Spring til indhold

Erhvervsbarometer: marts 2019

I marts 2019 blev der startet 7.680 nye virksomheder i Danmark, 24 % flere end i marts 2018. 4.521 virksomheder ophørte, og der blev afsagt 3 konkursdekreter.

Nye virksomheder
7.680
+23,9 % mod marts 2018
Ophørte virksomheder
4.521
+0,6 % mod marts 2018
Konkurser
3
mindst, se metode
Nettotilgang
+3.159
nye minus ophørte

De seneste 13 måneder

De seneste 13 måneder
MånedNyeOphørteNettoKonkurser
marts 20197.6804.521+3.1593
februar 20196.3793.866+2.5132
januar 20199.4204.485+4.9352
december 20185.28210.193−4.9112
november 20186.1064.112+1.9945
oktober 20186.9814.167+2.8143
september 20186.3913.706+2.6854
august 20186.1413.241+2.9008
juli 20185.4622.547+2.9151
juni 20186.4815.272+1.2098
maj 20186.7793.906+2.8730
april 20186.7103.137+3.5734
marts 20186.2014.492+1.7093

Kommuner

Nye, ophørte og konkurser pr. kommune, marts 2019
KommuneNyeOphørteNettoKonkurser
København1.303763+5400
Aarhus539286+2530
Aalborg242186+560
Odense237150+871
Frederiksberg187104+830
Gentofte17275+970
Vejle16492+720
Roskilde13283+490
Silkeborg11571+440
Viborg11451+630
Randers10773+341
Helsingør10644+620
Holbæk10456+480
Herning9957+420
Slagelse9949+500
Horsens9642+540
Gladsaxe9558+370
Kolding9267+251
Esbjerg8979+100
Lyngby-Taarbæk8941+480
Næstved8653+330
Rudersdal8453+310
Køge7950+290
Hjørring7243+290
Vordingborg7240+320
Fredensborg7238+340
Greve7236+360
Aabenraa7046+240
Skanderborg7030+400
Hillerød6828+400
Svendborg6343+200
Haderslev6338+250
Tårnby6235+270
Thisted6215+470
Guldborgsund6132+290
Sønderborg6035+250
Frederikssund6029+310
Albertslund5833+250
Hedensted5539+160
Faxe5430+240
Middelfart5323+300
Rødovre5234+180
Ballerup5127+240
Hvidovre5046+40
Faaborg-Midtfyn5033+170
Ringkøbing-Skjern5032+180
Syddjurs5032+180
Favrskov5026+240
Odsherred5025+250
Halsnæs5023+270
Furesø4931+180
Hørsholm4928+210
Høje-Taastrup4842+60
Gribskov4838+100
Bornholm4820+280
Jammerbugt4816+320
Vejen4729+180
Fredericia4641+50
Holstebro4636+100
Sorø4627+190
Norddjurs4417+270
Brøndby4334+90
Herlev4330+130
Brønderslev4325+180
Frederikshavn4239+30
Skive4224+180
Egedal4220+220
Kalundborg4137+40
Mariagerfjord4029+110
Assens4021+190
Varde3926+130
Ikast-Brande3922+170
Tønder3922+170
Ringsted3825+130
Rebild3819+190
Ishøj3727+100
Glostrup3724+130
Billund3424+100
Lolland3228+40
Lejre3219+130
Nordfyns3116+150
Allerød2821+70
Vesthimmerlands2715+120
Odder2714+130
Vallensbæk2714+130
Dragør2613+130
Kommune ikke oplyst266+200
Solrød2225−30
Stevns2120+10
Kerteminde2110+110
Nyborg1916+30
Morsø188+100
Langeland185+130
Struer1710+70
Lemvig1412+20
Kommune ikke oplyst111+100
Ærø84+40
Samsø83+50
Kommune ikke oplyst82+60
Kommune ikke oplyst53+20
Fanø43+10
Kommune ikke oplyst34−10
Læsø10+10
Kommune ikke oplyst01−10
Kommune ikke oplyst01−10

Brancher (DB25-hovedgrupper)

Nye, ophørte og konkurser pr. hovedgruppe, marts 2019
HovedgruppeNyeOphørteNettoKonkurser
Finansielle tjenesteydelser, undtagen forsikring og pensionsforsikring1.235312+9230
Detailhandel569428+1410
Organisationers og foreningers aktiviteter567179+3880
Specialiserede bygge- og anlægsaktiviteter457275+1820
Computerprogrammering og -konsulentbistand samt lignende aktiviteter357226+1310
Aktiviteter i forbindelse med fast ejendom340146+1941
Hovedsæders aktiviteter og ledelsesrådgivning339215+1240
Serviceydelser i forbindelse med ejendomme samt landskabspleje301186+1150
Aktiviteter inden for sundhedsvæsen274123+1510
Andre liberale, videnskabelige og tekniske aktiviteter269203+660
Restaurationsaktiviteter260192+680
Personlige serviceydelser217167+500
Undervisning210121+890
Engroshandel188195−70
Plante- og husdyravl, jagt og serviceydelser i forbindelse hermed175130+450
Administrations- og kontorservice samt andre forretningsserviceaktiviteter16671+950
Landtransport og rørtransport151174−230
Arkitekt- og ingeniøraktiviteter; teknisk afprøvning og analyse14583+620
Kunstnerisk skaben og aktiviteter i forbindelse med scenekunst13982+570
Reklameaktiviteter, markedsanalyse og public relations12363+600
Produktion af film, videoer og TV-programmer, lydoptagelser og musikudgivelser9251+410
Juridiske og regnskabsmæssige aktiviteter7443+310
Hovedgruppe 4573126−530
Opførelse af bygninger6445+190
Udgiveraktiviteter5331+220
Arbejdsformidling4917+320
Post- og kuréraktiviteter4443+10
IT-infrastruktur, databehandling, hosting og andre informationsaktiviteter4230+120
Udlejning og leasing4215+270
Reparation og vedligeholdelse af computere, varer til personlig brug og husholdningsbrug samt motorkøretøjer og motorcykler4119+220

Viser 30 af 86. Hent alle tal som CSV.

Sådan er tallene opgjort

  • Nye virksomheder tælles på startdatoen i CVR, alle virksomhedsformer. En virksomhed, der registreres sent med en tidligere startdato, kommer med i sin startmåned, så den seneste måned kan stige lidt de første uger.
  • Ophørte virksomheder tælles på ophørsdatoen, uanset årsag (frivillig lukning, tvangsopløsning, afsluttet konkurs, fusion).
  • Konkurser er afsagte konkursdekreter, talt på datoen for dekretet. CVR viser kun konkursen, mens boet er under behandling, så for måneder før oktober 2026 er tallet et minimum: konkurser, hvor boet allerede er afsluttet, mangler.
  • Kommune og branche (DB25-hovedgruppe) er virksomhedens nuværende. Tallene genberegnes hver nat for hele perioden.

Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR), Erhvervsstyrelsen, bearbejdet af Firmaradar. Tallene må genbruges under CC BY 4.0; angiv “Firmaradar, Erhvervsbarometer” og CVR som kilde. Dette er ikke officiel statistik fra Danmarks Statistik.