Spring til indhold

Erhvervsbarometer: september 2026

I september 2026 blev der startet 7.472 nye virksomheder i Danmark, 2 % færre end i september 2025. 4.838 virksomheder ophørte, og der blev afsagt 1.311 konkursdekreter.

Nye virksomheder
7.472
−1,9 % mod september 2025
Ophørte virksomheder
4.838
−8,9 % mod september 2025
Konkurser
1.311
mindst, se metode
Nettotilgang
+2.634
nye minus ophørte

De seneste 13 måneder

De seneste 13 måneder
MånedNyeOphørteNettoKonkurser
september 20267.4724.838+2.6341.311
august 20267.1674.599+2.568614
juli 20266.6163.501+3.115355
juni 20267.8847.325+559421
maj 20266.9174.568+2.349319
april 20267.6705.102+2.568281
marts 20267.8695.990+1.879302
februar 20266.9794.168+2.811240
januar 20269.3994.556+4.843208
december 20256.57611.977−5.401210
november 20256.8404.837+2.003336
oktober 20257.6924.799+2.893217
september 20257.6165.308+2.308175

Kommuner

Nye, ophørte og konkurser pr. kommune, september 2026
KommuneNyeOphørteNettoKonkurser
København1.324750+574269
Aarhus552316+23673
Aalborg267130+13717
Odense245120+12542
Frederiksberg207107+10026
Vejle162106+569
Gentofte15274+7823
Silkeborg13266+6634
Horsens12368+5515
Kolding12085+356
Randers11594+2130
Herning11358+5517
Rudersdal11063+4718
Gladsaxe10156+4514
Viborg9975+2434
Roskilde9880+1825
Esbjerg9268+2435
Høje-Taastrup9253+3921
Næstved8554+3118
Skanderborg7849+299
Holbæk7671+58
Helsingør7467+715
Slagelse7465+96
Køge7359+1414
Lyngby-Taarbæk7353+2015
Svendborg7351+227
Ballerup6942+2719
Sønderborg6942+272
Guldborgsund6439+2520
Hedensted6149+124
Kommune ikke oplyst6011+490
Hvidovre5949+1015
Vordingborg5836+2215
Greve5745+1213
Tårnby5743+147
Gribskov5742+1516
Hillerød5739+1812
Egedal5629+2714
Frederikshavn5234+184
Fredensborg5232+207
Hjørring5149+26
Hørsholm4931+185
Haderslev4826+225
Thisted4725+225
Kalundborg4637+97
Holstebro4630+167
Aabenraa4627+195
Syddjurs4539+611
Halsnæs4535+107
Assens4532+135
Varde4529+1610
Furesø4435+98
Ringkøbing-Skjern4433+115
Middelfart4426+186
Favrskov4349−610
Rødovre4331+1216
Albertslund4232+109
Skive4231+119
Faaborg-Midtfyn4139+212
Mariagerfjord4024+166
Nordfyns4013+274
Brøndby3933+610
Odsherred3827+116
Sorø3823+156
Faxe3736+115
Frederikssund3735+214
Ikast-Brande3730+77
Ringsted3725+126
Lolland3628+816
Glostrup3320+135
Herlev3239−79
Bornholm3238−62
Allerød3119+1210
Brønderslev3026+41
Lejre3024+64
Fredericia2838−1012
Jammerbugt2816+122
Norddjurs2726+15
Solrød2712+157
Stevns262603
Vesthimmerlands2625+12
Odder2617+92
Nyborg2528−37
Vejen2524+111
Tønder2518+71
Rebild2321+21
Billund2216+63
Kerteminde2216+68
Struer2213+92
Ishøj2012+86
Vallensbæk1913+66
Dragør1912+76
Morsø196+132
Kommune ikke oplyst172+150
Langeland1413+14
Lemvig128+41
Kommune ikke oplyst106+40
Kommune ikke oplyst92+70
Ærø7700
Samsø46−22
Kommune ikke oplyst4400
Fanø23−11
Læsø2200
Kommune ikke oplyst10+10

Brancher (DB25-hovedgrupper)

Nye, ophørte og konkurser pr. hovedgruppe, september 2026
HovedgruppeNyeOphørteNettoKonkurser
Finansielle tjenesteydelser, undtagen forsikring og pensionsforsikring1.341495+846298
Organisationers og foreningers aktiviteter785474+3113
Detailhandel551406+145104
Computerprogrammering og -konsulentbistand samt lignende aktiviteter390232+15830
Hovedsæders aktiviteter og ledelsesrådgivning377223+15427
Specialiserede bygge- og anlægsaktiviteter349314+35181
Serviceydelser i forbindelse med ejendomme samt landskabspleje298246+5251
Aktiviteter i forbindelse med fast ejendom286154+13282
Aktiviteter inden for sundhedsvæsen232161+715
Personlige serviceydelser205163+4212
Andre liberale, videnskabelige og tekniske aktiviteter201163+3815
Restaurationsaktiviteter194125+6990
Undervisning185138+4712
Reklameaktiviteter, markedsanalyse og public relations176136+4011
Kunstnerisk skaben og aktiviteter i forbindelse med scenekunst168136+322
Arkitekt- og ingeniøraktiviteter; teknisk afprøvning og analyse14984+6529
Udgiveraktiviteter14542+10312
Engroshandel128109+1959
Landtransport og rørtransport10190+1168
Reparation og vedligeholdelse af computere, varer til personlig brug og husholdningsbrug samt motorkøretøjer og motorcykler8466+1814
Produktion af film, videoer og TV-programmer, lydoptagelser og musikudgivelser8261+217
Plante- og husdyravl, jagt og serviceydelser i forbindelse hermed80106−268
Administrations- og kontorservice samt andre forretningsserviceaktiviteter6468−413
Juridiske og regnskabsmæssige aktiviteter6352+115
IT-infrastruktur, databehandling, hosting og andre informationsaktiviteter5727+304
Aktiviteter i forbindelse med finansielle tjenesteydelser og forsikringsaktiviteter4831+174
Fiskeri og akvakultur4610+360
Sportsaktiviteter, forlystelser og fritidsaktiviteter4421+235
Opførelse af bygninger4233+922
Sociale foranstaltninger uden institutionsophold4142−13

Viser 30 af 78. Hent alle tal som CSV.

Sådan er tallene opgjort

  • Nye virksomheder tælles på startdatoen i CVR, alle virksomhedsformer. En virksomhed, der registreres sent med en tidligere startdato, kommer med i sin startmåned, så den seneste måned kan stige lidt de første uger.
  • Ophørte virksomheder tælles på ophørsdatoen, uanset årsag (frivillig lukning, tvangsopløsning, afsluttet konkurs, fusion).
  • Konkurser er afsagte konkursdekreter, talt på datoen for dekretet. CVR viser kun konkursen, mens boet er under behandling, så for måneder før oktober 2026 er tallet et minimum: konkurser, hvor boet allerede er afsluttet, mangler.
  • Kommune og branche (DB25-hovedgruppe) er virksomhedens nuværende. Tallene genberegnes hver nat for hele perioden.

Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR), Erhvervsstyrelsen, bearbejdet af Firmaradar. Tallene må genbruges under CC BY 4.0; angiv “Firmaradar, Erhvervsbarometer” og CVR som kilde. Dette er ikke officiel statistik fra Danmarks Statistik.