Spring til indhold

Erhvervsbarometer: oktober 2018

I oktober 2018 blev der startet 6.981 nye virksomheder i Danmark, 10 % flere end i oktober 2017. 4.167 virksomheder ophørte, og der blev afsagt 3 konkursdekreter.

Nye virksomheder
6.981
+10,0 % mod oktober 2017
Ophørte virksomheder
4.167
+13,2 % mod oktober 2017
Konkurser
3
mindst, se metode
Nettotilgang
+2.814
nye minus ophørte

De seneste 13 måneder

De seneste 13 måneder
MånedNyeOphørteNettoKonkurser
oktober 20186.9814.167+2.8143
september 20186.3913.706+2.6854
august 20186.1413.241+2.9008
juli 20185.4622.547+2.9151
juni 20186.4815.272+1.2098
maj 20186.7793.906+2.8730
april 20186.7103.137+3.5734
marts 20186.2014.492+1.7093
februar 20186.0573.330+2.7275
januar 20189.4603.558+5.9020
december 20175.5399.828−4.2893
november 20176.1103.554+2.5561
oktober 20176.3473.682+2.6654

Kommuner

Nye, ophørte og konkurser pr. kommune, oktober 2018
KommuneNyeOphørteNettoKonkurser
København1.216633+5830
Aarhus485294+1910
Aalborg260131+1290
Odense214125+890
Frederiksberg18875+1130
Gentofte16891+771
Vejle13776+610
Esbjerg12849+790
Silkeborg12068+520
Roskilde11374+390
Randers10070+300
Herning9962+370
Viborg9846+520
Kolding9465+290
Horsens9445+490
Næstved8679+70
Lyngby-Taarbæk8338+450
Helsingør7649+270
Gladsaxe7435+390
Slagelse7357+160
Tårnby7323+500
Hvidovre7241+310
Køge7161+100
Høje-Taastrup6959+100
Rudersdal6948+210
Skanderborg6736+310
Sønderborg6330+330
Aabenraa6240+221
Hjørring6232+300
Holbæk6168−70
Greve6040+200
Fredericia5730+270
Fredensborg5724+330
Hillerød5530+250
Albertslund5319+340
Guldborgsund5137+140
Svendborg5129+220
Haderslev4948+10
Assens4918+310
Frederikssund4833+150
Vordingborg4832+160
Favrskov4831+170
Hørsholm4738+90
Brøndby4624+220
Gribskov4532+130
Rødovre4530+150
Holstebro4434+100
Ballerup4336+70
Frederikshavn4326+170
Hedensted4323+200
Syddjurs4229+130
Ringkøbing-Skjern4135+60
Faaborg-Midtfyn4132+90
Tønder4118+230
Faxe4043−30
Nordfyns4015+250
Mariagerfjord3922+170
Jammerbugt3919+200
Ikast-Brande3831+70
Kalundborg3824+140
Herlev3822+160
Brønderslev3814+240
Varde3722+150
Stevns3626+100
Egedal3528+70
Rebild3525+100
Thisted3522+130
Furesø3521+140
Lejre3521+140
Odsherred3521+140
Norddjurs3520+150
Halsnæs3519+160
Ringsted3430+40
Middelfart3317+160
Skive3121+100
Allerød3119+120
Lolland3027+30
Sorø2925+40
Ishøj2913+160
Kerteminde2811+170
Vejen2811+170
Dragør2810+180
Glostrup2611+150
Bornholm2528−30
Solrød2522+30
Vesthimmerlands2421+30
Kommune ikke oplyst2410+141
Morsø2218+40
Nyborg2217+50
Billund2016+40
Odder2016+40
Vallensbæk1916+30
Struer1520−50
Lemvig121200
Langeland111100
Kommune ikke oplyst60+60
Samsø57−20
Kommune ikke oplyst50+50
Kommune ikke oplyst41+30
Ærø37−40
Kommune ikke oplyst3300
Fanø31+20
Læsø12−10
Kommune ikke oplyst01−10

Brancher (DB25-hovedgrupper)

Nye, ophørte og konkurser pr. hovedgruppe, oktober 2018
HovedgruppeNyeOphørteNettoKonkurser
Finansielle tjenesteydelser, undtagen forsikring og pensionsforsikring1.082440+6421
Detailhandel502394+1080
Organisationers og foreningers aktiviteter487162+3250
Specialiserede bygge- og anlægsaktiviteter434256+1780
Aktiviteter i forbindelse med fast ejendom355161+1940
Landtransport og rørtransport335153+1820
Computerprogrammering og -konsulentbistand samt lignende aktiviteter312168+1440
Hovedsæders aktiviteter og ledelsesrådgivning290149+1410
Andre liberale, videnskabelige og tekniske aktiviteter266119+1470
Serviceydelser i forbindelse med ejendomme samt landskabspleje247128+1190
Restaurationsaktiviteter235158+770
Aktiviteter inden for sundhedsvæsen227137+900
Personlige serviceydelser208104+1040
Engroshandel188200−120
Undervisning17188+830
Kunstnerisk skaben og aktiviteter i forbindelse med scenekunst15067+830
Reklameaktiviteter, markedsanalyse og public relations12045+750
Arkitekt- og ingeniøraktiviteter; teknisk afprøvning og analyse11458+560
Plante- og husdyravl, jagt og serviceydelser i forbindelse hermed9785+121
Produktion af film, videoer og TV-programmer, lydoptagelser og musikudgivelser7432+420
Juridiske og regnskabsmæssige aktiviteter7342+310
Hovedgruppe 456987−180
Administrations- og kontorservice samt andre forretningsserviceaktiviteter6839+290
Reparation og vedligeholdelse af computere, varer til personlig brug og husholdningsbrug samt motorkøretøjer og motorcykler4917+320
Sociale foranstaltninger uden institutionsophold4642+40
Udgiveraktiviteter4642+40
Udlejning og leasing424200
Post- og kuréraktiviteter4030+100
IT-infrastruktur, databehandling, hosting og andre informationsaktiviteter3936+30
Fremstilling af fødevarer3623+130

Viser 30 af 85. Hent alle tal som CSV.

Sådan er tallene opgjort

  • Nye virksomheder tælles på startdatoen i CVR, alle virksomhedsformer. En virksomhed, der registreres sent med en tidligere startdato, kommer med i sin startmåned, så den seneste måned kan stige lidt de første uger.
  • Ophørte virksomheder tælles på ophørsdatoen, uanset årsag (frivillig lukning, tvangsopløsning, afsluttet konkurs, fusion).
  • Konkurser er afsagte konkursdekreter, talt på datoen for dekretet. CVR viser kun konkursen, mens boet er under behandling, så for måneder før oktober 2026 er tallet et minimum: konkurser, hvor boet allerede er afsluttet, mangler.
  • Kommune og branche (DB25-hovedgruppe) er virksomhedens nuværende. Tallene genberegnes hver nat for hele perioden.

Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR), Erhvervsstyrelsen, bearbejdet af Firmaradar. Tallene må genbruges under CC BY 4.0; angiv “Firmaradar, Erhvervsbarometer” og CVR som kilde. Dette er ikke officiel statistik fra Danmarks Statistik.