Spring til indhold

Erhvervsbarometer: august 2018

I august 2018 blev der startet 6.141 nye virksomheder i Danmark, 3 % flere end i august 2017. 3.241 virksomheder ophørte, og der blev afsagt 8 konkursdekreter.

Nye virksomheder
6.141
+3,3 % mod august 2017
Ophørte virksomheder
3.241
−3,3 % mod august 2017
Konkurser
8
mindst, se metode
Nettotilgang
+2.900
nye minus ophørte

De seneste 13 måneder

De seneste 13 måneder
MånedNyeOphørteNettoKonkurser
august 20186.1413.241+2.9008
juli 20185.4622.547+2.9151
juni 20186.4815.272+1.2098
maj 20186.7793.906+2.8730
april 20186.7103.137+3.5734
marts 20186.2014.492+1.7093
februar 20186.0573.330+2.7275
januar 20189.4603.558+5.9020
december 20175.5399.828−4.2893
november 20176.1103.554+2.5561
oktober 20176.3473.682+2.6654
september 20176.1833.886+2.2976
august 20175.9463.351+2.5950

Kommuner

Nye, ophørte og konkurser pr. kommune, august 2018
KommuneNyeOphørteNettoKonkurser
København1.074556+5180
Aarhus436204+2320
Aalborg201114+870
Frederiksberg16474+900
Odense15188+630
Gentofte11356+570
Vejle11270+420
Roskilde10540+650
Silkeborg10357+460
Randers10056+440
Kolding9052+380
Esbjerg8954+351
Horsens8542+430
Slagelse8341+420
Viborg7840+380
Herning7647+291
Næstved7451+230
Holbæk7246+260
Helsingør7141+300
Skanderborg6927+420
Lyngby-Taarbæk6828+400
Rudersdal6743+240
Gladsaxe6551+140
Tårnby6114+470
Høje-Taastrup5829+290
Rødovre5724+330
Favrskov5624+320
Fredensborg5617+390
Haderslev5522+330
Hillerød5427+270
Furesø5325+280
Greve5318+350
Hvidovre5218+340
Frederikssund5041+91
Hedensted5023+270
Ballerup5019+310
Hjørring4935+140
Guldborgsund4920+290
Køge4822+260
Syddjurs4627+190
Aabenraa4625+210
Frederikshavn4530+150
Albertslund4430+140
Brøndby4427+170
Fredericia4426+180
Sønderborg4326+170
Svendborg4230+120
Holstebro4221+210
Mariagerfjord4215+270
Varde4117+240
Gribskov4113+280
Faaborg-Midtfyn4018+220
Ringkøbing-Skjern3918+210
Sorø3820+180
Egedal3817+210
Faxe3813+250
Thisted3622+140
Tønder3426+80
Vordingborg3421+130
Kalundborg3322+110
Middelfart3319+140
Ikast-Brande3317+160
Solrød3315+180
Odsherred3220+120
Ringsted3219+130
Bornholm3213+190
Vejen3121+100
Herlev3114+170
Vesthimmerlands3020+100
Lejre2917+120
Norddjurs2916+130
Hørsholm2820+80
Lolland2725+20
Jammerbugt2718+90
Glostrup2712+150
Nordfyns278+190
Assens242400
Halsnæs2420+40
Nyborg2412+120
Rebild247+170
Odder2314+90
Brønderslev2312+110
Ishøj2215+70
Stevns2212+100
Kommune ikke oplyst2117+44
Dragør214+170
Billund2016+40
Allerød2013+70
Skive2013+70
Kerteminde1813+50
Vallensbæk179+80
Morsø166+100
Langeland1410+40
Lemvig114+70
Struer911−20
Kommune ikke oplyst94+51
Kommune ikke oplyst84+40
Ærø72+50
Kommune ikke oplyst50+50
Samsø50+50
Kommune ikke oplyst41+30
Fanø2200
Kommune ikke oplyst01−10
Kommune ikke oplyst01−10

Brancher (DB25-hovedgrupper)

Nye, ophørte og konkurser pr. hovedgruppe, august 2018
HovedgruppeNyeOphørteNettoKonkurser
Finansielle tjenesteydelser, undtagen forsikring og pensionsforsikring894219+6750
Detailhandel462330+1321
Organisationers og foreningers aktiviteter446111+3350
Specialiserede bygge- og anlægsaktiviteter359207+1520
Aktiviteter i forbindelse med fast ejendom297140+1572
Hovedsæders aktiviteter og ledelsesrådgivning26797+1700
Computerprogrammering og -konsulentbistand samt lignende aktiviteter260144+1160
Serviceydelser i forbindelse med ejendomme samt landskabspleje253147+1060
Aktiviteter inden for sundhedsvæsen229113+1160
Personlige serviceydelser220100+1200
Andre liberale, videnskabelige og tekniske aktiviteter217115+1020
Restaurationsaktiviteter198149+490
Landtransport og rørtransport196138+580
Undervisning19288+1040
Engroshandel187129+580
Kunstnerisk skaben og aktiviteter i forbindelse med scenekunst13759+780
Arkitekt- og ingeniøraktiviteter; teknisk afprøvning og analyse12256+660
Reklameaktiviteter, markedsanalyse og public relations9641+550
Plante- og husdyravl, jagt og serviceydelser i forbindelse hermed8680+60
Produktion af film, videoer og TV-programmer, lydoptagelser og musikudgivelser8125+560
Administrations- og kontorservice samt andre forretningsserviceaktiviteter7928+510
Hovedgruppe 457166+50
Juridiske og regnskabsmæssige aktiviteter6230+321
Udgiveraktiviteter4430+140
Opførelse af bygninger3727+101
Sociale foranstaltninger uden institutionsophold3727+100
Udlejning og leasing3528+70
Arbejdsformidling3520+150
Reparation, vedligeholdelse og installation af maskiner og udstyr3217+150
Reparation og vedligeholdelse af computere, varer til personlig brug og husholdningsbrug samt motorkøretøjer og motorcykler3124+70

Viser 30 af 83. Hent alle tal som CSV.

Sådan er tallene opgjort

  • Nye virksomheder tælles på startdatoen i CVR, alle virksomhedsformer. En virksomhed, der registreres sent med en tidligere startdato, kommer med i sin startmåned, så den seneste måned kan stige lidt de første uger.
  • Ophørte virksomheder tælles på ophørsdatoen, uanset årsag (frivillig lukning, tvangsopløsning, afsluttet konkurs, fusion).
  • Konkurser er afsagte konkursdekreter, talt på datoen for dekretet. CVR viser kun konkursen, mens boet er under behandling, så for måneder før oktober 2026 er tallet et minimum: konkurser, hvor boet allerede er afsluttet, mangler.
  • Kommune og branche (DB25-hovedgruppe) er virksomhedens nuværende. Tallene genberegnes hver nat for hele perioden.

Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR), Erhvervsstyrelsen, bearbejdet af Firmaradar. Tallene må genbruges under CC BY 4.0; angiv “Firmaradar, Erhvervsbarometer” og CVR som kilde. Dette er ikke officiel statistik fra Danmarks Statistik.