
Skive3821+170
Albertslund3815+230
Tårnby3721+160
Stevns3711+260
Brønderslev3617+190
Faxe3528+70
Nordfyns3516+190
Kalundborg3432+20
Lolland3424+100
Rødovre3326+70
Allerød3318+150
Assens3229+30
Middelfart3218+140
Brøndby3215+170
Tønder3116+150
Glostrup3114+170
Sorø3022+80
Vesthimmerlands3020+100
Nyborg3015+150
Odder3013+170
Vejen2820+80
Solrød289+190
Ishøj2713+140
Kerteminde2612+140
Bornholm2512+130
Kommune ikke oplyst235+180
Billund2115+60
Dragør216+150
Lemvig1719−20
Struer177+100
Vallensbæk168+80
Kommune ikke oplyst160+160
Samsø124+80
Kommune ikke oplyst91+80
Morsø7700
Ærø72+50
Langeland45−10
Fanø43+10
Kommune ikke oplyst41+30
Kommune ikke oplyst40+40
Kommune ikke oplyst13−20
Læsø10+10
Kommune ikke oplyst01−10

Brancher (DB25-hovedgrupper)

Nye, ophørte og konkurser pr. hovedgruppe, marts 2017
HovedgruppeNyeOphørteNettoKonkurser
Finansielle tjenesteydelser, undtagen forsikring og pensionsforsikring1.232220+1.0120
Organisationers og foreningers aktiviteter528142+3860
Detailhandel492373+1190
Specialiserede bygge- og anlægsaktiviteter375208+1670
Aktiviteter i forbindelse med fast ejendom315111+2040
Hovedsæders aktiviteter og ledelsesrådgivning301142+1590
Restaurationsaktiviteter281140+1410
Computerprogrammering og -konsulentbistand samt lignende aktiviteter267193+740
Serviceydelser i forbindelse med ejendomme samt landskabspleje230121+1090
Andre liberale, videnskabelige og tekniske aktiviteter221111+1101
Engroshandel216159+570
Aktiviteter inden for sundhedsvæsen21496+1180
Personlige serviceydelser205108+970
Undervisning18380+1030
Plante- og husdyravl, jagt og serviceydelser i forbindelse hermed15084+660
Arkitekt- og ingeniøraktiviteter; teknisk afprøvning og analyse12852+760
Kunstnerisk skaben og aktiviteter i forbindelse med scenekunst12052+680
Reklameaktiviteter, markedsanalyse og public relations11453+610
Administrations- og kontorservice samt andre forretningsserviceaktiviteter10053+470
Juridiske og regnskabsmæssige aktiviteter8643+431
Produktion af film, videoer og TV-programmer, lydoptagelser og musikudgivelser8631+550
Landtransport og rørtransport8354+290
Hovedgruppe 457061+90
Udgiveraktiviteter6526+390
Udlejning og leasing5224+281
Sociale foranstaltninger uden institutionsophold5042+80
Opførelse af bygninger5025+250
IT-infrastruktur, databehandling, hosting og andre informationsaktiviteter4641+50
Reparation og vedligeholdelse af computere, varer til personlig brug og husholdningsbrug samt motorkøretøjer og motorcykler4618+280
Post- og kuréraktiviteter3816+220

Viser 30 af 85. Hent alle tal som CSV.

Sådan er tallene opgjort

  • Nye virksomheder tælles på startdatoen i CVR, alle virksomhedsformer. En virksomhed, der registreres sent med en tidligere startdato, kommer med i sin startmåned, så den seneste måned kan stige lidt de første uger.
  • Ophørte virksomheder tælles på ophørsdatoen, uanset årsag (frivillig lukning, tvangsopløsning, afsluttet konkurs, fusion).
  • Konkurser er afsagte konkursdekreter, talt på datoen for dekretet. CVR viser kun konkursen, mens boet er under behandling, så for måneder før oktober 2026 er tallet et minimum: konkurser, hvor boet allerede er afsluttet, mangler.
  • Kommune og branche (DB25-hovedgruppe) er virksomhedens nuværende. Tallene genberegnes hver nat for hele perioden.

Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR), Erhvervsstyrelsen, bearbejdet af Firmaradar. Tallene må genbruges under CC BY 4.0; angiv “Firmaradar, Erhvervsbarometer” og CVR som kilde. Dette er ikke officiel statistik fra Danmarks Statistik.