Spring til indhold

Erhvervsbarometer: januar 2021

I januar 2021 blev der startet 9.361 nye virksomheder i Danmark, 3 % færre end i januar 2020. 3.979 virksomheder ophørte, og der blev afsagt 3 konkursdekreter.

Nye virksomheder
9.361
−2,9 % mod januar 2020
Ophørte virksomheder
3.979
−35,9 % mod januar 2020
Konkurser
3
mindst, se metode
Nettotilgang
+5.382
nye minus ophørte

De seneste 13 måneder

De seneste 13 måneder
MånedNyeOphørteNettoKonkurser
januar 20219.3613.979+5.3823
december 20206.94910.894−3.9455
november 20207.6905.192+2.49810
oktober 20207.7754.041+3.7341
september 20207.6044.715+2.8898
august 20207.0224.631+2.3912
juli 20206.9093.184+3.7255
juni 20207.4485.871+1.5772
maj 20206.2785.707+5714
april 20205.7275.220+5075
marts 20206.0727.224−1.1521
februar 20206.6995.791+9086
januar 20209.6446.205+3.4399

Kommuner

Nye, ophørte og konkurser pr. kommune, januar 2021
KommuneNyeOphørteNettoKonkurser
København1.562600+9620
Aarhus631242+3890
Aalborg324170+1540
Odense295145+1500
Vejle20273+1290
Gentofte19780+1170
Frederiksberg19578+1170
Esbjerg16054+1060
Roskilde14358+850
Kolding14355+880
Randers14154+870
Silkeborg13750+870
Viborg13146+850
Holbæk12946+830
Gladsaxe11836+820
Slagelse11462+520
Herning11258+540
Helsingør10765+420
Horsens10645+610
Rudersdal10644+620
Lyngby-Taarbæk10635+710
Næstved10567+380
Hjørring10533+720
Skanderborg10345+580
Hillerød9331+620
Køge9243+490
Svendborg9227+650
Guldborgsund9143+480
Sønderborg8233+490
Favrskov8229+530
Fredensborg8139+420
Aabenraa8039+410
Holstebro8032+480
Fredericia7927+520
Faaborg-Midtfyn7625+510
Gribskov7544+310
Høje-Taastrup7132+390
Hvidovre7125+460
Varde7119+521
Furesø7029+410
Mariagerfjord6938+310
Thisted6929+400
Haderslev6829+390
Hedensted6725+420
Ringkøbing-Skjern6625+410
Kalundborg6433+310
Vejen6422+420
Syddjurs6333+300
Assens6129+320
Ikast-Brande6124+370
Egedal5926+330
Ballerup5918+410
Vordingborg5835+230
Greve5830+280
Rødovre5729+280
Frederikshavn5535+201
Faxe5426+280
Hørsholm5325+280
Bornholm5320+330
Middelfart5230+220
Skive5227+250
Albertslund5218+340
Odsherred5112+390
Frederikssund5031+190
Norddjurs5029+210
Ringsted5024+260
Jammerbugt4830+180
Brøndby4723+240
Nordfyns4623+230
Tønder4521+240
Herlev4424+200
Tårnby4424+200
Vesthimmerlands4418+260
Sorø4417+271
Halsnæs4222+200
Rebild4218+240
Brønderslev4212+300
Stevns4115+260
Lejre4016+240
Allerød3819+190
Solrød3518+170
Lolland3425+90
Kommune ikke oplyst3420+140
Nyborg3319+140
Dragør3311+220
Glostrup3217+150
Odder3212+200
Ishøj3117+140
Billund2818+100
Struer258+170
Morsø2012+80
Kerteminde1912+70
Lemvig1911+80
Vallensbæk1911+80
Kommune ikke oplyst167+90
Ærø152+130
Langeland148+60
Kommune ikke oplyst115+60
Kommune ikke oplyst101+90
Samsø70+70
Fanø51+40
Kommune ikke oplyst51+40
Christiansø20+20
Læsø20+20
Kommune ikke oplyst01−10

Brancher (DB25-hovedgrupper)

Nye, ophørte og konkurser pr. hovedgruppe, januar 2021
HovedgruppeNyeOphørteNettoKonkurser
Finansielle tjenesteydelser, undtagen forsikring og pensionsforsikring1.172451+7210
Organisationers og foreningers aktiviteter820434+3860
Detailhandel725317+4080
Specialiserede bygge- og anlægsaktiviteter569272+2970
Aktiviteter i forbindelse med fast ejendom547141+4060
Aktiviteter inden for sundhedsvæsen441116+3250
Serviceydelser i forbindelse med ejendomme samt landskabspleje348176+1720
Computerprogrammering og -konsulentbistand samt lignende aktiviteter347185+1620
Andre liberale, videnskabelige og tekniske aktiviteter343144+1990
Hovedsæders aktiviteter og ledelsesrådgivning340150+1900
Plante- og husdyravl, jagt og serviceydelser i forbindelse hermed32286+2360
Undervisning28695+1910
Reklameaktiviteter, markedsanalyse og public relations27460+2140
Restaurationsaktiviteter267109+1580
Kunstnerisk skaben og aktiviteter i forbindelse med scenekunst23375+1580
Personlige serviceydelser228139+890
Engroshandel180122+580
Arkitekt- og ingeniøraktiviteter; teknisk afprøvning og analyse15784+730
Post- og kuréraktiviteter15250+1020
Administrations- og kontorservice samt andre forretningsserviceaktiviteter11648+680
Landtransport og rørtransport11481+331
Produktion af film, videoer og TV-programmer, lydoptagelser og musikudgivelser10651+550
Juridiske og regnskabsmæssige aktiviteter10531+740
Sociale foranstaltninger uden institutionsophold7435+390
Reparation og vedligeholdelse af computere, varer til personlig brug og husholdningsbrug samt motorkøretøjer og motorcykler7415+590
Udgiveraktiviteter7325+480
Udlejning og leasing6633+330
Sportsaktiviteter, forlystelser og fritidsaktiviteter5816+420
Opførelse af bygninger5249+30
Reparation, vedligeholdelse og installation af maskiner og udstyr4916+330

Viser 30 af 80. Hent alle tal som CSV.

Sådan er tallene opgjort

  • Nye virksomheder tælles på startdatoen i CVR, alle virksomhedsformer. En virksomhed, der registreres sent med en tidligere startdato, kommer med i sin startmåned, så den seneste måned kan stige lidt de første uger.
  • Ophørte virksomheder tælles på ophørsdatoen, uanset årsag (frivillig lukning, tvangsopløsning, afsluttet konkurs, fusion).
  • Konkurser er afsagte konkursdekreter, talt på datoen for dekretet. CVR viser kun konkursen, mens boet er under behandling, så for måneder før oktober 2026 er tallet et minimum: konkurser, hvor boet allerede er afsluttet, mangler.
  • Kommune og branche (DB25-hovedgruppe) er virksomhedens nuværende. Tallene genberegnes hver nat for hele perioden.

Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR), Erhvervsstyrelsen, bearbejdet af Firmaradar. Tallene må genbruges under CC BY 4.0; angiv “Firmaradar, Erhvervsbarometer” og CVR som kilde. Dette er ikke officiel statistik fra Danmarks Statistik.