Spring til indhold

Erhvervsbarometer: august 2017

I august 2017 blev der startet 5.946 nye virksomheder i Danmark. 3.351 virksomheder ophørte, og der blev afsagt 0 konkursdekreter.

Nye virksomheder
5.946
Ophørte virksomheder
3.351
Konkurser
0
mindst, se metode
Nettotilgang
+2.595
nye minus ophørte

De seneste 13 måneder

De seneste 13 måneder
MånedNyeOphørteNettoKonkurser
august 20175.9463.351+2.5950
juli 20175.0992.286+2.8130
juni 20176.5195.141+1.3782
maj 20175.9763.287+2.6892
april 20175.8122.408+3.4042
marts 20176.8543.420+3.4343
februar 20175.6772.665+3.0123
januar 20178.3532.866+5.4870
december 20165.5119.028−3.5174
november 20165.8653.173+2.6923
oktober 20166.1483.346+2.8022
september 20160000
august 20160000

Kommuner

Nye, ophørte og konkurser pr. kommune, august 2017
KommuneNyeOphørteNettoKonkurser
København1.012590+4220
Aarhus389214+1750
Aalborg226117+1090
Odense19190+1010
Frederiksberg14480+640
Gentofte10983+260
Roskilde10957+520
Vejle9155+360
Randers8749+380
Esbjerg8645+410
Næstved8542+430
Viborg8449+350
Kolding8156+250
Slagelse8037+430
Rudersdal7847+310
Køge7846+320
Silkeborg7656+200
Helsingør7647+290
Gladsaxe7554+210
Herning7248+240
Holbæk7124+470
Greve7026+440
Hjørring6816+520
Horsens6335+280
Lyngby-Taarbæk6036+240
Hvidovre5937+220
Svendborg5922+370
Skanderborg5731+260
Frederikshavn5720+370
Hillerød5629+270
Jammerbugt5516+390
Syddjurs5130+210
Guldborgsund4920+290
Ballerup4828+200
Brøndby4622+240
Fredensborg4528+170
Egedal4520+250
Høje-Taastrup4428+160
Furesø4421+230
Kalundborg4221+210
Skive4220+220
Assens4210+320
Fredericia4138+30
Middelfart4128+130
Vordingborg4122+190
Sønderborg4029+110
Faaborg-Midtfyn3927+120
Rødovre3927+120
Albertslund3925+140
Favrskov3732+50
Ringkøbing-Skjern3723+140
Haderslev3718+190
Brønderslev3613+230
Halsnæs3612+240
Varde3524+110
Ikast-Brande3425+90
Gribskov3423+110
Hedensted3419+150
Faxe3418+160
Nordfyns3412+220
Holstebro3327+60
Tårnby3319+140
Aabenraa3318+150
Frederikssund3219+130
Norddjurs3120+110
Solrød3113+180
Bornholm3112+190
Ringsted3022+80
Herlev3021+90
Thisted307+230
Lejre2913+160
Hørsholm2720+70
Rebild2714+130
Odsherred2710+170
Vesthimmerlands2617+90
Mariagerfjord2616+100
Sorø2616+100
Stevns2613+130
Vejen2526−10
Tønder2425−10
Glostrup2315+80
Nyborg2313+100
Kerteminde239+140
Struer236+170
Odder2110+110
Allerød2011+90
Dragør1810+80
Vallensbæk178+90
Kommune ikke oplyst176+110
Lemvig176+110
Ishøj1619−30
Lolland161600
Morsø1613+30
Billund1215−30
Langeland8800
Kommune ikke oplyst64+20
Ærø64+20
Kommune ikke oplyst43+10
Fanø42+20
Kommune ikke oplyst41+30
Læsø21+10
Kommune ikke oplyst1100
Kommune ikke oplyst1100
Samsø1100
Kommune ikke oplyst01−10
Kommune ikke oplyst01−10
Kommune ikke oplyst01−10

Brancher (DB25-hovedgrupper)

Nye, ophørte og konkurser pr. hovedgruppe, august 2017
HovedgruppeNyeOphørteNettoKonkurser
Finansielle tjenesteydelser, undtagen forsikring og pensionsforsikring845301+5440
Organisationers og foreningers aktiviteter501119+3820
Detailhandel482323+1590
Specialiserede bygge- og anlægsaktiviteter364210+1540
Computerprogrammering og -konsulentbistand samt lignende aktiviteter291136+1550
Aktiviteter i forbindelse med fast ejendom285150+1350
Hovedsæders aktiviteter og ledelsesrådgivning252131+1210
Aktiviteter inden for sundhedsvæsen23598+1370
Restaurationsaktiviteter216122+940
Serviceydelser i forbindelse med ejendomme samt landskabspleje210125+850
Personlige serviceydelser196100+960
Engroshandel193166+270
Andre liberale, videnskabelige og tekniske aktiviteter19097+930
Undervisning16968+1010
Kunstnerisk skaben og aktiviteter i forbindelse med scenekunst12540+850
Plante- og husdyravl, jagt og serviceydelser i forbindelse hermed10271+310
Landtransport og rørtransport10044+560
Reklameaktiviteter, markedsanalyse og public relations9953+460
Arkitekt- og ingeniøraktiviteter; teknisk afprøvning og analyse9552+430
Administrations- og kontorservice samt andre forretningsserviceaktiviteter7443+310
Produktion af film, videoer og TV-programmer, lydoptagelser og musikudgivelser6639+270
Juridiske og regnskabsmæssige aktiviteter5839+190
Hovedgruppe 455663−70
Udgiveraktiviteter5636+200
Udlejning og leasing4523+220
IT-infrastruktur, databehandling, hosting og andre informationsaktiviteter4325+180
Opførelse af bygninger3830+80
Sociale foranstaltninger uden institutionsophold3828+100
Reparation og vedligeholdelse af computere, varer til personlig brug og husholdningsbrug samt motorkøretøjer og motorcykler339+240
Andre fremstillingsaktiviteter2917+120

Viser 30 af 82. Hent alle tal som CSV.

Sådan er tallene opgjort

  • Nye virksomheder tælles på startdatoen i CVR, alle virksomhedsformer. En virksomhed, der registreres sent med en tidligere startdato, kommer med i sin startmåned, så den seneste måned kan stige lidt de første uger.
  • Ophørte virksomheder tælles på ophørsdatoen, uanset årsag (frivillig lukning, tvangsopløsning, afsluttet konkurs, fusion).
  • Konkurser er afsagte konkursdekreter, talt på datoen for dekretet. CVR viser kun konkursen, mens boet er under behandling, så for måneder før oktober 2026 er tallet et minimum: konkurser, hvor boet allerede er afsluttet, mangler.
  • Kommune og branche (DB25-hovedgruppe) er virksomhedens nuværende. Tallene genberegnes hver nat for hele perioden.

Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR), Erhvervsstyrelsen, bearbejdet af Firmaradar. Tallene må genbruges under CC BY 4.0; angiv “Firmaradar, Erhvervsbarometer” og CVR som kilde. Dette er ikke officiel statistik fra Danmarks Statistik.