Spring til indhold

Erhvervsbarometer: april 2019

I april 2019 blev der startet 7.386 nye virksomheder i Danmark, 10 % flere end i april 2018. 3.081 virksomheder ophørte, og der blev afsagt 2 konkursdekreter.

Nye virksomheder
7.386
+10,1 % mod april 2018
Ophørte virksomheder
3.081
−1,8 % mod april 2018
Konkurser
2
mindst, se metode
Nettotilgang
+4.305
nye minus ophørte

De seneste 13 måneder

De seneste 13 måneder
MånedNyeOphørteNettoKonkurser
april 20197.3863.081+4.3052
marts 20197.6804.521+3.1593
februar 20196.3793.866+2.5132
januar 20199.4204.485+4.9352
december 20185.28210.193−4.9112
november 20186.1064.112+1.9945
oktober 20186.9814.167+2.8143
september 20186.3913.706+2.6854
august 20186.1413.241+2.9008
juli 20185.4622.547+2.9151
juni 20186.4815.272+1.2098
maj 20186.7793.906+2.8730
april 20186.7103.137+3.5734

Kommuner

Nye, ophørte og konkurser pr. kommune, april 2019
KommuneNyeOphørteNettoKonkurser
København1.108486+6221
Gentofte75864+6940
Aarhus452227+2251
Odense33999+2400
Aalborg243110+1330
Frederiksberg16460+1040
Roskilde15541+1140
Vejle11460+540
Randers10242+600
Kolding9742+550
Silkeborg9552+430
Esbjerg9268+240
Horsens8834+540
Holbæk8824+640
Herning8745+420
Slagelse8153+280
Køge8127+540
Helsingør7739+380
Viborg7536+390
Gladsaxe7246+260
Næstved7137+340
Rudersdal6839+290
Lyngby-Taarbæk6728+390
Frederikshavn6527+380
Hvidovre6526+390
Hedensted6422+420
Høje-Taastrup6326+370
Skanderborg6323+400
Hjørring6129+320
Greve6023+370
Holstebro5828+300
Hillerød5741+160
Varde5717+400
Syddjurs5529+260
Svendborg5325+280
Gribskov5324+290
Ballerup5317+360
Rødovre5221+310
Fredensborg5216+360
Faaborg-Midtfyn5124+270
Bornholm5123+280
Aabenraa5121+300
Favrskov4929+200
Sønderborg4924+250
Tønder4611+350
Vordingborg4528+170
Frederikssund4429+150
Ringkøbing-Skjern4428+160
Thisted4413+310
Brøndby4225+170
Tårnby4215+270
Lolland4130+110
Skive4119+220
Mariagerfjord4116+250
Herlev419+320
Egedal4017+230
Middelfart4017+230
Fredericia3924+150
Guldborgsund3922+170
Furesø3920+190
Jammerbugt3918+210
Haderslev3823+150
Odsherred3715+220
Albertslund3714+230
Nyborg3711+260
Hørsholm3623+130
Sorø3611+250
Halsnæs3418+160
Ikast-Brande3325+80
Faxe3318+150
Brønderslev3317+160
Norddjurs3315+180
Allerød3312+210
Kalundborg3225+70
Assens3214+180
Vejen3122+90
Stevns317+240
Solrød314+270
Vesthimmerlands2812+160
Rebild2712+150
Ringsted2519+60
Ishøj2511+140
Vallensbæk2312+110
Kommune ikke oplyst2112+90
Lejre1910+90
Lemvig189+90
Struer1711+60
Billund177+100
Glostrup176+110
Nordfyns1612+40
Morsø167+90
Odder141400
Dragør138+50
Langeland122+100
Kerteminde114+70
Kommune ikke oplyst103+70
Kommune ikke oplyst51+40
Ærø4400
Fanø32+10
Kommune ikke oplyst23−10
Kommune ikke oplyst21+10
Samsø15−40
Læsø03−30
Kommune ikke oplyst01−10
Kommune ikke oplyst01−10

Brancher (DB25-hovedgrupper)

Nye, ophørte og konkurser pr. hovedgruppe, april 2019
HovedgruppeNyeOphørteNettoKonkurser
Landtransport og rørtransport96892+8760
Finansielle tjenesteydelser, undtagen forsikring og pensionsforsikring913248+6650
Detailhandel503295+2080
Organisationers og foreningers aktiviteter430149+2810
Specialiserede bygge- og anlægsaktiviteter371183+1880
Aktiviteter i forbindelse med fast ejendom345102+2430
Administrations- og kontorservice samt andre forretningsserviceaktiviteter31037+2730
Computerprogrammering og -konsulentbistand samt lignende aktiviteter284139+1450
Hovedsæders aktiviteter og ledelsesrådgivning284139+1450
Serviceydelser i forbindelse med ejendomme samt landskabspleje271126+1451
Restaurationsaktiviteter224150+740
Aktiviteter inden for sundhedsvæsen21497+1170
Personlige serviceydelser20899+1090
Andre liberale, videnskabelige og tekniske aktiviteter20493+1110
Engroshandel185108+771
Undervisning182107+750
Plante- og husdyravl, jagt og serviceydelser i forbindelse hermed15473+810
Kunstnerisk skaben og aktiviteter i forbindelse med scenekunst13558+770
Arkitekt- og ingeniøraktiviteter; teknisk afprøvning og analyse11855+630
Reklameaktiviteter, markedsanalyse og public relations11538+770
Produktion af film, videoer og TV-programmer, lydoptagelser og musikudgivelser6932+370
Juridiske og regnskabsmæssige aktiviteter6837+310
Udlejning og leasing6730+370
Hovedgruppe 455642+140
IT-infrastruktur, databehandling, hosting og andre informationsaktiviteter5020+300
Udgiveraktiviteter4531+140
Reparation og vedligeholdelse af computere, varer til personlig brug og husholdningsbrug samt motorkøretøjer og motorcykler4211+310
Opførelse af bygninger3832+60
Sociale foranstaltninger uden institutionsophold3332+10
Post- og kuréraktiviteter3121+100

Viser 30 af 80. Hent alle tal som CSV.

Sådan er tallene opgjort

  • Nye virksomheder tælles på startdatoen i CVR, alle virksomhedsformer. En virksomhed, der registreres sent med en tidligere startdato, kommer med i sin startmåned, så den seneste måned kan stige lidt de første uger.
  • Ophørte virksomheder tælles på ophørsdatoen, uanset årsag (frivillig lukning, tvangsopløsning, afsluttet konkurs, fusion).
  • Konkurser er afsagte konkursdekreter, talt på datoen for dekretet. CVR viser kun konkursen, mens boet er under behandling, så for måneder før oktober 2026 er tallet et minimum: konkurser, hvor boet allerede er afsluttet, mangler.
  • Kommune og branche (DB25-hovedgruppe) er virksomhedens nuværende. Tallene genberegnes hver nat for hele perioden.

Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR), Erhvervsstyrelsen, bearbejdet af Firmaradar. Tallene må genbruges under CC BY 4.0; angiv “Firmaradar, Erhvervsbarometer” og CVR som kilde. Dette er ikke officiel statistik fra Danmarks Statistik.