Spring til indhold

Erhvervsbarometer: august 2026

I august 2026 blev der startet 7.167 nye virksomheder i Danmark, 10 % flere end i august 2025. 4.599 virksomheder ophørte, og der blev afsagt 614 konkursdekreter.

Nye virksomheder
7.167
+10,4 % mod august 2025
Ophørte virksomheder
4.599
+4,7 % mod august 2025
Konkurser
614
mindst, se metode
Nettotilgang
+2.568
nye minus ophørte

De seneste 13 måneder

De seneste 13 måneder
MånedNyeOphørteNettoKonkurser
august 20267.1674.599+2.568614
juli 20266.6163.501+3.115355
juni 20267.8847.325+559421
maj 20266.9174.568+2.349319
april 20267.6705.102+2.568281
marts 20267.8695.990+1.879302
februar 20266.9794.168+2.811240
januar 20269.3994.556+4.843208
december 20256.57611.977−5.401210
november 20256.8404.837+2.003336
oktober 20257.6924.799+2.893217
september 20257.6165.308+2.308175
august 20256.4924.394+2.09880

Kommuner

Nye, ophørte og konkurser pr. kommune, august 2026
KommuneNyeOphørteNettoKonkurser
København1.243785+458176
Aarhus525312+21332
Odense254143+11124
Aalborg249135+11423
Gentofte14680+6613
Frederiksberg141107+3411
Vejle14190+514
Silkeborg12267+556
Kolding11749+686
Viborg10950+590
Roskilde10459+456
Herning10166+356
Randers9374+198
Horsens9246+468
Esbjerg8867+2114
Lyngby-Taarbæk8748+3911
Gladsaxe8743+447
Slagelse8568+173
Helsingør8278+46
Holbæk8260+223
Næstved8257+253
Hillerød8142+392
Rudersdal7963+1612
Hvidovre7736+418
Sønderborg7349+243
Køge7252+205
Skanderborg7248+244
Høje-Taastrup7246+2613
Favrskov5936+233
Fredensborg5829+291
Syddjurs5728+291
Middelfart5629+272
Svendborg5535+200
Rødovre5531+247
Guldborgsund5445+95
Kalundborg5439+153
Brøndby5231+216
Gribskov5149+22
Greve5135+166
Vordingborg5121+304
Faxe5038+124
Egedal4931+184
Varde4821+271
Kommune ikke oplyst4816+320
Aabenraa4728+194
Hedensted4624+229
Ballerup4545010
Fredericia4535+101
Lejre4527+183
Ringkøbing-Skjern4525+201
Ikast-Brande4423+210
Tårnby4329+148
Holstebro4244−20
Hørsholm4226+162
Ringsted4128+131
Hjørring4127+144
Frederikssund4044−41
Haderslev4031+92
Albertslund4027+1313
Faaborg-Midtfyn3927+121
Furesø3833+54
Assens3829+91
Frederikshavn3826+122
Thisted353504
Norddjurs3534+14
Herlev3527+811
Rebild3523+121
Skive3519+160
Sorø3421+131
Tønder3419+152
Odder3413+210
Nyborg3317+160
Brønderslev3314+194
Mariagerfjord323203
Ishøj3223+94
Vejen3137−64
Lolland3122+94
Glostrup3118+136
Halsnæs3025+52
Allerød3016+140
Jammerbugt2928+16
Stevns2922+70
Billund2818+101
Odsherred2632−65
Bornholm262601
Vesthimmerlands2423+10
Solrød2421+30
Kommune ikke oplyst234+190
Kommune ikke oplyst224+181
Nordfyns2123−23
Kerteminde2012+83
Dragør188+103
Lemvig188+100
Morsø1314−10
Vallensbæk1311+24
Kommune ikke oplyst139+41
Langeland133+100
Struer119+21
Kommune ikke oplyst91+80
Ærø86+21
Samsø73+41
Fanø64+20
Læsø3300

Brancher (DB25-hovedgrupper)

Nye, ophørte og konkurser pr. hovedgruppe, august 2026
HovedgruppeNyeOphørteNettoKonkurser
Finansielle tjenesteydelser, undtagen forsikring og pensionsforsikring1.060447+61399
Organisationers og foreningers aktiviteter750465+2852
Detailhandel507362+14555
Computerprogrammering og -konsulentbistand samt lignende aktiviteter400229+17116
Specialiserede bygge- og anlægsaktiviteter379269+11080
Hovedsæders aktiviteter og ledelsesrådgivning371222+14917
Serviceydelser i forbindelse med ejendomme samt landskabspleje307217+9029
Aktiviteter inden for sundhedsvæsen276177+994
Aktiviteter i forbindelse med fast ejendom246157+8929
Personlige serviceydelser224160+6413
Undervisning201126+758
Andre liberale, videnskabelige og tekniske aktiviteter198165+337
Udgiveraktiviteter16445+1196
Kunstnerisk skaben og aktiviteter i forbindelse med scenekunst151118+331
Reklameaktiviteter, markedsanalyse og public relations145136+910
Restaurationsaktiviteter139149−1039
Arkitekt- og ingeniøraktiviteter; teknisk afprøvning og analyse13378+5513
Engroshandel123137−1425
Landtransport og rørtransport9492+231
Produktion af film, videoer og TV-programmer, lydoptagelser og musikudgivelser9162+292
Reparation og vedligeholdelse af computere, varer til personlig brug og husholdningsbrug samt motorkøretøjer og motorcykler8151+308
Juridiske og regnskabsmæssige aktiviteter8037+434
Plante- og husdyravl, jagt og serviceydelser i forbindelse hermed7990−112
Fiskeri og akvakultur7011+593
Administrations- og kontorservice samt andre forretningsserviceaktiviteter6550+157
IT-infrastruktur, databehandling, hosting og andre informationsaktiviteter5622+341
Fremstilling af fødevarer4616+306
Sociale foranstaltninger uden institutionsophold4541+40
Opførelse af bygninger4522+2311
Udlejning og leasing4327+165

Viser 30 af 81. Hent alle tal som CSV.

Sådan er tallene opgjort

  • Nye virksomheder tælles på startdatoen i CVR, alle virksomhedsformer. En virksomhed, der registreres sent med en tidligere startdato, kommer med i sin startmåned, så den seneste måned kan stige lidt de første uger.
  • Ophørte virksomheder tælles på ophørsdatoen, uanset årsag (frivillig lukning, tvangsopløsning, afsluttet konkurs, fusion).
  • Konkurser er afsagte konkursdekreter, talt på datoen for dekretet. CVR viser kun konkursen, mens boet er under behandling, så for måneder før oktober 2026 er tallet et minimum: konkurser, hvor boet allerede er afsluttet, mangler.
  • Kommune og branche (DB25-hovedgruppe) er virksomhedens nuværende. Tallene genberegnes hver nat for hele perioden.

Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR), Erhvervsstyrelsen, bearbejdet af Firmaradar. Tallene må genbruges under CC BY 4.0; angiv “Firmaradar, Erhvervsbarometer” og CVR som kilde. Dette er ikke officiel statistik fra Danmarks Statistik.