Spring til indhold

Erhvervsbarometer: januar 2026

I januar 2026 blev der startet 9.399 nye virksomheder i Danmark, 10 % flere end i januar 2025. 4.556 virksomheder ophørte, og der blev afsagt 208 konkursdekreter.

Nye virksomheder
9.399
+10,3 % mod januar 2025
Ophørte virksomheder
4.556
+2,7 % mod januar 2025
Konkurser
208
mindst, se metode
Nettotilgang
+4.843
nye minus ophørte

De seneste 13 måneder

De seneste 13 måneder
MånedNyeOphørteNettoKonkurser
januar 20269.3994.556+4.843208
december 20256.57611.977−5.401210
november 20256.8404.837+2.003336
oktober 20257.6924.799+2.893217
september 20257.6165.308+2.308175
august 20256.4924.394+2.09880
juli 20256.1213.447+2.674100
juni 20256.7837.122−33978
maj 20257.0344.404+2.630104
april 20256.6654.624+2.04166
marts 20257.1236.039+1.08495
februar 20255.8944.231+1.66357
januar 20258.5204.438+4.08274

Kommuner

Nye, ophørte og konkurser pr. kommune, januar 2026
KommuneNyeOphørteNettoKonkurser
København1.565701+86436
Aarhus663323+34012
Odense278130+14811
Aalborg271158+1136
Frederiksberg231104+1276
Vejle17694+825
Kolding15564+915
Gentofte14779+681
Viborg14274+680
Horsens14261+813
Silkeborg14053+871
Roskilde13063+672
Helsingør11859+593
Esbjerg11668+483
Randers11463+513
Næstved11271+413
Gladsaxe10959+501
Herning10747+603
Sønderborg10535+700
Køge10347+561
Rudersdal10339+644
Lyngby-Taarbæk10254+483
Kommune ikke oplyst10222+800
Holbæk10044+561
Skanderborg9541+540
Svendborg9148+432
Aabenraa9027+632
Høje-Taastrup8852+362
Gribskov8442+425
Slagelse8355+281
Syddjurs8035+451
Hjørring7940+391
Hvidovre7845+335
Greve7844+342
Fredericia7631+450
Herlev7625+513
Ballerup7536+390
Frederikssund7437+371
Holstebro7352+211
Ringkøbing-Skjern7131+400
Odsherred7029+410
Faaborg-Midtfyn6929+402
Egedal6925+441
Hillerød6843+256
Vordingborg6836+321
Guldborgsund6740+275
Hedensted6532+331
Ikast-Brande6339+242
Kalundborg6334+291
Tårnby6328+350
Rødovre6134+270
Haderslev6130+311
Bornholm6124+370
Fredensborg6027+330
Middelfart5933+261
Furesø5825+330
Tønder5824+340
Varde5723+341
Thisted5626+300
Sorø5625+313
Assens5536+191
Brøndby5528+275
Vejen5528+271
Faxe5526+294
Kommune ikke oplyst559+460
Frederikshavn5432+224
Ringsted5124+272
Albertslund5123+285
Halsnæs5027+233
Kommune ikke oplyst507+430
Favrskov4933+162
Lejre4727+200
Hørsholm4627+190
Jammerbugt4529+161
Mariagerfjord4426+181
Vesthimmerlands4415+291
Skive4124+170
Lolland4122+190
Nyborg4115+260
Norddjurs3831+74
Brønderslev3824+140
Nordfyns3724+130
Stevns3723+141
Rebild3420+143
Allerød3321+121
Solrød3321+120
Billund3313+200
Glostrup3220+121
Odder2921+81
Dragør289+190
Vallensbæk2715+120
Lemvig2614+120
Morsø2411+130
Ishøj2214+80
Kerteminde2118+32
Kommune ikke oplyst172+150
Struer1617−11
Kommune ikke oplyst152+130
Langeland146+80
Ærø146+80
Fanø135+80
Samsø101+90
Læsø40+40
Kommune ikke oplyst10+10
Kommune ikke oplyst01−10

Brancher (DB25-hovedgrupper)

Nye, ophørte og konkurser pr. hovedgruppe, januar 2026
HovedgruppeNyeOphørteNettoKonkurser
Finansielle tjenesteydelser, undtagen forsikring og pensionsforsikring1.073538+53527
Organisationers og foreningers aktiviteter880454+4261
Detailhandel644387+25720
Hovedsæders aktiviteter og ledelsesrådgivning563187+3762
Specialiserede bygge- og anlægsaktiviteter454268+18635
Computerprogrammering og -konsulentbistand samt lignende aktiviteter444181+2632
Aktiviteter inden for sundhedsvæsen439127+3121
Serviceydelser i forbindelse med ejendomme samt landskabspleje418206+2128
Undervisning359138+2210
Aktiviteter i forbindelse med fast ejendom357165+19213
Andre liberale, videnskabelige og tekniske aktiviteter295176+1193
Kunstnerisk skaben og aktiviteter i forbindelse med scenekunst272104+1681
Personlige serviceydelser268159+1094
Restaurationsaktiviteter228135+9317
Plante- og husdyravl, jagt og serviceydelser i forbindelse hermed213106+1071
Arkitekt- og ingeniøraktiviteter; teknisk afprøvning og analyse19982+1177
Reklameaktiviteter, markedsanalyse og public relations191129+621
Engroshandel186145+4113
Fiskeri og akvakultur17113+1580
Produktion af film, videoer og TV-programmer, lydoptagelser og musikudgivelser14447+972
Reparation og vedligeholdelse af computere, varer til personlig brug og husholdningsbrug samt motorkøretøjer og motorcykler12774+535
Landtransport og rørtransport12068+528
Juridiske og regnskabsmæssige aktiviteter10542+632
Sportsaktiviteter, forlystelser og fritidsaktiviteter10023+771
Udgiveraktiviteter9944+550
Administrations- og kontorservice samt andre forretningsserviceaktiviteter9164+274
Sociale foranstaltninger uden institutionsophold7237+350
Udlejning og leasing5534+216
IT-infrastruktur, databehandling, hosting og andre informationsaktiviteter5124+272
Opførelse af bygninger5112+395

Viser 30 af 80. Hent alle tal som CSV.

Sådan er tallene opgjort

  • Nye virksomheder tælles på startdatoen i CVR, alle virksomhedsformer. En virksomhed, der registreres sent med en tidligere startdato, kommer med i sin startmåned, så den seneste måned kan stige lidt de første uger.
  • Ophørte virksomheder tælles på ophørsdatoen, uanset årsag (frivillig lukning, tvangsopløsning, afsluttet konkurs, fusion).
  • Konkurser er afsagte konkursdekreter, talt på datoen for dekretet. CVR viser kun konkursen, mens boet er under behandling, så for måneder før oktober 2026 er tallet et minimum: konkurser, hvor boet allerede er afsluttet, mangler.
  • Kommune og branche (DB25-hovedgruppe) er virksomhedens nuværende. Tallene genberegnes hver nat for hele perioden.

Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR), Erhvervsstyrelsen, bearbejdet af Firmaradar. Tallene må genbruges under CC BY 4.0; angiv “Firmaradar, Erhvervsbarometer” og CVR som kilde. Dette er ikke officiel statistik fra Danmarks Statistik.