Spring til indhold

Erhvervsbarometer: september 2020

I september 2020 blev der startet 7.604 nye virksomheder i Danmark, 13 % flere end i september 2019. 4.715 virksomheder ophørte, og der blev afsagt 8 konkursdekreter.

Nye virksomheder
7.604
+13,3 % mod september 2019
Ophørte virksomheder
4.715
−22,7 % mod september 2019
Konkurser
8
mindst, se metode
Nettotilgang
+2.889
nye minus ophørte

De seneste 13 måneder

De seneste 13 måneder
MånedNyeOphørteNettoKonkurser
september 20207.6044.715+2.8898
august 20207.0224.631+2.3912
juli 20206.9093.184+3.7255
juni 20207.4485.871+1.5772
maj 20206.2785.707+5714
april 20205.7275.220+5075
marts 20206.0727.224−1.1521
februar 20206.6995.791+9086
januar 20209.6446.205+3.4399
december 20195.77912.403−6.6247
november 20196.6546.464+1907
oktober 20196.8986.360+5384
september 20196.7116.101+6105

Kommuner

Nye, ophørte og konkurser pr. kommune, september 2020
KommuneNyeOphørteNettoKonkurser
København1.299788+5111
Aarhus570300+2700
Aalborg255162+930
Odense231138+930
Frederiksberg192110+821
Vejle16874+940
Gentofte148101+470
Silkeborg12180+410
Kolding11972+470
Randers11057+530
Horsens10560+451
Rudersdal10453+510
Esbjerg9866+321
Gladsaxe9851+470
Herning9759+380
Hillerød9744+530
Lyngby-Taarbæk9546+490
Helsingør9472+220
Næstved9161+300
Roskilde8578+70
Viborg8557+280
Køge8444+401
Slagelse8148+330
Skanderborg8141+400
Holbæk7365+80
Hvidovre7038+320
Fredericia6836+320
Høje-Taastrup6439+250
Fredensborg6438+260
Egedal6432+320
Sønderborg6432+320
Hedensted6327+360
Favrskov6237+250
Hjørring6154+70
Gribskov6035+250
Greve5942+170
Vordingborg5734+231
Frederikshavn5641+150
Aabenraa5537+180
Ikast-Brande5426+280
Rødovre5341+120
Ringkøbing-Skjern5236+160
Ballerup5227+250
Guldborgsund5143+80
Furesø5135+160
Syddjurs5133+180
Faaborg-Midtfyn5131+200
Middelfart5131+200
Mariagerfjord5123+280
Frederikssund4936+130
Svendborg4929+201
Hørsholm4925+240
Holstebro4923+260
Haderslev484800
Halsnæs4721+260
Sorø4718+290
Varde4636+100
Kalundborg4634+120
Tårnby4631+150
Assens4629+170
Norddjurs4525+200
Brønderslev4443+10
Bornholm4424+200
Albertslund4236+60
Thisted4234+80
Vejen4030+100
Glostrup4027+130
Ringsted4024+160
Jammerbugt3852−141
Lolland3834+40
Skive3744−70
Brøndby3727+100
Odsherred3619+170
Lejre3424+100
Faxe3324+90
Allerød3319+140
Rebild3315+180
Herlev3225+70
Vesthimmerlands3223+90
Kommune ikke oplyst3114+170
Nordfyns3018+120
Billund2914+150
Stevns2716+110
Ishøj2619+70
Nyborg2617+90
Tønder252500
Solrød2317+60
Kerteminde2312+110
Dragør2311+120
Vallensbæk2113+80
Lemvig1815+30
Odder1714+30
Morsø1312+10
Samsø125+70
Struer1117−60
Kommune ikke oplyst105+50
Langeland84+40
Ærø82+60
Kommune ikke oplyst6600
Kommune ikke oplyst3300
Læsø31+20
Fanø20+20
Kommune ikke oplyst20+20
Kommune ikke oplyst01−10

Brancher (DB25-hovedgrupper)

Nye, ophørte og konkurser pr. hovedgruppe, september 2020
HovedgruppeNyeOphørteNettoKonkurser
Organisationers og foreningers aktiviteter1.125501+6240
Finansielle tjenesteydelser, undtagen forsikring og pensionsforsikring933360+5730
Detailhandel581395+1861
Specialiserede bygge- og anlægsaktiviteter426317+1091
Aktiviteter i forbindelse med fast ejendom372184+1881
Aktiviteter inden for sundhedsvæsen322145+1770
Computerprogrammering og -konsulentbistand samt lignende aktiviteter292182+1100
Serviceydelser i forbindelse med ejendomme samt landskabspleje287201+861
Hovedsæders aktiviteter og ledelsesrådgivning281186+951
Personlige serviceydelser254157+970
Andre liberale, videnskabelige og tekniske aktiviteter246131+1150
Undervisning244135+1090
Restaurationsaktiviteter221201+200
Engroshandel172177−50
Kunstnerisk skaben og aktiviteter i forbindelse med scenekunst16183+780
Reklameaktiviteter, markedsanalyse og public relations16062+980
Arkitekt- og ingeniøraktiviteter; teknisk afprøvning og analyse13371+620
Plante- og husdyravl, jagt og serviceydelser i forbindelse hermed111121−101
Post- og kuréraktiviteter8753+340
Juridiske og regnskabsmæssige aktiviteter8652+340
Administrations- og kontorservice samt andre forretningsserviceaktiviteter8459+250
Landtransport og rørtransport77104−270
Produktion af film, videoer og TV-programmer, lydoptagelser og musikudgivelser6547+180
Udgiveraktiviteter5730+270
Reparation og vedligeholdelse af computere, varer til personlig brug og husholdningsbrug samt motorkøretøjer og motorcykler5618+380
Hovedgruppe 454686−400
Opførelse af bygninger4446−20
Fremstilling af fødevarer4433+110
Udlejning og leasing4328+150
Sportsaktiviteter, forlystelser og fritidsaktiviteter4122+190

Viser 30 af 81. Hent alle tal som CSV.

Sådan er tallene opgjort

  • Nye virksomheder tælles på startdatoen i CVR, alle virksomhedsformer. En virksomhed, der registreres sent med en tidligere startdato, kommer med i sin startmåned, så den seneste måned kan stige lidt de første uger.
  • Ophørte virksomheder tælles på ophørsdatoen, uanset årsag (frivillig lukning, tvangsopløsning, afsluttet konkurs, fusion).
  • Konkurser er afsagte konkursdekreter, talt på datoen for dekretet. CVR viser kun konkursen, mens boet er under behandling, så for måneder før oktober 2026 er tallet et minimum: konkurser, hvor boet allerede er afsluttet, mangler.
  • Kommune og branche (DB25-hovedgruppe) er virksomhedens nuværende. Tallene genberegnes hver nat for hele perioden.

Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR), Erhvervsstyrelsen, bearbejdet af Firmaradar. Tallene må genbruges under CC BY 4.0; angiv “Firmaradar, Erhvervsbarometer” og CVR som kilde. Dette er ikke officiel statistik fra Danmarks Statistik.