Spring til indhold

Erhvervsbarometer: maj 2017

I maj 2017 blev der startet 5.976 nye virksomheder i Danmark. 3.287 virksomheder ophørte, og der blev afsagt 2 konkursdekreter.

Nye virksomheder
5.976
Ophørte virksomheder
3.287
Konkurser
2
mindst, se metode
Nettotilgang
+2.689
nye minus ophørte

De seneste 13 måneder

De seneste 13 måneder
MånedNyeOphørteNettoKonkurser
maj 20175.9763.287+2.6892
april 20175.8122.408+3.4042
marts 20176.8543.420+3.4343
februar 20175.6772.665+3.0123
januar 20178.3532.866+5.4870
december 20165.5119.028−3.5174
november 20165.8653.173+2.6923
oktober 20166.1483.346+2.8022
september 20160000
august 20160000
juli 20160000
juni 20160000
maj 20160000

Kommuner

Nye, ophørte og konkurser pr. kommune, maj 2017
KommuneNyeOphørteNettoKonkurser
København1.004559+4450
Aarhus408262+1460
Aalborg235110+1250
Odense20688+1180
Frederiksberg14699+470
Gentofte13089+410
Kolding11048+620
Vejle10967+420
Roskilde10642+640
Randers8839+490
Horsens8746+410
Helsingør8237+450
Holbæk8037+430
Køge7751+260
Esbjerg7743+340
Hillerød7620+560
Silkeborg7344+290
Næstved6936+330
Gladsaxe6739+280
Viborg6729+380
Rudersdal6447+170
Greve5829+290
Furesø5824+340
Herning5741+160
Lyngby-Taarbæk5737+200
Guldborgsund5626+300
Slagelse5537+180
Skanderborg5429+250
Hjørring5338+150
Hvidovre5332+210
Høje-Taastrup5026+240
Svendborg5019+310
Rødovre4920+290
Hedensted4823+250
Syddjurs4720+270
Gribskov4716+310
Aabenraa4620+260
Frederikshavn4529+160
Hørsholm4516+290
Varde4429+150
Holstebro4329+140
Fredensborg4323+200
Ballerup4322+210
Fredericia4319+240
Mariagerfjord4130+110
Favrskov4120+210
Frederikssund4117+240
Ringkøbing-Skjern3934+50
Vejen3824+140
Kalundborg3822+160
Halsnæs3818+200
Lejre3617+190
Faaborg-Midtfyn3524+110
Vordingborg3516+190
Egedal3515+200
Brøndby3418+160
Middelfart3319+140
Skive3318+151
Solrød3314+190
Jammerbugt3225+70
Tårnby3222+100
Thisted3220+120
Albertslund3219+130
Nordfyns328+241
Ringsted3126+50
Haderslev3117+140
Sorø3112+190
Rebild309+210
Brønderslev2922+70
Assens2915+140
Kommune ikke oplyst286+220
Lolland2720+70
Herlev2719+80
Sønderborg2622+40
Faxe2615+110
Ikast-Brande2614+120
Ishøj2614+120
Bornholm2610+160
Allerød2517+80
Stevns2514+110
Glostrup2511+140
Norddjurs2422+20
Vesthimmerlands2415+90
Tønder2413+110
Odder2319+40
Odsherred2211+110
Billund1912+70
Vallensbæk1810+80
Lemvig178+90
Kommune ikke oplyst170+170
Morsø1516−10
Dragør147+70
Nyborg1318−50
Struer124+80
Kerteminde1014−40
Ærø96+30
Langeland94+50
Samsø63+30
Kommune ikke oplyst51+40
Kommune ikke oplyst50+50
Kommune ikke oplyst41+30
Læsø23−10
Fanø10+10
Kommune ikke oplyst01−10

Brancher (DB25-hovedgrupper)

Nye, ophørte og konkurser pr. hovedgruppe, maj 2017
HovedgruppeNyeOphørteNettoKonkurser
Finansielle tjenesteydelser, undtagen forsikring og pensionsforsikring1.047301+7461
Detailhandel445289+1560
Organisationers og foreningers aktiviteter414113+3010
Specialiserede bygge- og anlægsaktiviteter362179+1830
Aktiviteter i forbindelse med fast ejendom284200+840
Hovedsæders aktiviteter og ledelsesrådgivning256111+1450
Computerprogrammering og -konsulentbistand samt lignende aktiviteter250142+1080
Restaurationsaktiviteter221129+920
Personlige serviceydelser20783+1240
Aktiviteter inden for sundhedsvæsen20275+1270
Serviceydelser i forbindelse med ejendomme samt landskabspleje19694+1021
Andre liberale, videnskabelige og tekniske aktiviteter18783+1040
Engroshandel185173+120
Undervisning12870+580
Kunstnerisk skaben og aktiviteter i forbindelse med scenekunst11044+660
Arkitekt- og ingeniøraktiviteter; teknisk afprøvning og analyse10353+500
Landtransport og rørtransport8966+230
Plante- og husdyravl, jagt og serviceydelser i forbindelse hermed8594−90
Administrations- og kontorservice samt andre forretningsserviceaktiviteter7946+330
Reklameaktiviteter, markedsanalyse og public relations7546+290
Produktion af film, videoer og TV-programmer, lydoptagelser og musikudgivelser7428+460
Hovedgruppe 45656500
Juridiske og regnskabsmæssige aktiviteter6130+310
Udgiveraktiviteter5039+110
Udlejning og leasing4626+200
Reparation og vedligeholdelse af computere, varer til personlig brug og husholdningsbrug samt motorkøretøjer og motorcykler4416+280
Opførelse af bygninger4326+170
IT-infrastruktur, databehandling, hosting og andre informationsaktiviteter4320+230
Sociale foranstaltninger uden institutionsophold3930+90
Post- og kuréraktiviteter3628+80

Viser 30 af 83. Hent alle tal som CSV.

Sådan er tallene opgjort

  • Nye virksomheder tælles på startdatoen i CVR, alle virksomhedsformer. En virksomhed, der registreres sent med en tidligere startdato, kommer med i sin startmåned, så den seneste måned kan stige lidt de første uger.
  • Ophørte virksomheder tælles på ophørsdatoen, uanset årsag (frivillig lukning, tvangsopløsning, afsluttet konkurs, fusion).
  • Konkurser er afsagte konkursdekreter, talt på datoen for dekretet. CVR viser kun konkursen, mens boet er under behandling, så for måneder før oktober 2026 er tallet et minimum: konkurser, hvor boet allerede er afsluttet, mangler.
  • Kommune og branche (DB25-hovedgruppe) er virksomhedens nuværende. Tallene genberegnes hver nat for hele perioden.

Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR), Erhvervsstyrelsen, bearbejdet af Firmaradar. Tallene må genbruges under CC BY 4.0; angiv “Firmaradar, Erhvervsbarometer” og CVR som kilde. Dette er ikke officiel statistik fra Danmarks Statistik.