Spring til indhold

Erhvervsbarometer: januar 2025

I januar 2025 blev der startet 8.520 nye virksomheder i Danmark, 6 % færre end i januar 2024. 4.438 virksomheder ophørte, og der blev afsagt 74 konkursdekreter.

Nye virksomheder
8.520
−5,9 % mod januar 2024
Ophørte virksomheder
4.438
−1,9 % mod januar 2024
Konkurser
74
mindst, se metode
Nettotilgang
+4.082
nye minus ophørte

De seneste 13 måneder

De seneste 13 måneder
MånedNyeOphørteNettoKonkurser
januar 20258.5204.438+4.08274
december 20245.02311.173−6.15066
november 20246.1514.653+1.49872
oktober 20246.7504.594+2.15665
september 20246.4305.075+1.35547
august 20245.8733.939+1.93429
juli 20245.3973.539+1.85830
juni 20246.5146.794−280110
maj 20246.5264.508+2.01828
april 20247.2004.674+2.52626
marts 20246.5165.417+1.09921
februar 20246.6334.679+1.95422
januar 20249.0584.526+4.53230

Kommuner

Nye, ophørte og konkurser pr. kommune, januar 2025
KommuneNyeOphørteNettoKonkurser
København1.399722+67716
Aarhus542296+2463
Odense281127+1544
Aalborg270157+1132
Frederiksberg197113+841
Silkeborg15967+925
Gentofte15255+970
Vejle14278+640
Kolding13565+700
Roskilde12156+651
Herning12061+590
Horsens11966+531
Viborg11561+542
Næstved11253+590
Esbjerg11166+450
Randers11072+380
Helsingør10866+421
Rudersdal10862+460
Holbæk10355+480
Sønderborg9944+550
Thisted9632+641
Køge9529+662
Slagelse9457+370
Skanderborg8838+501
Kommune ikke oplyst8720+671
Gladsaxe8640+460
Svendborg7533+420
Ringkøbing-Skjern7231+410
Frederikshavn7145+260
Aabenraa7023+470
Vordingborg6840+281
Greve6837+310
Hvidovre6835+330
Holstebro6833+351
Faaborg-Midtfyn6830+380
Lyngby-Taarbæk6659+71
Haderslev6622+443
Guldborgsund6548+170
Høje-Taastrup6531+342
Frederikssund6436+282
Kalundborg6336+271
Fredericia6332+310
Ringsted6124+370
Hjørring6044+160
Furesø6041+190
Hedensted6029+311
Varde5938+210
Mariagerfjord5927+320
Syddjurs5841+170
Odsherred5830+281
Gribskov5754+33
Vejen5619+370
Fredensborg5540+150
Ikast-Brande5531+241
Faxe5333+200
Hillerød5321+320
Middelfart5226+261
Rebild5223+290
Tønder5220+322
Norddjurs5026+240
Tårnby5023+272
Bornholm5015+351
Favrskov4931+180
Rødovre4930+190
Assens4832+160
Skive4828+200
Brøndby4723+240
Ballerup4632+141
Hørsholm4535+101
Nordfyns4520+250
Lejre4511+340
Egedal4433+110
Herlev4125+160
Brønderslev4121+200
Sorø3926+130
Halsnæs3837+10
Billund3818+200
Jammerbugt3736+11
Albertslund3711+261
Kommune ikke oplyst3612+240
Lolland3523+120
Ishøj3415+190
Stevns3317+161
Vesthimmerlands3227+50
Nyborg3215+171
Kerteminde3115+160
Solrød2911+180
Dragør2810+180
Allerød2718+91
Odder2613+130
Glostrup2511+140
Vallensbæk2414+101
Kommune ikke oplyst234+190
Kommune ikke oplyst216+150
Struer216+150
Langeland188+100
Kommune ikke oplyst184+140
Morsø1511+42
Lemvig158+70
Ærø84+40
Samsø71+60
Læsø41+30
Fanø1100
Kommune ikke oplyst10+10

Brancher (DB25-hovedgrupper)

Nye, ophørte og konkurser pr. hovedgruppe, januar 2025
HovedgruppeNyeOphørteNettoKonkurser
Organisationers og foreningers aktiviteter933400+5330
Finansielle tjenesteydelser, undtagen forsikring og pensionsforsikring902485+41710
Detailhandel507378+1293
Aktiviteter inden for sundhedsvæsen502154+3480
Specialiserede bygge- og anlægsaktiviteter415263+15213
Aktiviteter i forbindelse med fast ejendom386161+2258
Hovedsæders aktiviteter og ledelsesrådgivning383156+2271
Computerprogrammering og -konsulentbistand samt lignende aktiviteter350151+1991
Serviceydelser i forbindelse med ejendomme samt landskabspleje322201+1211
Undervisning304151+1531
Personlige serviceydelser291160+1312
Plante- og husdyravl, jagt og serviceydelser i forbindelse hermed275110+1650
Andre liberale, videnskabelige og tekniske aktiviteter246157+891
Kunstnerisk skaben og aktiviteter i forbindelse med scenekunst240107+1330
Restaurationsaktiviteter228147+816
Reklameaktiviteter, markedsanalyse og public relations217134+832
Arkitekt- og ingeniøraktiviteter; teknisk afprøvning og analyse17985+940
Engroshandel161134+274
Produktion af film, videoer og TV-programmer, lydoptagelser og musikudgivelser12262+600
Landtransport og rørtransport11990+296
Juridiske og regnskabsmæssige aktiviteter11535+801
Reparation og vedligeholdelse af computere, varer til personlig brug og husholdningsbrug samt motorkøretøjer og motorcykler10645+610
Administrations- og kontorservice samt andre forretningsserviceaktiviteter10060+401
Fiskeri og akvakultur989+890
Sportsaktiviteter, forlystelser og fritidsaktiviteter9229+630
Udgiveraktiviteter7433+410
Sociale foranstaltninger uden institutionsophold5949+101
Opførelse af bygninger4428+164
Udlejning og leasing4425+192
Arbejdsformidling4317+261

Viser 30 af 81. Hent alle tal som CSV.

Sådan er tallene opgjort

  • Nye virksomheder tælles på startdatoen i CVR, alle virksomhedsformer. En virksomhed, der registreres sent med en tidligere startdato, kommer med i sin startmåned, så den seneste måned kan stige lidt de første uger.
  • Ophørte virksomheder tælles på ophørsdatoen, uanset årsag (frivillig lukning, tvangsopløsning, afsluttet konkurs, fusion).
  • Konkurser er afsagte konkursdekreter, talt på datoen for dekretet. CVR viser kun konkursen, mens boet er under behandling, så for måneder før oktober 2026 er tallet et minimum: konkurser, hvor boet allerede er afsluttet, mangler.
  • Kommune og branche (DB25-hovedgruppe) er virksomhedens nuværende. Tallene genberegnes hver nat for hele perioden.

Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR), Erhvervsstyrelsen, bearbejdet af Firmaradar. Tallene må genbruges under CC BY 4.0; angiv “Firmaradar, Erhvervsbarometer” og CVR som kilde. Dette er ikke officiel statistik fra Danmarks Statistik.