Spring til indhold

Erhvervsbarometer: juli 2018

I juli 2018 blev der startet 5.462 nye virksomheder i Danmark, 7 % flere end i juli 2017. 2.547 virksomheder ophørte, og der blev afsagt 1 konkursdekret.

Nye virksomheder
5.462
+7,1 % mod juli 2017
Ophørte virksomheder
2.547
+11,4 % mod juli 2017
Konkurser
1
mindst, se metode
Nettotilgang
+2.915
nye minus ophørte

De seneste 13 måneder

De seneste 13 måneder
MånedNyeOphørteNettoKonkurser
juli 20185.4622.547+2.9151
juni 20186.4815.272+1.2098
maj 20186.7793.906+2.8730
april 20186.7103.137+3.5734
marts 20186.2014.492+1.7093
februar 20186.0573.330+2.7275
januar 20189.4603.558+5.9020
december 20175.5399.828−4.2893
november 20176.1103.554+2.5561
oktober 20176.3473.682+2.6654
september 20176.1833.886+2.2976
august 20175.9463.351+2.5950
juli 20175.0992.286+2.8130

Kommuner

Nye, ophørte og konkurser pr. kommune, juli 2018
KommuneNyeOphørteNettoKonkurser
København900430+4701
Aarhus359170+1890
Aalborg18786+1010
Odense14872+760
Frederiksberg13954+850
Gentofte10653+530
Esbjerg9229+630
Kolding8451+330
Vejle8233+490
Rudersdal8042+380
Horsens7542+330
Næstved7436+380
Randers7336+370
Roskilde7157+140
Gladsaxe7135+360
Slagelse6822+460
Viborg6532+330
Silkeborg6426+380
Guldborgsund6320+430
Høje-Taastrup6024+360
Herning6018+420
Køge5837+210
Lyngby-Taarbæk5726+310
Helsingør5642+140
Holbæk5518+370
Frederikshavn5420+340
Hillerød5325+280
Hjørring5222+300
Gribskov5129+220
Ballerup5017+330
Hvidovre4826+220
Sønderborg4826+220
Fredensborg4720+270
Tårnby4716+310
Odsherred4611+350
Fredericia4516+290
Furesø4514+310
Greve4428+160
Skanderborg4428+160
Ikast-Brande437+360
Aabenraa4214+280
Lolland4023+170
Svendborg4017+230
Kalundborg4016+240
Faxe4012+280
Ringsted4011+290
Hørsholm3921+180
Brøndby3819+190
Faaborg-Midtfyn3721+160
Vordingborg3717+200
Frederikssund3621+150
Ringkøbing-Skjern3618+180
Varde3615+210
Skive3612+240
Assens3523+120
Albertslund3521+140
Herlev3519+160
Vejen3517+180
Syddjurs3424+100
Holstebro3419+150
Favrskov3323+100
Rødovre3317+160
Egedal3215+170
Vesthimmerlands324+280
Haderslev3119+120
Hedensted3115+160
Lejre3113+180
Solrød3112+190
Glostrup319+220
Halsnæs3015+150
Thisted2923+60
Stevns2914+150
Norddjurs2818+100
Bornholm2810+180
Rebild278+190
Mariagerfjord2615+110
Jammerbugt2510+150
Middelfart2417+70
Brønderslev2315+80
Sorø229+130
Allerød227+150
Nordfyns2111+100
Nyborg219+120
Ishøj204+160
Vallensbæk186+120
Kommune ikke oplyst1710+70
Tønder1611+50
Odder166+100
Dragør152+130
Struer135+80
Kommune ikke oplyst120+120
Morsø1110+10
Langeland114+70
Lemvig112+90
Kerteminde108+20
Billund106+40
Kommune ikke oplyst81+70
Ærø81+70
Samsø52+30
Kommune ikke oplyst42+20
Kommune ikke oplyst42+20
Fanø30+30
Læsø1100

Brancher (DB25-hovedgrupper)

Nye, ophørte og konkurser pr. hovedgruppe, juli 2018
HovedgruppeNyeOphørteNettoKonkurser
Finansielle tjenesteydelser, undtagen forsikring og pensionsforsikring833140+6930
Detailhandel383254+1290
Specialiserede bygge- og anlægsaktiviteter341148+1930
Organisationers og foreningers aktiviteter28797+1901
Aktiviteter i forbindelse med fast ejendom27092+1780
Computerprogrammering og -konsulentbistand samt lignende aktiviteter238161+770
Serviceydelser i forbindelse med ejendomme samt landskabspleje219108+1110
Aktiviteter inden for sundhedsvæsen204100+1040
Hovedsæders aktiviteter og ledelsesrådgivning19694+1020
Personlige serviceydelser19582+1130
Restaurationsaktiviteter181111+700
Engroshandel171120+510
Landtransport og rørtransport167106+610
Andre liberale, videnskabelige og tekniske aktiviteter15581+740
Undervisning14868+800
Plante- og husdyravl, jagt og serviceydelser i forbindelse hermed14662+840
Arkitekt- og ingeniøraktiviteter; teknisk afprøvning og analyse12952+770
Kunstnerisk skaben og aktiviteter i forbindelse med scenekunst12353+700
Reklameaktiviteter, markedsanalyse og public relations8748+390
Juridiske og regnskabsmæssige aktiviteter7023+470
Produktion af film, videoer og TV-programmer, lydoptagelser og musikudgivelser5522+330
Hovedgruppe 45505000
Administrations- og kontorservice samt andre forretningsserviceaktiviteter5030+200
Udgiveraktiviteter4624+220
Reparation og vedligeholdelse af computere, varer til personlig brug og husholdningsbrug samt motorkøretøjer og motorcykler4112+290
Sociale foranstaltninger uden institutionsophold4022+180
Post- og kuréraktiviteter4014+260
Opførelse af bygninger3419+150
Fremstilling af fødevarer3218+140
IT-infrastruktur, databehandling, hosting og andre informationsaktiviteter3017+130

Viser 30 af 84. Hent alle tal som CSV.

Sådan er tallene opgjort

  • Nye virksomheder tælles på startdatoen i CVR, alle virksomhedsformer. En virksomhed, der registreres sent med en tidligere startdato, kommer med i sin startmåned, så den seneste måned kan stige lidt de første uger.
  • Ophørte virksomheder tælles på ophørsdatoen, uanset årsag (frivillig lukning, tvangsopløsning, afsluttet konkurs, fusion).
  • Konkurser er afsagte konkursdekreter, talt på datoen for dekretet. CVR viser kun konkursen, mens boet er under behandling, så for måneder før oktober 2026 er tallet et minimum: konkurser, hvor boet allerede er afsluttet, mangler.
  • Kommune og branche (DB25-hovedgruppe) er virksomhedens nuværende. Tallene genberegnes hver nat for hele perioden.

Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR), Erhvervsstyrelsen, bearbejdet af Firmaradar. Tallene må genbruges under CC BY 4.0; angiv “Firmaradar, Erhvervsbarometer” og CVR som kilde. Dette er ikke officiel statistik fra Danmarks Statistik.