Spring til indhold

Erhvervsbarometer: januar 2019

I januar 2019 blev der startet 9.420 nye virksomheder i Danmark, på niveau med januar 2018. 4.485 virksomheder ophørte, og der blev afsagt 2 konkursdekreter.

Nye virksomheder
9.420
−0,4 % mod januar 2018
Ophørte virksomheder
4.485
+26,1 % mod januar 2018
Konkurser
2
mindst, se metode
Nettotilgang
+4.935
nye minus ophørte

De seneste 13 måneder

De seneste 13 måneder
MånedNyeOphørteNettoKonkurser
januar 20199.4204.485+4.9352
december 20185.28210.193−4.9112
november 20186.1064.112+1.9945
oktober 20186.9814.167+2.8143
september 20186.3913.706+2.6854
august 20186.1413.241+2.9008
juli 20185.4622.547+2.9151
juni 20186.4815.272+1.2098
maj 20186.7793.906+2.8730
april 20186.7103.137+3.5734
marts 20186.2014.492+1.7093
februar 20186.0573.330+2.7275
januar 20189.4603.558+5.9020

Kommuner

Nye, ophørte og konkurser pr. kommune, januar 2019
KommuneNyeOphørteNettoKonkurser
København1.515793+7220
Aarhus572295+2770
Aalborg337148+1890
Odense260155+1050
Lyngby-Taarbæk25037+2130
Frederiksberg205108+970
Vejle20382+1210
Gentofte16197+640
Esbjerg14553+920
Rudersdal14549+960
Silkeborg13362+710
Holbæk13060+700
Roskilde13056+740
Kolding12969+600
Randers12966+630
Herning12775+520
Horsens11956+630
Gladsaxe11955+640
Viborg11641+750
Helsingør11477+370
Næstved10639+670
Køge10555+500
Hjørring10234+680
Hillerød10143+580
Slagelse10135+660
Svendborg9131+600
Skanderborg8941+480
Hvidovre8838+500
Aabenraa8240+421
Fredensborg8232+500
Guldborgsund8042+380
Sønderborg7936+430
Rødovre7920+590
Kalundborg7641+350
Høje-Taastrup7638+380
Fredericia7633+430
Frederikshavn7632+440
Faaborg-Midtfyn7424+500
Hedensted7331+420
Syddjurs7129+420
Varde7031+390
Vordingborg6939+300
Egedal6925+440
Haderslev6852+160
Greve6659+70
Ringkøbing-Skjern6620+460
Norddjurs6325+380
Frederikssund6240+220
Furesø6231+310
Bornholm6020+400
Gribskov5833+250
Holstebro5738+190
Thisted5734+230
Tårnby5730+270
Mariagerfjord5725+320
Faxe5720+370
Lejre5718+390
Lolland5621+350
Tønder5619+370
Ballerup5529+260
Hørsholm5529+260
Skive5525+300
Albertslund5521+340
Middelfart5423+310
Ikast-Brande5321+320
Vejen5229+230
Odsherred5124+270
Brøndby4942+70
Assens4830+180
Favrskov4829+190
Vesthimmerlands4611+350
Jammerbugt4522+230
Sorø4514+310
Rebild4318+250
Kommune ikke oplyst4113+280
Allerød4018+220
Ishøj3930+90
Ringsted3928+110
Stevns3916+230
Nordfyns3723+140
Halsnæs3722+150
Brønderslev3625+110
Solrød3617+190
Herlev3522+130
Nyborg3516+190
Billund3417+170
Morsø3212+200
Kerteminde3113+180
Glostrup3019+110
Odder3013+170
Struer2716+110
Dragør2413+110
Vallensbæk2013+70
Lemvig196+130
Langeland1713+40
Kommune ikke oplyst143+110
Kommune ikke oplyst136+70
Fanø123+90
Kommune ikke oplyst92+71
Samsø92+70
Ærø7700
Kommune ikke oplyst70+70
Læsø41+30
Kommune ikke oplyst01−10

Brancher (DB25-hovedgrupper)

Nye, ophørte og konkurser pr. hovedgruppe, januar 2019
HovedgruppeNyeOphørteNettoKonkurser
Finansielle tjenesteydelser, undtagen forsikring og pensionsforsikring983429+5540
Detailhandel653446+2071
Landtransport og rørtransport594187+4070
Organisationers og foreningers aktiviteter526173+3530
Specialiserede bygge- og anlægsaktiviteter508231+2770
Aktiviteter inden for sundhedsvæsen493112+3810
Aktiviteter i forbindelse med fast ejendom446143+3030
Hovedsæders aktiviteter og ledelsesrådgivning435191+2440
Computerprogrammering og -konsulentbistand samt lignende aktiviteter372198+1740
Personlige serviceydelser341142+1990
Andre liberale, videnskabelige og tekniske aktiviteter340157+1830
Serviceydelser i forbindelse med ejendomme samt landskabspleje322161+1610
Undervisning321109+2120
Plante- og husdyravl, jagt og serviceydelser i forbindelse hermed317105+2120
Restaurationsaktiviteter291197+940
Kunstnerisk skaben og aktiviteter i forbindelse med scenekunst27163+2080
Engroshandel240181+590
Arkitekt- og ingeniøraktiviteter; teknisk afprøvning og analyse19496+980
Reklameaktiviteter, markedsanalyse og public relations14475+690
Juridiske og regnskabsmæssige aktiviteter11339+740
Produktion af film, videoer og TV-programmer, lydoptagelser og musikudgivelser10451+530
Administrations- og kontorservice samt andre forretningsserviceaktiviteter10351+520
Hovedgruppe 459080+100
Sportsaktiviteter, forlystelser og fritidsaktiviteter8625+610
Sociale foranstaltninger uden institutionsophold7641+350
Reparation og vedligeholdelse af computere, varer til personlig brug og husholdningsbrug samt motorkøretøjer og motorcykler6821+470
Post- og kuréraktiviteter6029+310
Udlejning og leasing5843+150
Udgiveraktiviteter5346+70
Overnatningsfaciliteter5113+380

Viser 30 af 84. Hent alle tal som CSV.

Sådan er tallene opgjort

  • Nye virksomheder tælles på startdatoen i CVR, alle virksomhedsformer. En virksomhed, der registreres sent med en tidligere startdato, kommer med i sin startmåned, så den seneste måned kan stige lidt de første uger.
  • Ophørte virksomheder tælles på ophørsdatoen, uanset årsag (frivillig lukning, tvangsopløsning, afsluttet konkurs, fusion).
  • Konkurser er afsagte konkursdekreter, talt på datoen for dekretet. CVR viser kun konkursen, mens boet er under behandling, så for måneder før oktober 2026 er tallet et minimum: konkurser, hvor boet allerede er afsluttet, mangler.
  • Kommune og branche (DB25-hovedgruppe) er virksomhedens nuværende. Tallene genberegnes hver nat for hele perioden.

Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR), Erhvervsstyrelsen, bearbejdet af Firmaradar. Tallene må genbruges under CC BY 4.0; angiv “Firmaradar, Erhvervsbarometer” og CVR som kilde. Dette er ikke officiel statistik fra Danmarks Statistik.