Spring til indhold

Erhvervsbarometer: oktober 2020

I oktober 2020 blev der startet 7.775 nye virksomheder i Danmark, 13 % flere end i oktober 2019. 4.041 virksomheder ophørte, og der blev afsagt 1 konkursdekret.

Nye virksomheder
7.775
+12,7 % mod oktober 2019
Ophørte virksomheder
4.041
−36,5 % mod oktober 2019
Konkurser
1
mindst, se metode
Nettotilgang
+3.734
nye minus ophørte

De seneste 13 måneder

De seneste 13 måneder
MånedNyeOphørteNettoKonkurser
oktober 20207.7754.041+3.7341
september 20207.6044.715+2.8898
august 20207.0224.631+2.3912
juli 20206.9093.184+3.7255
juni 20207.4485.871+1.5772
maj 20206.2785.707+5714
april 20205.7275.220+5075
marts 20206.0727.224−1.1521
februar 20206.6995.791+9086
januar 20209.6446.205+3.4399
december 20195.77912.403−6.6247
november 20196.6546.464+1907
oktober 20196.8986.360+5384

Kommuner

Nye, ophørte og konkurser pr. kommune, oktober 2020
KommuneNyeOphørteNettoKonkurser
København1.284658+6260
Aarhus561256+3050
Aalborg274132+1420
Odense244112+1320
Frederiksberg19795+1020
Vejle17367+1060
Randers13374+590
Gentofte13166+650
Silkeborg12352+710
Kolding12274+481
Roskilde11369+440
Esbjerg10857+510
Viborg10562+430
Horsens10558+470
Helsingør10541+640
Rudersdal10335+680
Gladsaxe9551+440
Skanderborg9444+500
Lyngby-Taarbæk9436+580
Herning9266+260
Næstved8366+170
Køge7941+380
Slagelse7940+390
Vordingborg7236+360
Hvidovre7130+410
Fredericia7029+410
Holbæk6959+100
Faaborg-Midtfyn6933+360
Hjørring6747+200
Favrskov6746+210
Sønderborg6633+330
Gribskov6440+240
Holstebro6424+400
Hillerød6333+300
Mariagerfjord6217+450
Svendborg6027+330
Furesø6026+340
Hedensted6025+350
Frederikssund5936+230
Ringkøbing-Skjern5819+390
Høje-Taastrup5735+220
Greve5730+270
Frederikshavn5637+190
Syddjurs5525+300
Haderslev5437+170
Aabenraa5339+140
Ballerup5328+250
Guldborgsund5248+40
Rødovre5036+140
Brøndby5026+240
Fredensborg4932+170
Varde4928+210
Skive4922+270
Kalundborg4919+300
Vesthimmerlands4918+310
Hørsholm4831+170
Odsherred4726+210
Ikast-Brande4619+270
Middelfart4519+260
Faxe4421+230
Bornholm4419+250
Jammerbugt4326+170
Brønderslev4319+240
Assens4317+260
Thisted4317+260
Norddjurs4236+60
Lolland4130+110
Halsnæs4019+210
Egedal3931+80
Sorø3913+260
Albertslund3726+110
Ringsted3723+140
Vejen3620+160
Tårnby3526+90
Rebild3516+190
Allerød3427+70
Herlev3323+100
Nordfyns3314+190
Odder3314+190
Lejre3217+150
Solrød329+230
Tønder3118+130
Billund3016+140
Kerteminde287+210
Glostrup2720+70
Lemvig2414+100
Dragør2413+110
Stevns2412+120
Nyborg2314+90
Kommune ikke oplyst229+130
Ishøj2117+40
Morsø217+140
Struer1620−40
Vallensbæk1613+30
Ærø135+80
Samsø101+90
Kommune ikke oplyst92+70
Kommune ikke oplyst79−20
Langeland68−20
Fanø63+30
Kommune ikke oplyst62+40
Kommune ikke oplyst41+30
Læsø20+20
Kommune ikke oplyst10+10

Brancher (DB25-hovedgrupper)

Nye, ophørte og konkurser pr. hovedgruppe, oktober 2020
HovedgruppeNyeOphørteNettoKonkurser
Organisationers og foreningers aktiviteter1.207407+8000
Finansielle tjenesteydelser, undtagen forsikring og pensionsforsikring978353+6250
Detailhandel618320+2980
Specialiserede bygge- og anlægsaktiviteter424302+1220
Aktiviteter i forbindelse med fast ejendom386168+2180
Serviceydelser i forbindelse med ejendomme samt landskabspleje304169+1350
Hovedsæders aktiviteter og ledelsesrådgivning291111+1800
Computerprogrammering og -konsulentbistand samt lignende aktiviteter285173+1120
Aktiviteter inden for sundhedsvæsen283108+1750
Personlige serviceydelser270124+1460
Andre liberale, videnskabelige og tekniske aktiviteter241132+1090
Undervisning23586+1490
Restaurationsaktiviteter207158+490
Kunstnerisk skaben og aktiviteter i forbindelse med scenekunst17551+1240
Engroshandel167143+240
Reklameaktiviteter, markedsanalyse og public relations14659+870
Arkitekt- og ingeniøraktiviteter; teknisk afprøvning og analyse13787+500
Plante- og husdyravl, jagt og serviceydelser i forbindelse hermed12480+440
Administrations- og kontorservice samt andre forretningsserviceaktiviteter8653+330
Produktion af film, videoer og TV-programmer, lydoptagelser og musikudgivelser8344+390
Post- og kuréraktiviteter8252+300
Landtransport og rørtransport73108−350
Hovedgruppe 456076−160
Reparation og vedligeholdelse af computere, varer til personlig brug og husholdningsbrug samt motorkøretøjer og motorcykler6013+470
Juridiske og regnskabsmæssige aktiviteter5854+41
Sociale foranstaltninger uden institutionsophold5331+220
Udgiveraktiviteter5144+70
Fremstilling af fødevarer4625+210
Andre fremstillingsaktiviteter4022+180
Opførelse af bygninger3840−20

Viser 30 af 81. Hent alle tal som CSV.

Sådan er tallene opgjort

  • Nye virksomheder tælles på startdatoen i CVR, alle virksomhedsformer. En virksomhed, der registreres sent med en tidligere startdato, kommer med i sin startmåned, så den seneste måned kan stige lidt de første uger.
  • Ophørte virksomheder tælles på ophørsdatoen, uanset årsag (frivillig lukning, tvangsopløsning, afsluttet konkurs, fusion).
  • Konkurser er afsagte konkursdekreter, talt på datoen for dekretet. CVR viser kun konkursen, mens boet er under behandling, så for måneder før oktober 2026 er tallet et minimum: konkurser, hvor boet allerede er afsluttet, mangler.
  • Kommune og branche (DB25-hovedgruppe) er virksomhedens nuværende. Tallene genberegnes hver nat for hele perioden.

Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR), Erhvervsstyrelsen, bearbejdet af Firmaradar. Tallene må genbruges under CC BY 4.0; angiv “Firmaradar, Erhvervsbarometer” og CVR som kilde. Dette er ikke officiel statistik fra Danmarks Statistik.