Spring til indhold

Erhvervsbarometer: april 2018

I april 2018 blev der startet 6.710 nye virksomheder i Danmark, 15 % flere end i april 2017. 3.137 virksomheder ophørte, og der blev afsagt 4 konkursdekreter.

Nye virksomheder
6.710
+15,5 % mod april 2017
Ophørte virksomheder
3.137
+30,3 % mod april 2017
Konkurser
4
mindst, se metode
Nettotilgang
+3.573
nye minus ophørte

De seneste 13 måneder

De seneste 13 måneder
MånedNyeOphørteNettoKonkurser
april 20186.7103.137+3.5734
marts 20186.2014.492+1.7093
februar 20186.0573.330+2.7275
januar 20189.4603.558+5.9020
december 20175.5399.828−4.2893
november 20176.1103.554+2.5561
oktober 20176.3473.682+2.6654
september 20176.1833.886+2.2976
august 20175.9463.351+2.5950
juli 20175.0992.286+2.8130
juni 20176.5195.141+1.3782
maj 20175.9763.287+2.6892
april 20175.8122.408+3.4042

Kommuner

Nye, ophørte og konkurser pr. kommune, april 2018
KommuneNyeOphørteNettoKonkurser
København1.102503+5991
Aarhus385191+1940
Aalborg222113+1090
Odense197103+940
Frederiksberg13679+570
Lyngby-Taarbæk12537+880
Gentofte11956+630
Vejle11577+380
Gladsaxe10732+750
Esbjerg10253+491
Rudersdal10233+690
Roskilde9544+510
Helsingør9436+580
Horsens9149+420
Silkeborg8257+250
Herning8034+460
Næstved7947+320
Hvidovre7920+590
Viborg7750+270
Randers7740+370
Kolding7361+120
Holbæk7331+420
Guldborgsund7329+440
Brøndby6821+470
Hillerød6724+430
Køge6640+260
Høje-Taastrup6630+360
Slagelse6530+350
Albertslund6527+380
Skanderborg6234+280
Furesø6026+340
Varde5923+360
Ballerup586+520
Frederikshavn5729+280
Haderslev5627+290
Faaborg-Midtfyn5527+280
Greve5526+290
Fredericia5422+320
Sønderborg5324+290
Gribskov5231+210
Kalundborg5224+280
Hjørring5223+290
Herlev5221+310
Tårnby5215+370
Frederikssund5213+390
Svendborg4927+220
Rebild4915+340
Fredensborg4818+300
Egedal4727+200
Favrskov4624+220
Ikast-Brande4624+220
Hedensted4619+270
Jammerbugt4611+350
Thisted4513+320
Rødovre4420+240
Skive4221+210
Holstebro4125+160
Bornholm4124+170
Glostrup4114+270
Syddjurs4022+180
Hørsholm4019+210
Tønder4018+220
Ishøj3918+210
Faxe3913+260
Ringsted3816+220
Aabenraa3815+230
Mariagerfjord3717+200
Vejen3621+150
Vordingborg3525+100
Middelfart3426+80
Lolland3414+200
Sorø3413+210
Brønderslev3412+220
Vesthimmerlands3319+140
Assens3216+160
Solrød3118+130
Morsø318+230
Nordfyns3020+100
Halsnæs2916+130
Ringkøbing-Skjern2823+50
Nyborg275+220
Kerteminde2510+150
Vallensbæk2510+150
Norddjurs2415+90
Odder248+160
Odsherred2317+60
Stevns2314+90
Allerød2311+120
Dragør2311+120
Lejre2115+60
Billund2013+70
Kommune ikke oplyst209+112
Lemvig185+130
Struer157+80
Ærø145+90
Kommune ikke oplyst123+90
Langeland123+90
Kommune ikke oplyst73+40
Fanø70+70
Kommune ikke oplyst70+70
Samsø62+40
Kommune ikke oplyst61+50
Christiansø10+10
Læsø10+10
Kommune ikke oplyst01−10

Brancher (DB25-hovedgrupper)

Nye, ophørte og konkurser pr. hovedgruppe, april 2018
HovedgruppeNyeOphørteNettoKonkurser
Finansielle tjenesteydelser, undtagen forsikring og pensionsforsikring982250+7320
Landtransport og rørtransport58587+4980
Organisationers og foreningers aktiviteter446114+3320
Detailhandel428307+1210
Specialiserede bygge- og anlægsaktiviteter401181+2200
Aktiviteter i forbindelse med fast ejendom304130+1741
Serviceydelser i forbindelse med ejendomme samt landskabspleje266102+1640
Hovedsæders aktiviteter og ledelsesrådgivning263109+1541
Restaurationsaktiviteter258123+1350
Computerprogrammering og -konsulentbistand samt lignende aktiviteter257148+1090
Engroshandel209134+750
Andre liberale, videnskabelige og tekniske aktiviteter209117+920
Personlige serviceydelser19897+1011
Aktiviteter inden for sundhedsvæsen196108+880
Plante- og husdyravl, jagt og serviceydelser i forbindelse hermed17083+870
Undervisning15571+840
Kunstnerisk skaben og aktiviteter i forbindelse med scenekunst11961+580
Arkitekt- og ingeniøraktiviteter; teknisk afprøvning og analyse10869+391
Reklameaktiviteter, markedsanalyse og public relations9144+470
Juridiske og regnskabsmæssige aktiviteter7638+380
Hovedgruppe 456558+70
Produktion af film, videoer og TV-programmer, lydoptagelser og musikudgivelser6325+380
Administrations- og kontorservice samt andre forretningsserviceaktiviteter6130+310
Udlejning og leasing5611+450
Udgiveraktiviteter5430+240
IT-infrastruktur, databehandling, hosting og andre informationsaktiviteter4128+130
Sportsaktiviteter, forlystelser og fritidsaktiviteter4111+300
Sociale foranstaltninger uden institutionsophold3629+70
Opførelse af bygninger3622+140
Reparation, vedligeholdelse og installation af maskiner og udstyr369+270

Viser 30 af 83. Hent alle tal som CSV.

Sådan er tallene opgjort

  • Nye virksomheder tælles på startdatoen i CVR, alle virksomhedsformer. En virksomhed, der registreres sent med en tidligere startdato, kommer med i sin startmåned, så den seneste måned kan stige lidt de første uger.
  • Ophørte virksomheder tælles på ophørsdatoen, uanset årsag (frivillig lukning, tvangsopløsning, afsluttet konkurs, fusion).
  • Konkurser er afsagte konkursdekreter, talt på datoen for dekretet. CVR viser kun konkursen, mens boet er under behandling, så for måneder før oktober 2026 er tallet et minimum: konkurser, hvor boet allerede er afsluttet, mangler.
  • Kommune og branche (DB25-hovedgruppe) er virksomhedens nuværende. Tallene genberegnes hver nat for hele perioden.

Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR), Erhvervsstyrelsen, bearbejdet af Firmaradar. Tallene må genbruges under CC BY 4.0; angiv “Firmaradar, Erhvervsbarometer” og CVR som kilde. Dette er ikke officiel statistik fra Danmarks Statistik.