Spring til indhold

Erhvervsbarometer: marts 2021

I marts 2021 blev der startet 8.470 nye virksomheder i Danmark, 39 % flere end i marts 2020. 5.242 virksomheder ophørte, og der blev afsagt 6 konkursdekreter.

Nye virksomheder
8.470
+39,5 % mod marts 2020
Ophørte virksomheder
5.242
−27,4 % mod marts 2020
Konkurser
6
mindst, se metode
Nettotilgang
+3.228
nye minus ophørte

De seneste 13 måneder

De seneste 13 måneder
MånedNyeOphørteNettoKonkurser
marts 20218.4705.242+3.2286
februar 20217.6373.635+4.00210
januar 20219.3613.979+5.3823
december 20206.94910.894−3.9455
november 20207.6905.192+2.49810
oktober 20207.7754.041+3.7341
september 20207.6044.715+2.8898
august 20207.0224.631+2.3912
juli 20206.9093.184+3.7255
juni 20207.4485.871+1.5772
maj 20206.2785.707+5714
april 20205.7275.220+5075
marts 20206.0727.224−1.1521

Kommuner

Nye, ophørte og konkurser pr. kommune, marts 2021
KommuneNyeOphørteNettoKonkurser
København1.483998+4850
Aarhus593368+2250
Aalborg310181+1291
Odense247178+690
Frederiksberg201120+810
Gentofte15874+840
Vejle14494+501
Kolding14173+680
Esbjerg13168+630
Rudersdal12870+580
Randers12490+340
Silkeborg12376+470
Horsens11366+470
Køge10348+550
Viborg10152+490
Roskilde9969+300
Næstved9755+420
Holbæk9750+470
Herning9565+302
Helsingør9464+300
Slagelse9442+520
Skanderborg9337+560
Lyngby-Taarbæk9160+310
Gladsaxe8853+350
Guldborgsund8748+390
Svendborg8244+380
Hjørring7839+390
Sønderborg7530+450
Høje-Taastrup7458+160
Hillerød7363+101
Gribskov7348+250
Vordingborg7233+390
Ballerup7040+300
Holstebro6931+380
Rødovre6732+350
Frederikssund6645+210
Furesø6635+310
Faaborg-Midtfyn6628+380
Favrskov6540+250
Varde6532+330
Frederikshavn6331+320
Hedensted6329+340
Ringkøbing-Skjern6031+290
Egedal5938+210
Bornholm5822+360
Hvidovre5759−20
Greve5741+160
Tårnby5645+110
Fredensborg5642+140
Middelfart5632+240
Faxe5535+200
Kalundborg5534+210
Fredericia5439+150
Skive5337+160
Aabenraa5142+90
Albertslund5137+140
Odsherred5123+280
Haderslev4942+70
Lejre4922+270
Herlev4844+40
Ringsted4830+180
Rebild4826+220
Thisted4744+30
Brøndby4642+40
Halsnæs4633+130
Jammerbugt4631+150
Vejen4427+170
Ikast-Brande4422+220
Mariagerfjord4330+130
Syddjurs4248−60
Tønder4229+130
Norddjurs4227+150
Nordfyns4214+280
Assens4132+90
Hørsholm4028+120
Sorø3826+120
Lolland3719+180
Brønderslev3625+110
Allerød3621+150
Solrød3524+110
Stevns3515+200
Vesthimmerlands3120+110
Dragør3111+200
Ishøj3021+90
Odder2915+140
Glostrup2821+70
Billund2718+90
Vallensbæk2713+140
Kommune ikke oplyst279+181
Nyborg2614+120
Lemvig2521+40
Kerteminde2216+60
Morsø198+110
Struer169+70
Ærø125+70
Kommune ikke oplyst104+60
Langeland87+10
Samsø81+70
Kommune ikke oplyst53+20
Fanø45−10
Kommune ikke oplyst43+10
Kommune ikke oplyst31+20
Læsø21+10
Kommune ikke oplyst10+10
Kommune ikke oplyst01−10

Brancher (DB25-hovedgrupper)

Nye, ophørte og konkurser pr. hovedgruppe, marts 2021
HovedgruppeNyeOphørteNettoKonkurser
Finansielle tjenesteydelser, undtagen forsikring og pensionsforsikring1.403558+8450
Organisationers og foreningers aktiviteter1.153369+7840
Detailhandel602495+1070
Specialiserede bygge- og anlægsaktiviteter528342+1861
Aktiviteter i forbindelse med fast ejendom460162+2980
Serviceydelser i forbindelse med ejendomme samt landskabspleje292243+490
Computerprogrammering og -konsulentbistand samt lignende aktiviteter280255+250
Hovedsæders aktiviteter og ledelsesrådgivning272206+660
Personlige serviceydelser262151+1110
Restaurationsaktiviteter253217+360
Andre liberale, videnskabelige og tekniske aktiviteter247195+520
Aktiviteter inden for sundhedsvæsen242153+890
Undervisning198147+510
Reklameaktiviteter, markedsanalyse og public relations19685+1110
Kunstnerisk skaben og aktiviteter i forbindelse med scenekunst172101+710
Plante- og husdyravl, jagt og serviceydelser i forbindelse hermed165121+442
Engroshandel161187−261
Post- og kuréraktiviteter14266+760
Arkitekt- og ingeniøraktiviteter; teknisk afprøvning og analyse125111+140
Landtransport og rørtransport101114−130
Administrations- og kontorservice samt andre forretningsserviceaktiviteter8764+230
Produktion af film, videoer og TV-programmer, lydoptagelser og musikudgivelser8448+360
Reparation og vedligeholdelse af computere, varer til personlig brug og husholdningsbrug samt motorkøretøjer og motorcykler6425+390
Juridiske og regnskabsmæssige aktiviteter6257+50
Udgiveraktiviteter6239+230
Opførelse af bygninger6048+120
Hovedgruppe 455788−310
Sportsaktiviteter, forlystelser og fritidsaktiviteter5633+230
Reparation, vedligeholdelse og installation af maskiner og udstyr4815+331
Sociale foranstaltninger uden institutionsophold4739+80

Viser 30 af 82. Hent alle tal som CSV.

Sådan er tallene opgjort

  • Nye virksomheder tælles på startdatoen i CVR, alle virksomhedsformer. En virksomhed, der registreres sent med en tidligere startdato, kommer med i sin startmåned, så den seneste måned kan stige lidt de første uger.
  • Ophørte virksomheder tælles på ophørsdatoen, uanset årsag (frivillig lukning, tvangsopløsning, afsluttet konkurs, fusion).
  • Konkurser er afsagte konkursdekreter, talt på datoen for dekretet. CVR viser kun konkursen, mens boet er under behandling, så for måneder før oktober 2026 er tallet et minimum: konkurser, hvor boet allerede er afsluttet, mangler.
  • Kommune og branche (DB25-hovedgruppe) er virksomhedens nuværende. Tallene genberegnes hver nat for hele perioden.

Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR), Erhvervsstyrelsen, bearbejdet af Firmaradar. Tallene må genbruges under CC BY 4.0; angiv “Firmaradar, Erhvervsbarometer” og CVR som kilde. Dette er ikke officiel statistik fra Danmarks Statistik.