Spring til indhold

Erhvervsbarometer: april 2017

I april 2017 blev der startet 5.812 nye virksomheder i Danmark. 2.408 virksomheder ophørte, og der blev afsagt 2 konkursdekreter.

Nye virksomheder
5.812
Ophørte virksomheder
2.408
Konkurser
2
mindst, se metode
Nettotilgang
+3.404
nye minus ophørte

De seneste 13 måneder

De seneste 13 måneder
MånedNyeOphørteNettoKonkurser
april 20175.8122.408+3.4042
marts 20176.8543.420+3.4343
februar 20175.6772.665+3.0123
januar 20178.3532.866+5.4870
december 20165.5119.028−3.5174
november 20165.8653.173+2.6923
oktober 20166.1483.346+2.8022
september 20160000
august 20160000
juli 20160000
juni 20160000
maj 20160000
april 20160000

Kommuner

Nye, ophørte og konkurser pr. kommune, april 2017
KommuneNyeOphørteNettoKonkurser
København958399+5590
Aarhus374170+2041
Aalborg19696+1000
Odense19374+1191
Frederiksberg15485+690
Gentofte10349+540
Roskilde9534+610
Esbjerg9231+610
Kolding8526+590
Randers8339+440
Vejle8333+500
Silkeborg8127+540
Rudersdal8042+380
Horsens8034+460
Næstved7935+440
Herning7833+450
Gladsaxe7434+400
Hvidovre7432+420
Viborg7324+490
Holbæk7028+420
Guldborgsund6624+420
Helsingør6335+280
Lyngby-Taarbæk5934+250
Slagelse5839+190
Køge5623+330
Hillerød5417+370
Høje-Taastrup5320+330
Frederikshavn5316+370
Furesø539+440
Skanderborg5215+370
Thisted5116+350
Fredensborg5115+360
Vordingborg5015+350
Haderslev5014+360
Greve5012+380
Ballerup4826+220
Gribskov4820+280
Varde4521+240
Fredericia4423+210
Hjørring4416+280
Svendborg4416+280
Ringkøbing-Skjern4219+230
Aabenraa4218+240
Mariagerfjord4216+260
Syddjurs4216+260
Ikast-Brande4115+260
Frederikssund4019+210
Faaborg-Midtfyn4011+290
Holstebro3918+210
Vejen3914+250
Kalundborg399+300
Halsnæs397+320
Sønderborg3820+180
Bornholm379+280
Hedensted3513+220
Tårnby3419+150
Assens3415+190
Rødovre3414+200
Egedal3214+180
Hørsholm3211+210
Brøndby3117+140
Tønder3111+200
Norddjurs3015+150
Middelfart3012+180
Herlev2918+110
Skive2915+140
Albertslund2817+110
Favrskov2815+130
Allerød2811+170
Ishøj283+250
Lolland2716+110
Vesthimmerlands2712+150
Faxe2711+160
Odsherred2711+160
Sorø275+220
Nordfyns268+180
Brønderslev2515+100
Billund2511+140
Ringsted2416+80
Rebild2411+130
Kerteminde247+170
Glostrup246+180
Solrød2310+130
Jammerbugt239+140
Stevns2110+110
Lejre2015+50
Odder207+130
Vallensbæk206+140
Morsø1913+60
Kommune ikke oplyst195+140
Struer194+150
Dragør1810+80
Nyborg189+90
Kommune ikke oplyst130+130
Langeland129+30
Lemvig112+90
Kommune ikke oplyst81+70
Kommune ikke oplyst80+80
Samsø72+50
Ærø61+50
Kommune ikke oplyst51+40
Læsø31+20
Fanø1100
Kommune ikke oplyst1100

Brancher (DB25-hovedgrupper)

Nye, ophørte og konkurser pr. hovedgruppe, april 2017
HovedgruppeNyeOphørteNettoKonkurser
Finansielle tjenesteydelser, undtagen forsikring og pensionsforsikring905187+7182
Detailhandel461219+2420
Organisationers og foreningers aktiviteter386101+2850
Specialiserede bygge- og anlægsaktiviteter330143+1870
Aktiviteter i forbindelse med fast ejendom314101+2130
Computerprogrammering og -konsulentbistand samt lignende aktiviteter28686+2000
Restaurationsaktiviteter235100+1350
Hovedsæders aktiviteter og ledelsesrådgivning234109+1250
Andre liberale, videnskabelige og tekniske aktiviteter21288+1240
Engroshandel204112+920
Serviceydelser i forbindelse med ejendomme samt landskabspleje20084+1160
Personlige serviceydelser18578+1070
Aktiviteter inden for sundhedsvæsen17576+990
Plante- og husdyravl, jagt og serviceydelser i forbindelse hermed15460+940
Undervisning13749+880
Arkitekt- og ingeniøraktiviteter; teknisk afprøvning og analyse11244+680
Reklameaktiviteter, markedsanalyse og public relations9027+630
Kunstnerisk skaben og aktiviteter i forbindelse med scenekunst8728+590
Landtransport og rørtransport7940+390
Hovedgruppe 457849+290
Juridiske og regnskabsmæssige aktiviteter6323+400
Administrations- og kontorservice samt andre forretningsserviceaktiviteter5738+190
Produktion af film, videoer og TV-programmer, lydoptagelser og musikudgivelser5725+320
Udgiveraktiviteter5113+380
Reparation og vedligeholdelse af computere, varer til personlig brug og husholdningsbrug samt motorkøretøjer og motorcykler4911+380
Opførelse af bygninger3925+140
Udlejning og leasing3717+200
Fremstilling af fødevarer3515+200
Sociale foranstaltninger uden institutionsophold3324+90
Aktiviteter i forbindelse med finansielle tjenesteydelser og forsikringsaktiviteter3213+190

Viser 30 af 84. Hent alle tal som CSV.

Sådan er tallene opgjort

  • Nye virksomheder tælles på startdatoen i CVR, alle virksomhedsformer. En virksomhed, der registreres sent med en tidligere startdato, kommer med i sin startmåned, så den seneste måned kan stige lidt de første uger.
  • Ophørte virksomheder tælles på ophørsdatoen, uanset årsag (frivillig lukning, tvangsopløsning, afsluttet konkurs, fusion).
  • Konkurser er afsagte konkursdekreter, talt på datoen for dekretet. CVR viser kun konkursen, mens boet er under behandling, så for måneder før oktober 2026 er tallet et minimum: konkurser, hvor boet allerede er afsluttet, mangler.
  • Kommune og branche (DB25-hovedgruppe) er virksomhedens nuværende. Tallene genberegnes hver nat for hele perioden.

Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR), Erhvervsstyrelsen, bearbejdet af Firmaradar. Tallene må genbruges under CC BY 4.0; angiv “Firmaradar, Erhvervsbarometer” og CVR som kilde. Dette er ikke officiel statistik fra Danmarks Statistik.