Spring til indhold

Erhvervsbarometer: april 2021

I april 2021 blev der startet 7.296 nye virksomheder i Danmark, 27 % flere end i april 2020. 3.689 virksomheder ophørte, og der blev afsagt 2 konkursdekreter.

Nye virksomheder
7.296
+27,4 % mod april 2020
Ophørte virksomheder
3.689
−29,3 % mod april 2020
Konkurser
2
mindst, se metode
Nettotilgang
+3.607
nye minus ophørte

De seneste 13 måneder

De seneste 13 måneder
MånedNyeOphørteNettoKonkurser
april 20217.2963.689+3.6072
marts 20218.4705.242+3.2286
februar 20217.6373.635+4.00210
januar 20219.3613.979+5.3823
december 20206.94910.894−3.9455
november 20207.6905.192+2.49810
oktober 20207.7754.041+3.7341
september 20207.6044.715+2.8898
august 20207.0224.631+2.3912
juli 20206.9093.184+3.7255
juni 20207.4485.871+1.5772
maj 20206.2785.707+5714
april 20205.7275.220+5075

Kommuner

Nye, ophørte og konkurser pr. kommune, april 2021
KommuneNyeOphørteNettoKonkurser
København1.228753+4750
Aarhus485222+2630
Aalborg226120+1060
Odense226118+1080
Vejle17263+1090
Frederiksberg15790+670
Gentofte15574+810
Esbjerg12048+720
Kolding10755+520
Randers10446+580
Silkeborg10251+510
Næstved10246+560
Roskilde9963+360
Viborg9744+530
Rudersdal8951+380
Holbæk8431+530
Horsens8350+330
Lyngby-Taarbæk8232+500
Køge7746+310
Skanderborg7635+410
Gladsaxe7457+170
Slagelse7439+350
Gribskov7431+430
Herning7336+370
Helsingør7242+300
Høje-Taastrup7030+400
Fredericia6920+490
Svendborg6440+240
Hillerød6429+350
Sønderborg6428+360
Faaborg-Midtfyn6234+280
Vordingborg6228+340
Ringsted6121+400
Frederikssund6022+380
Aabenraa5827+310
Fredensborg5821+370
Hvidovre5742+150
Thisted5615+410
Hjørring5527+281
Varde5521+340
Tårnby5432+220
Frederikshavn5331+220
Greve5328+250
Guldborgsund5325+280
Brøndby5324+290
Holstebro5323+300
Ballerup5232+200
Favrskov5125+260
Faxe5124+270
Vejen5124+270
Ringkøbing-Skjern5023+270
Rødovre4931+180
Syddjurs4922+270
Haderslev4919+300
Hedensted4918+310
Middelfart4917+320
Hørsholm4821+270
Herlev4619+270
Egedal4529+160
Furesø4527+180
Kalundborg4320+230
Assens4225+170
Ikast-Brande4218+240
Tønder4111+300
Odsherred4018+220
Jammerbugt3918+210
Brønderslev3818+200
Albertslund3730+70
Mariagerfjord3723+140
Stevns3716+210
Bornholm3625+110
Norddjurs3521+140
Billund3514+210
Odder3511+240
Sorø3424+100
Lolland3421+130
Vesthimmerlands3420+140
Rebild3311+220
Dragør337+260
Allerød3217+150
Nordfyns329+231
Skive3120+110
Lejre3015+150
Halsnæs3011+190
Ishøj2915+140
Glostrup2914+150
Nyborg238+150
Kommune ikke oplyst228+140
Solrød2110+110
Vallensbæk219+120
Kerteminde215+160
Lemvig2012+80
Langeland175+120
Morsø1613+30
Struer145+90
Ærø145+90
Fanø81+70
Kommune ikke oplyst65+10
Kommune ikke oplyst52+30
Kommune ikke oplyst42+20
Samsø42+20
Læsø3300
Kommune ikke oplyst20+20
Kommune ikke oplyst10+10

Brancher (DB25-hovedgrupper)

Nye, ophørte og konkurser pr. hovedgruppe, april 2021
HovedgruppeNyeOphørteNettoKonkurser
Finansielle tjenesteydelser, undtagen forsikring og pensionsforsikring1.089425+6640
Organisationers og foreningers aktiviteter755290+4650
Detailhandel551305+2461
Specialiserede bygge- og anlægsaktiviteter466240+2260
Aktiviteter i forbindelse med fast ejendom383119+2640
Personlige serviceydelser307126+1810
Serviceydelser i forbindelse med ejendomme samt landskabspleje275169+1060
Aktiviteter inden for sundhedsvæsen271115+1560
Computerprogrammering og -konsulentbistand samt lignende aktiviteter265149+1160
Hovedsæders aktiviteter og ledelsesrådgivning234137+970
Andre liberale, videnskabelige og tekniske aktiviteter228126+1020
Restaurationsaktiviteter227135+920
Undervisning177101+760
Reklameaktiviteter, markedsanalyse og public relations17751+1260
Plante- og husdyravl, jagt og serviceydelser i forbindelse hermed16782+850
Kunstnerisk skaben og aktiviteter i forbindelse med scenekunst16763+1040
Post- og kuréraktiviteter15043+1070
Engroshandel149139+100
Arkitekt- og ingeniøraktiviteter; teknisk afprøvning og analyse11072+380
Landtransport og rørtransport95131−360
Administrations- og kontorservice samt andre forretningsserviceaktiviteter8748+390
Produktion af film, videoer og TV-programmer, lydoptagelser og musikudgivelser7142+290
Juridiske og regnskabsmæssige aktiviteter6149+120
Udlejning og leasing5524+310
Udgiveraktiviteter4833+150
Opførelse af bygninger4640+60
Hovedgruppe 454565−200
Sportsaktiviteter, forlystelser og fritidsaktiviteter4514+310
Reparation og vedligeholdelse af computere, varer til personlig brug og husholdningsbrug samt motorkøretøjer og motorcykler4512+330
Reparation, vedligeholdelse og installation af maskiner og udstyr3815+231

Viser 30 af 80. Hent alle tal som CSV.

Sådan er tallene opgjort

  • Nye virksomheder tælles på startdatoen i CVR, alle virksomhedsformer. En virksomhed, der registreres sent med en tidligere startdato, kommer med i sin startmåned, så den seneste måned kan stige lidt de første uger.
  • Ophørte virksomheder tælles på ophørsdatoen, uanset årsag (frivillig lukning, tvangsopløsning, afsluttet konkurs, fusion).
  • Konkurser er afsagte konkursdekreter, talt på datoen for dekretet. CVR viser kun konkursen, mens boet er under behandling, så for måneder før oktober 2026 er tallet et minimum: konkurser, hvor boet allerede er afsluttet, mangler.
  • Kommune og branche (DB25-hovedgruppe) er virksomhedens nuværende. Tallene genberegnes hver nat for hele perioden.

Kilde: Det Centrale Virksomhedsregister (CVR), Erhvervsstyrelsen, bearbejdet af Firmaradar. Tallene må genbruges under CC BY 4.0; angiv “Firmaradar, Erhvervsbarometer” og CVR som kilde. Dette er ikke officiel statistik fra Danmarks Statistik.