Spring til indhold

Erhvervsbarometer: februar 2021

I februar 2021 blev der startet 7.637 nye virksomheder i Danmark, 14 % flere end i februar 2020. 3.635 virksomheder ophørte, og der blev afsagt 10 konkursdekreter.

Nye virksomheder
7.637
+14,0 % mod februar 2020
Ophørte virksomheder
3.635
−37,2 % mod februar 2020
Konkurser
10
mindst, se metode
Nettotilgang
+4.002
nye minus ophørte

De seneste 13 måneder

De seneste 13 måneder
MånedNyeOphørteNettoKonkurser
februar 20217.6373.635+4.00210
januar 20219.3613.979+5.3823
december 20206.94910.894−3.9455
november 20207.6905.192+2.49810
oktober 20207.7754.041+3.7341
september 20207.6044.715+2.8898
august 20207.0224.631+2.3912
juli 20206.9093.184+3.7255
juni 20207.4485.871+1.5772
maj 20206.2785.707+5714
april 20205.7275.220+5075
marts 20206.0727.224−1.1521
februar 20206.6995.791+9086

Kommuner

Nye, ophørte og konkurser pr. kommune, februar 2021
KommuneNyeOphørteNettoKonkurser
København1.256538+7182
Aarhus508249+2590
Aalborg265126+1390
Odense230129+1010
Frederiksberg17267+1050
Vejle14381+620
Roskilde14247+950
Gentofte12950+792
Silkeborg11547+680
Herning11045+650
Helsingør10545+600
Rudersdal10449+550
Viborg10147+540
Randers9955+440
Horsens9942+570
Esbjerg9256+360
Hillerød9128+630
Skanderborg9055+350
Slagelse8451+330
Køge8351+321
Holbæk8239+430
Guldborgsund8236+460
Næstved8052+280
Gladsaxe7948+310
Bornholm7815+630
Kolding7646+300
Lyngby-Taarbæk7540+350
Egedal7531+440
Frederikssund7522+531
Greve7434+400
Furesø7125+460
Hvidovre6930+390
Svendborg6847+210
Kalundborg6825+430
Fredensborg6629+370
Hjørring6428+360
Faxe6326+370
Favrskov6229+330
Vordingborg5928+310
Lejre5816+420
Gribskov5727+300
Ringkøbing-Skjern5627+290
Syddjurs5624+320
Middelfart5618+380
Brøndby5427+270
Faaborg-Midtfyn5422+320
Høje-Taastrup5319+340
Rødovre5313+400
Holstebro5231+210
Fredericia5223+290
Ringsted5222+300
Haderslev5131+200
Varde5026+240
Sønderborg4933+160
Assens4925+241
Halsnæs4614+320
Kommune ikke oplyst4613+331
Ikast-Brande4519+260
Aabenraa4438+60
Tønder4419+250
Albertslund4416+280
Thisted4265−230
Mariagerfjord4130+110
Hørsholm4126+150
Ballerup4114+270
Hedensted4027+130
Skive4026+140
Stevns4020+200
Nyborg4015+250
Frederikshavn3933+60
Sorø3914+250
Herlev3912+270
Vejen3821+170
Solrød3717+200
Norddjurs3716+210
Brønderslev3520+150
Langeland354+310
Tårnby3416+180
Glostrup3321+120
Lolland3320+130
Vesthimmerlands3317+160
Odder3314+190
Lemvig3014+160
Rebild3012+180
Odsherred2918+110
Dragør294+250
Nordfyns2813+150
Jammerbugt2523+20
Allerød2320+30
Kerteminde2312+111
Billund2118+30
Ishøj1712+50
Struer163+130
Vallensbæk1310+30
Samsø115+60
Morsø914−50
Ærø94+50
Kommune ikke oplyst75+21
Kommune ikke oplyst73+40
Kommune ikke oplyst51+40
Kommune ikke oplyst51+40
Fanø2200
Læsø2200
Kommune ikke oplyst10+10

Brancher (DB25-hovedgrupper)

Nye, ophørte og konkurser pr. hovedgruppe, februar 2021
HovedgruppeNyeOphørteNettoKonkurser
Organisationers og foreningers aktiviteter1.447358+1.0890
Finansielle tjenesteydelser, undtagen forsikring og pensionsforsikring1.121359+7621
Detailhandel562332+2301
Specialiserede bygge- og anlægsaktiviteter423234+1890
Aktiviteter i forbindelse med fast ejendom380142+2382
Computerprogrammering og -konsulentbistand samt lignende aktiviteter274132+1420
Serviceydelser i forbindelse med ejendomme samt landskabspleje273141+1321
Hovedsæders aktiviteter og ledelsesrådgivning240147+930
Restaurationsaktiviteter216129+870
Reklameaktiviteter, markedsanalyse og public relations21457+1570
Aktiviteter inden for sundhedsvæsen21196+1150
Andre liberale, videnskabelige og tekniske aktiviteter208136+721
Undervisning16894+740
Kunstnerisk skaben og aktiviteter i forbindelse med scenekunst14761+860
Engroshandel145128+171
Personlige serviceydelser144119+250
Arkitekt- og ingeniøraktiviteter; teknisk afprøvning og analyse12467+570
Post- og kuréraktiviteter11643+730
Plante- og husdyravl, jagt og serviceydelser i forbindelse hermed108103+51
Landtransport og rørtransport8788−10
Produktion af film, videoer og TV-programmer, lydoptagelser og musikudgivelser7743+340
Administrations- og kontorservice samt andre forretningsserviceaktiviteter7237+351
Juridiske og regnskabsmæssige aktiviteter6134+270
Opførelse af bygninger6030+300
Udlejning og leasing5333+200
Hovedgruppe 454877−290
Udgiveraktiviteter4731+160
Reparation og vedligeholdelse af computere, varer til personlig brug og husholdningsbrug samt motorkøretøjer og motorcykler4417+270
Sociale foranstaltninger uden institutionsophold4330+131
Fremstilling af fødevarer3414+200

Viser 30 af 81. Hent alle tal som CSV.

Sådan er tallene opgjort

  • Nye virksomheder tælles på startdatoen i CVR, alle virksomhedsformer. En virksomhed, der registreres sent med en tidligere startdato, kommer med i sin startmåned, så den seneste måned kan stige lidt de første uger.
  • Ophørte virksomheder tælles på ophørsdatoen, uanset årsag (frivillig lukning, tvangsopløsning, afsluttet konkurs, fusion).
  • Konkurser er afsagte konkursdekreter, talt på datoen for dekretet. CVR viser kun konkursen, mens boet er under behandling, så for måneder før oktober 2026 er tallet et minimum: konkurser, hvor boet allerede er afsluttet, mangler.
  • Kommune og branche (DB25-hovedgruppe) er virksomhedens nuværende. Tallene genberegnes hver nat for hele perioden.

Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR), Erhvervsstyrelsen, bearbejdet af Firmaradar. Tallene må genbruges under CC BY 4.0; angiv “Firmaradar, Erhvervsbarometer” og CVR som kilde. Dette er ikke officiel statistik fra Danmarks Statistik.