Spring til indhold

Erhvervsbarometer: maj 2025

I maj 2025 blev der startet 7.034 nye virksomheder i Danmark, 8 % flere end i maj 2024. 4.404 virksomheder ophørte, og der blev afsagt 104 konkursdekreter.

Nye virksomheder
7.034
+7,8 % mod maj 2024
Ophørte virksomheder
4.404
−2,3 % mod maj 2024
Konkurser
104
mindst, se metode
Nettotilgang
+2.630
nye minus ophørte

De seneste 13 måneder

De seneste 13 måneder
MånedNyeOphørteNettoKonkurser
maj 20257.0344.404+2.630104
april 20256.6654.624+2.04166
marts 20257.1236.039+1.08495
februar 20255.8944.231+1.66357
januar 20258.5204.438+4.08274
december 20245.02311.173−6.15066
november 20246.1514.653+1.49872
oktober 20246.7504.594+2.15665
september 20246.4305.075+1.35547
august 20245.8733.939+1.93429
juli 20245.3973.539+1.85830
juni 20246.5146.794−280110
maj 20246.5264.508+2.01828

Kommuner

Nye, ophørte og konkurser pr. kommune, maj 2025
KommuneNyeOphørteNettoKonkurser
København1.203711+49218
Aarhus444322+1221
Aalborg251149+1021
Odense235140+951
Frederiksberg180109+710
Vejle12788+391
Esbjerg12249+731
Gentofte11880+382
Silkeborg11377+361
Viborg11263+491
Roskilde11176+351
Herning9875+230
Kolding9768+291
Randers9166+253
Horsens9156+351
Slagelse8557+281
Næstved8544+411
Gladsaxe8543+421
Holbæk8260+220
Rudersdal7847+310
Høje-Taastrup7735+421
Lyngby-Taarbæk7449+252
Skanderborg7339+340
Køge7145+261
Sønderborg6920+491
Helsingør6660+62
Hvidovre6630+363
Frederikssund6424+402
Rødovre6228+340
Fredericia6126+350
Hillerød6038+222
Kalundborg5931+280
Greve5743+140
Hjørring5642+142
Gribskov5630+262
Guldborgsund5557−22
Frederikshavn5539+160
Brøndby5532+231
Faaborg-Midtfyn5335+180
Vordingborg5333+201
Ringkøbing-Skjern5324+290
Varde5224+280
Favrskov5128+234
Egedal5126+250
Haderslev5036+143
Holstebro5020+300
Fredensborg4945+40
Tårnby4928+210
Aabenraa4853−55
Furesø4636+101
Ringsted4622+243
Odsherred4530+150
Ballerup4524+212
Hedensted4431+131
Ikast-Brande4420+242
Svendborg4145−40
Syddjurs4134+73
Middelfart4122+190
Skive4025+150
Herlev3936+30
Norddjurs3926+132
Bornholm3923+160
Rebild3921+181
Thisted3823+150
Halsnæs3817+210
Nordfyns3620+160
Hørsholm3618+183
Albertslund3617+193
Lolland3526+91
Brønderslev3523+120
Faxe3521+140
Assens3432+20
Vejen3322+111
Solrød3317+160
Vesthimmerlands3222+100
Glostrup3114+170
Sorø3019+110
Tønder3014+162
Kommune ikke oplyst2921+82
Jammerbugt2829−11
Allerød2826+20
Ishøj2820+81
Nyborg2817+110
Lejre2815+131
Mariagerfjord2726+10
Odder2513+120
Stevns258+170
Billund2421+30
Vallensbæk1910+91
Kerteminde151500
Dragør1513+20
Morsø147+70
Lemvig1214−20
Langeland121200
Kommune ikke oplyst122+100
Struer1110+11
Ærø118+30
Kommune ikke oplyst107+30
Kommune ikke oplyst104+61
Læsø60+61
Fanø51+40
Samsø43+10
Kommune ikke oplyst42+20

Brancher (DB25-hovedgrupper)

Nye, ophørte og konkurser pr. hovedgruppe, maj 2025
HovedgruppeNyeOphørteNettoKonkurser
Finansielle tjenesteydelser, undtagen forsikring og pensionsforsikring1.194564+63010
Organisationers og foreningers aktiviteter850386+4640
Detailhandel439363+766
Specialiserede bygge- og anlægsaktiviteter376252+12415
Hovedsæders aktiviteter og ledelsesrådgivning324167+1574
Serviceydelser i forbindelse med ejendomme samt landskabspleje305194+1114
Aktiviteter inden for sundhedsvæsen264136+1280
Aktiviteter i forbindelse med fast ejendom261199+628
Computerprogrammering og -konsulentbistand samt lignende aktiviteter234204+303
Personlige serviceydelser231135+961
Andre liberale, videnskabelige og tekniske aktiviteter209138+711
Restaurationsaktiviteter197135+628
Kunstnerisk skaben og aktiviteter i forbindelse med scenekunst17488+861
Undervisning167134+331
Reklameaktiviteter, markedsanalyse og public relations146149−30
Juridiske og regnskabsmæssige aktiviteter12535+902
Engroshandel117141−243
Landtransport og rørtransport11773+443
Arkitekt- og ingeniøraktiviteter; teknisk afprøvning og analyse11686+302
Plante- og husdyravl, jagt og serviceydelser i forbindelse hermed9972+270
Reparation og vedligeholdelse af computere, varer til personlig brug og husholdningsbrug samt motorkøretøjer og motorcykler8242+402
Produktion af film, videoer og TV-programmer, lydoptagelser og musikudgivelser7754+230
Udgiveraktiviteter6549+162
Administrations- og kontorservice samt andre forretningsserviceaktiviteter6465−10
Sociale foranstaltninger uden institutionsophold5037+130
Udlejning og leasing4833+154
Sportsaktiviteter, forlystelser og fritidsaktiviteter4623+231
IT-infrastruktur, databehandling, hosting og andre informationsaktiviteter4323+201
Reparation, vedligeholdelse og installation af maskiner og udstyr4222+200
Opførelse af bygninger3724+132

Viser 30 af 81. Hent alle tal som CSV.

Sådan er tallene opgjort

  • Nye virksomheder tælles på startdatoen i CVR, alle virksomhedsformer. En virksomhed, der registreres sent med en tidligere startdato, kommer med i sin startmåned, så den seneste måned kan stige lidt de første uger.
  • Ophørte virksomheder tælles på ophørsdatoen, uanset årsag (frivillig lukning, tvangsopløsning, afsluttet konkurs, fusion).
  • Konkurser er afsagte konkursdekreter, talt på datoen for dekretet. CVR viser kun konkursen, mens boet er under behandling, så for måneder før oktober 2026 er tallet et minimum: konkurser, hvor boet allerede er afsluttet, mangler.
  • Kommune og branche (DB25-hovedgruppe) er virksomhedens nuværende. Tallene genberegnes hver nat for hele perioden.

Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR), Erhvervsstyrelsen, bearbejdet af Firmaradar. Tallene må genbruges under CC BY 4.0; angiv “Firmaradar, Erhvervsbarometer” og CVR som kilde. Dette er ikke officiel statistik fra Danmarks Statistik.