Spring til indhold

Erhvervsbarometer: januar 2018

I januar 2018 blev der startet 9.460 nye virksomheder i Danmark, 13 % flere end i januar 2017. 3.558 virksomheder ophørte, og der blev afsagt 0 konkursdekreter.

Nye virksomheder
9.460
+13,3 % mod januar 2017
Ophørte virksomheder
3.558
+24,1 % mod januar 2017
Konkurser
0
mindst, se metode
Nettotilgang
+5.902
nye minus ophørte

De seneste 13 måneder

De seneste 13 måneder
MånedNyeOphørteNettoKonkurser
januar 20189.4603.558+5.9020
december 20175.5399.828−4.2893
november 20176.1103.554+2.5561
oktober 20176.3473.682+2.6654
september 20176.1833.886+2.2976
august 20175.9463.351+2.5950
juli 20175.0992.286+2.8130
juni 20176.5195.141+1.3782
maj 20175.9763.287+2.6892
april 20175.8122.408+3.4042
marts 20176.8543.420+3.4343
februar 20175.6772.665+3.0123
januar 20178.3532.866+5.4870

Kommuner

Nye, ophørte og konkurser pr. kommune, januar 2018
KommuneNyeOphørteNettoKonkurser
København1.640553+1.0870
Aarhus580252+3280
Aalborg319147+1720
Odense24289+1530
Frederiksberg21064+1460
Gentofte18067+1130
Vejle17167+1040
Randers14565+800
Silkeborg14142+990
Roskilde13254+780
Helsingør12735+920
Kolding12671+550
Hvidovre12227+950
Gladsaxe12179+420
Albertslund12127+940
Høje-Taastrup11940+790
Slagelse11939+800
Skanderborg11922+970
Esbjerg11759+580
Viborg11740+770
Herning11147+640
Rudersdal11046+640
Horsens11036+740
Holbæk11030+800
Næstved9924+750
Køge9750+470
Hillerød9638+580
Brøndby9223+690
Lyngby-Taarbæk9139+520
Svendborg8929+600
Tårnby8720+670
Haderslev8626+600
Syddjurs8413+710
Guldborgsund8233+490
Fredensborg8222+600
Gribskov8034+460
Furesø7723+540
Greve7538+370
Ringkøbing-Skjern7427+470
Hjørring7422+520
Ishøj748+660
Vordingborg7127+440
Holstebro6847+210
Faaborg-Midtfyn6828+400
Frederikssund6824+440
Fredericia6821+470
Favrskov6723+440
Rødovre6621+450
Herlev6525+400
Hedensted6221+410
Ballerup6021+390
Egedal6017+430
Mariagerfjord5929+300
Thisted5928+310
Ikast-Brande5925+340
Norddjurs5816+420
Sønderborg5737+200
Frederikshavn5620+360
Kalundborg5524+310
Lejre5520+350
Hørsholm5423+310
Varde5338+150
Assens5224+280
Faxe5125+260
Allerød519+420
Skive4816+320
Jammerbugt4814+340
Rebild4710+370
Vejen4618+280
Aabenraa4523+220
Bornholm4516+290
Vallensbæk449+350
Glostrup4220+220
Tønder4215+270
Halsnæs4124+170
Odsherred4114+270
Middelfart4012+280
Lolland3829+90
Stevns3821+170
Sorø3813+250
Kommune ikke oplyst3629+70
Brønderslev3617+190
Vesthimmerlands3522+130
Billund3513+220
Nyborg3419+150
Struer3311+220
Kerteminde305+250
Dragør2912+170
Nordfyns2910+190
Solrød2819+90
Odder2710+170
Ringsted2622+40
Kommune ikke oplyst266+200
Morsø2412+120
Lemvig209+110
Kommune ikke oplyst154+110
Langeland135+80
Ærø133+100
Kommune ikke oplyst114+70
Kommune ikke oplyst105+50
Læsø101+90
Samsø42+20
Fanø2200
Kommune ikke oplyst10+10
Kommune ikke oplyst01−10
Kommune ikke oplyst01−10

Brancher (DB25-hovedgrupper)

Nye, ophørte og konkurser pr. hovedgruppe, januar 2018
HovedgruppeNyeOphørteNettoKonkurser
Finansielle tjenesteydelser, undtagen forsikring og pensionsforsikring1.129300+8290
Landtransport og rørtransport83394+7390
Detailhandel617351+2660
Organisationers og foreningers aktiviteter535147+3880
Aktiviteter i forbindelse med fast ejendom495148+3470
Aktiviteter inden for sundhedsvæsen492105+3870
Specialiserede bygge- og anlægsaktiviteter478187+2910
Computerprogrammering og -konsulentbistand samt lignende aktiviteter376155+2210
Hovedsæders aktiviteter og ledelsesrådgivning372134+2380
Andre liberale, videnskabelige og tekniske aktiviteter308113+1950
Serviceydelser i forbindelse med ejendomme samt landskabspleje306107+1990
Personlige serviceydelser301108+1930
Plante- og husdyravl, jagt og serviceydelser i forbindelse hermed29584+2110
Restaurationsaktiviteter293126+1670
Undervisning27785+1920
Engroshandel252149+1030
Kunstnerisk skaben og aktiviteter i forbindelse med scenekunst24657+1890
Arkitekt- og ingeniøraktiviteter; teknisk afprøvning og analyse14268+740
Juridiske og regnskabsmæssige aktiviteter13537+980
Reklameaktiviteter, markedsanalyse og public relations13142+890
Administrations- og kontorservice samt andre forretningsserviceaktiviteter12536+890
Produktion af film, videoer og TV-programmer, lydoptagelser og musikudgivelser10636+700
Sociale foranstaltninger uden institutionsophold8250+320
Hovedgruppe 457563+120
Sportsaktiviteter, forlystelser og fritidsaktiviteter6917+520
Udgiveraktiviteter6133+280
Reparation og vedligeholdelse af computere, varer til personlig brug og husholdningsbrug samt motorkøretøjer og motorcykler5215+370
Post- og kuréraktiviteter5130+210
Arbejdsformidling5019+310
IT-infrastruktur, databehandling, hosting og andre informationsaktiviteter4744+30

Viser 30 af 83. Hent alle tal som CSV.

Sådan er tallene opgjort

  • Nye virksomheder tælles på startdatoen i CVR, alle virksomhedsformer. En virksomhed, der registreres sent med en tidligere startdato, kommer med i sin startmåned, så den seneste måned kan stige lidt de første uger.
  • Ophørte virksomheder tælles på ophørsdatoen, uanset årsag (frivillig lukning, tvangsopløsning, afsluttet konkurs, fusion).
  • Konkurser er afsagte konkursdekreter, talt på datoen for dekretet. CVR viser kun konkursen, mens boet er under behandling, så for måneder før oktober 2026 er tallet et minimum: konkurser, hvor boet allerede er afsluttet, mangler.
  • Kommune og branche (DB25-hovedgruppe) er virksomhedens nuværende. Tallene genberegnes hver nat for hele perioden.

Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR), Erhvervsstyrelsen, bearbejdet af Firmaradar. Tallene må genbruges under CC BY 4.0; angiv “Firmaradar, Erhvervsbarometer” og CVR som kilde. Dette er ikke officiel statistik fra Danmarks Statistik.