Spring til indhold

Erhvervsbarometer: maj 2021

I maj 2021 blev der startet 7.137 nye virksomheder i Danmark, 14 % flere end i maj 2020. 3.799 virksomheder ophørte, og der blev afsagt 3 konkursdekreter.

Nye virksomheder
7.137
+13,7 % mod maj 2020
Ophørte virksomheder
3.799
−33,4 % mod maj 2020
Konkurser
3
mindst, se metode
Nettotilgang
+3.338
nye minus ophørte

De seneste 13 måneder

De seneste 13 måneder
MånedNyeOphørteNettoKonkurser
maj 20217.1373.799+3.3383
april 20217.2963.689+3.6072
marts 20218.4705.242+3.2286
februar 20217.6373.635+4.00210
januar 20219.3613.979+5.3823
december 20206.94910.894−3.9455
november 20207.6905.192+2.49810
oktober 20207.7754.041+3.7341
september 20207.6044.715+2.8898
august 20207.0224.631+2.3912
juli 20206.9093.184+3.7255
juni 20207.4485.871+1.5772
maj 20206.2785.707+5714

Kommuner

Nye, ophørte og konkurser pr. kommune, maj 2021
KommuneNyeOphørteNettoKonkurser
København1.222622+6000
Aarhus543274+2690
Aalborg256130+1260
Odense235122+1130
Frederiksberg16993+760
Gentofte14678+680
Vejle13675+610
Viborg11044+660
Esbjerg10965+440
Kolding10958+510
Roskilde10835+730
Herning10753+540
Horsens9343+500
Silkeborg9267+250
Gladsaxe9247+450
Rudersdal9052+380
Randers9050+400
Slagelse7541+340
Svendborg7447+270
Greve7336+370
Helsingør7146+250
Næstved7141+300
Holbæk6843+250
Rødovre6721+460
Sønderborg6719+480
Lyngby-Taarbæk6646+200
Køge6641+250
Aabenraa6229+330
Fredericia6228+340
Skanderborg6133+280
Kalundborg6023+370
Hedensted6019+410
Hillerød5935+240
Guldborgsund5843+150
Vordingborg5829+290
Favrskov5825+331
Høje-Taastrup5627+290
Syddjurs5619+370
Gribskov5541+140
Fredensborg5429+250
Faxe5420+340
Hørsholm5324+290
Frederikssund5314+390
Hjørring5138+130
Hvidovre5134+170
Holstebro5021+291
Faaborg-Midtfyn4935+140
Furesø4929+200
Ballerup4529+160
Brøndby4523+220
Middelfart4522+230
Bornholm4520+250
Assens4516+290
Ringkøbing-Skjern4421+230
Varde4419+250
Frederikshavn4334+90
Haderslev4329+140
Tårnby4326+170
Lolland4317+260
Egedal4247−50
Rebild4121+200
Lejre4019+210
Mariagerfjord3931+80
Norddjurs3915+240
Dragør3911+280
Ikast-Brande3824+140
Vejen3627+90
Herlev3523+120
Odder3415+190
Albertslund3336−31
Thisted333300
Allerød3312+210
Odsherred3218+140
Halsnæs3119+120
Vesthimmerlands3119+120
Jammerbugt3116+150
Stevns3019+110
Tønder3018+120
Ringsted2922+70
Kommune ikke oplyst297+220
Skive2821+70
Nordfyns2717+100
Sorø2521+40
Nyborg2412+120
Solrød2410+140
Billund248+160
Ishøj2311+120
Glostrup2211+110
Struer2013+70
Vallensbæk1913+60
Brønderslev1816+20
Kerteminde188+100
Morsø144+100
Kommune ikke oplyst125+70
Lemvig1012−20
Langeland84+40
Samsø82+60
Ærø7700
Fanø63+30
Kommune ikke oplyst53+20
Kommune ikke oplyst42+20
Læsø42+20
Kommune ikke oplyst32+10

Brancher (DB25-hovedgrupper)

Nye, ophørte og konkurser pr. hovedgruppe, maj 2021
HovedgruppeNyeOphørteNettoKonkurser
Finansielle tjenesteydelser, undtagen forsikring og pensionsforsikring1.141496+6450
Organisationers og foreningers aktiviteter742302+4400
Detailhandel540316+2240
Specialiserede bygge- og anlægsaktiviteter454231+2231
Aktiviteter i forbindelse med fast ejendom402141+2610
Computerprogrammering og -konsulentbistand samt lignende aktiviteter272164+1080
Serviceydelser i forbindelse med ejendomme samt landskabspleje258166+921
Personlige serviceydelser249105+1440
Hovedsæders aktiviteter og ledelsesrådgivning248148+1000
Aktiviteter inden for sundhedsvæsen22985+1440
Andre liberale, videnskabelige og tekniske aktiviteter219132+870
Restaurationsaktiviteter210149+610
Undervisning17896+820
Post- og kuréraktiviteter17441+1331
Reklameaktiviteter, markedsanalyse og public relations16862+1060
Engroshandel155146+90
Kunstnerisk skaben og aktiviteter i forbindelse med scenekunst15466+880
Arkitekt- og ingeniøraktiviteter; teknisk afprøvning og analyse10753+540
Landtransport og rørtransport10593+120
Plante- og husdyravl, jagt og serviceydelser i forbindelse hermed9198−70
Administrations- og kontorservice samt andre forretningsserviceaktiviteter8652+340
Produktion af film, videoer og TV-programmer, lydoptagelser og musikudgivelser8233+490
Sportsaktiviteter, forlystelser og fritidsaktiviteter5418+360
Sociale foranstaltninger uden institutionsophold5326+270
Udgiveraktiviteter4934+150
Reparation og vedligeholdelse af computere, varer til personlig brug og husholdningsbrug samt motorkøretøjer og motorcykler4916+330
Juridiske og regnskabsmæssige aktiviteter4840+80
Opførelse af bygninger4838+100
Hovedgruppe 454279−370
Udlejning og leasing3436−20

Viser 30 af 81. Hent alle tal som CSV.

Sådan er tallene opgjort

  • Nye virksomheder tælles på startdatoen i CVR, alle virksomhedsformer. En virksomhed, der registreres sent med en tidligere startdato, kommer med i sin startmåned, så den seneste måned kan stige lidt de første uger.
  • Ophørte virksomheder tælles på ophørsdatoen, uanset årsag (frivillig lukning, tvangsopløsning, afsluttet konkurs, fusion).
  • Konkurser er afsagte konkursdekreter, talt på datoen for dekretet. CVR viser kun konkursen, mens boet er under behandling, så for måneder før oktober 2026 er tallet et minimum: konkurser, hvor boet allerede er afsluttet, mangler.
  • Kommune og branche (DB25-hovedgruppe) er virksomhedens nuværende. Tallene genberegnes hver nat for hele perioden.

Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR), Erhvervsstyrelsen, bearbejdet af Firmaradar. Tallene må genbruges under CC BY 4.0; angiv “Firmaradar, Erhvervsbarometer” og CVR som kilde. Dette er ikke officiel statistik fra Danmarks Statistik.