Spring til indhold

Erhvervsbarometer: november 2017

I november 2017 blev der startet 6.110 nye virksomheder i Danmark, 4 % flere end i november 2016. 3.554 virksomheder ophørte, og der blev afsagt 1 konkursdekret.

Nye virksomheder
6.110
+4,2 % mod november 2016
Ophørte virksomheder
3.554
+12,0 % mod november 2016
Konkurser
1
mindst, se metode
Nettotilgang
+2.556
nye minus ophørte

De seneste 13 måneder

De seneste 13 måneder
MånedNyeOphørteNettoKonkurser
november 20176.1103.554+2.5561
oktober 20176.3473.682+2.6654
september 20176.1833.886+2.2976
august 20175.9463.351+2.5950
juli 20175.0992.286+2.8130
juni 20176.5195.141+1.3782
maj 20175.9763.287+2.6892
april 20175.8122.408+3.4042
marts 20176.8543.420+3.4343
februar 20175.6772.665+3.0123
januar 20178.3532.866+5.4870
december 20165.5119.028−3.5174
november 20165.8653.173+2.6923

Kommuner

Nye, ophørte og konkurser pr. kommune, november 2017
KommuneNyeOphørteNettoKonkurser
København1.060523+5370
Aarhus399271+1280
Aalborg213116+970
Odense162100+620
Frederiksberg16086+740
Gentofte12479+450
Vejle12070+500
Esbjerg10467+370
Viborg10067+330
Randers9640+560
Roskilde9553+420
Silkeborg9450+440
Helsingør9041+490
Kolding8468+160
Holbæk8126+550
Horsens7844+340
Lyngby-Taarbæk7746+310
Køge7448+260
Gladsaxe7346+270
Herning7342+310
Næstved7151+200
Furesø6620+460
Rudersdal6553+120
Greve6323+400
Hedensted5840+180
Skanderborg5835+230
Hjørring5733+240
Frederikshavn5631+250
Høje-Taastrup5624+320
Jammerbugt5521+340
Slagelse5445+90
Faaborg-Midtfyn5228+240
Vordingborg5219+330
Lolland5215+370
Holstebro5124+270
Hillerød5033+170
Ballerup5031+190
Syddjurs4923+260
Ringkøbing-Skjern4817+310
Gribskov4633+130
Guldborgsund4434+100
Tårnby4426+180
Sønderborg4332+110
Albertslund4329+141
Ikast-Brande4232+100
Svendborg4223+190
Fredensborg4120+210
Egedal4033+70
Haderslev4022+180
Fredericia3933+60
Favrskov3925+140
Kalundborg3919+200
Herlev3815+230
Aabenraa3735+20
Hvidovre3723+140
Thisted3531+40
Hørsholm3431+30
Ringsted3423+110
Brøndby3416+180
Rødovre3416+180
Allerød3317+160
Middelfart3218+140
Mariagerfjord3212+200
Frederikssund3123+80
Brønderslev3119+120
Faxe318+230
Varde3028+20
Sorø3024+60
Stevns3011+190
Assens2918+110
Odsherred2914+150
Vejen2839−110
Bornholm2815+130
Glostrup2716+110
Norddjurs2517+80
Kerteminde2510+150
Skive2423+10
Billund2416+80
Vesthimmerlands2415+90
Odder2414+100
Solrød245+190
Halsnæs2320+30
Rebild2317+60
Nyborg2312+110
Ishøj2310+130
Kommune ikke oplyst237+160
Lejre2219+30
Morsø218+130
Nordfyns1920−10
Tønder1722−50
Struer1612+40
Lemvig162+140
Dragør141400
Vallensbæk96+30
Langeland67−10
Ærø63+30
Kommune ikke oplyst50+50
Kommune ikke oplyst34−10
Samsø2200
Læsø20+20
Kommune ikke oplyst1100
Fanø03−30
Kommune ikke oplyst01−10
Kommune ikke oplyst01−10
Kommune ikke oplyst01−10

Brancher (DB25-hovedgrupper)

Nye, ophørte og konkurser pr. hovedgruppe, november 2017
HovedgruppeNyeOphørteNettoKonkurser
Finansielle tjenesteydelser, undtagen forsikring og pensionsforsikring1.126388+7381
Organisationers og foreningers aktiviteter496133+3630
Detailhandel404329+750
Aktiviteter i forbindelse med fast ejendom359153+2060
Specialiserede bygge- og anlægsaktiviteter334199+1350
Computerprogrammering og -konsulentbistand samt lignende aktiviteter275164+1110
Hovedsæders aktiviteter og ledelsesrådgivning260124+1360
Restaurationsaktiviteter234134+1000
Aktiviteter inden for sundhedsvæsen215125+900
Personlige serviceydelser20294+1080
Andre liberale, videnskabelige og tekniske aktiviteter186124+620
Serviceydelser i forbindelse med ejendomme samt landskabspleje178109+690
Engroshandel167152+150
Undervisning14167+740
Arkitekt- og ingeniøraktiviteter; teknisk afprøvning og analyse10863+450
Landtransport og rørtransport10458+460
Kunstnerisk skaben og aktiviteter i forbindelse med scenekunst10048+520
Reklameaktiviteter, markedsanalyse og public relations9639+570
Plante- og husdyravl, jagt og serviceydelser i forbindelse hermed8064+160
Juridiske og regnskabsmæssige aktiviteter7140+310
Administrations- og kontorservice samt andre forretningsserviceaktiviteter6152+90
Hovedgruppe 455795−380
Udgiveraktiviteter5731+260
Produktion af film, videoer og TV-programmer, lydoptagelser og musikudgivelser5233+190
Sociale foranstaltninger uden institutionsophold4831+170
IT-infrastruktur, databehandling, hosting og andre informationsaktiviteter4728+190
Sportsaktiviteter, forlystelser og fritidsaktiviteter4622+240
Reparation og vedligeholdelse af computere, varer til personlig brug og husholdningsbrug samt motorkøretøjer og motorcykler4516+290
Udlejning og leasing3925+140
Opførelse af bygninger3638−20

Viser 30 af 83. Hent alle tal som CSV.

Sådan er tallene opgjort

  • Nye virksomheder tælles på startdatoen i CVR, alle virksomhedsformer. En virksomhed, der registreres sent med en tidligere startdato, kommer med i sin startmåned, så den seneste måned kan stige lidt de første uger.
  • Ophørte virksomheder tælles på ophørsdatoen, uanset årsag (frivillig lukning, tvangsopløsning, afsluttet konkurs, fusion).
  • Konkurser er afsagte konkursdekreter, talt på datoen for dekretet. CVR viser kun konkursen, mens boet er under behandling, så for måneder før oktober 2026 er tallet et minimum: konkurser, hvor boet allerede er afsluttet, mangler.
  • Kommune og branche (DB25-hovedgruppe) er virksomhedens nuværende. Tallene genberegnes hver nat for hele perioden.

Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR), Erhvervsstyrelsen, bearbejdet af Firmaradar. Tallene må genbruges under CC BY 4.0; angiv “Firmaradar, Erhvervsbarometer” og CVR som kilde. Dette er ikke officiel statistik fra Danmarks Statistik.